Slovenský premiér dnes vyzdvihol rýchlosť, s akou Chorvátsko dostavalo pred dvomi rokmi diaľnicu medzi Záhrebom a Splitom pre zahraničných dovolenkárov. "Tempo a kvalita výstavby diaľnic sú a boli pozoruhodné," povedal Fico.
Na Slovensku sa pracuje okrem iného na diaľničnom prepojení Bratislavy s Košicami; hotové by malo byť podľa ministerstva výstavby do šiestich až siedmych rokov. V minulosti sa viackrát objavila kritika, že slovenské diaľnice sa stavajú príliš draho. "My sme počas (tohtoročnej) návštevy v Chorvátsku hovorili aj o cenových reláciách a ja už potom prestávam rozumieť, prečo sú diaľnice na Slovensku také drahé," povedal dnes Fico.
Protimonopolný úrad vlani udelil šiestim stavebným firmám pokutu 1,35 miliardy za kartelovú dohodu, ktorú mali spoločnosti uzavrieť pri tendri na výstavbu diaľnice pod Tatrami. Spoločnosti však cenovú dohodu popreli.
Prepáčte, ale mne stále nedá spávať daň z dividend, dodal Fico
Premiér Robert Fico by chcel desaťpercentnú daň z pridanej hodnoty (DPH) nielen na lieky. Nevzdal sa ani myšlienky na zdaňovanie dividend. "Ak to umožní ekonomická situácia, radi by sme rozšírili tento okruh tovarov a služieb napríklad o učebnice, internet a knihy," povedal k zníženej DPH. "Mne stále nedá spávať daň z dividend," dodal na tlačovej besede s chorvátskym partnerom Sanaderom.
Zo Slovenska odišlo na dividendách takmer 100 miliárd korún, zdôraznil premiér. "Vláda by mala mať povinnosť uvažovať o tom, akým spôsobom efektívne zaviesť daň z dividend. Štát potrebuje zdroje, dodal premiér s tým, že ráno stretol rektora Univerzity Komenského, ktorý potrebuje dve miliardy na rekonštrukciu internátov v Mlynskej doline v Bratislave.
Premiér si tiež myslí, že bohatší by mali dávať štátu viac. "Dúfam, že sa dohodneme v budúcnosti ešte na väčšej miere solidarity, pokiaľ ide o fyzické osoby," uviedol. Fico si však uvedomuje, že týmto zmenám by predchádzali komplikované koaličné rokovania. Či ich Smer-SD predloží, bude záležať od toho, ako dopadne výhľad štátneho rozpočtu na budúci rok. "Ukáže, kde sa nachádzame, aké sú možnosti," povedal premiér. Dodal, že veľký priestor vidí aj v reštrukturalizácii dlhovej služby.
Sulíka nechce, návrh neexistuje
Zníženie dane právnických osôb Fico rázne odmietol. "Pokiaľ budem predsedom vlády, nikdy nebudem súhlasiť s tým, aby dane išli ešte nižšie ako 19 percent." Návrh komisie vedenej poradcom ministra financií Richardom Sulíkom na 16-percentnú daň z príjmu podľa premiéra neexistuje.
"Žiadny návrh z ministerstva financií takýto neexistuje. Názor tohto teoretického avanturistu je pre mňa asi tak záväzný, ako že budeme dovážať z Marsu vodu. Úplne mimo reality, absolútne mimo reality. Teoretické, nepremyslené. Nemá s tým ministerstvo financií nič spoločné. Ja dúfam, že už dlho tento pán na ministerstve financií nebude," vyhlásil Fico.
Ropa by mohla byť aj cez ropovod Adria
Fico dnes s chorvátskym premiérom hovoril aj o možnosti, aby si Slovensko skladovalo ropu v Chorvátsku. Podobne sa už slovenský kabinet dohodol s českou vládou na uskladňovaní ropy v českých zásobníkoch. Slovensko má eminentný záujem spolupracovať pri výstavbe, resp. v prenájme zásobníkov ropy na ostrove Krk. "Diverzifikácia v tomto smere je pre Slovensko životne dôležitá," zdôraznil Fico. Uvítal tiež správu o pripravovanej výstavbe ropovodu medzi rumunským prístavom Konstanca a talianskym Terstom.
Paneurópsky ropovod dlhý 1 300 km sa zaviazalo postaviť Chorvátsko, Taliansko, Rumunsko, Srbsko a Slovinsko. Fico v ňom vidí príležitosť pre Slovensko ako k nám dostať cez ropovod Adria kaspickú ropu.
Sanader povedal, že chorvátske firmy zas majú záujem stať sa dodávateľom pre slovenské automobilky, či vyrábať električky pre Bratislavu.Chorvátska firma Končar sa prihlási do verejnej súťaže na dodávku električiek pre Bratislavu. Okrem toho má Sander záujem, aby Slovensko i ostatné stredoeurópske krajiny využívali chorvátsky prístav v Rijeke.
Chorvátom pomôžeme s EÚ
Obaja premiéri potvrdili dobré vzťahy vzťahy medzi štátmi. Chorvátsky premiér verí, že Európska únia bude v roku 2009 pripravená prijať Chorvátsko za 28. člena. Dôležité teraz je uzavrieť prístupové rokovania do konca budúceho roka, povedal dnes v Bratislave po stretnutí s premiérom Robertom Ficom.
Ten prisľúbil pokračujúcu podporu pri integrácii do EÚ aj NATO. Chorvátsku chce pomôcť aj tým, že ho naši experti upozornia na chyby, ktoré v prístupových rokovaniach urobilo Slovensko. Fico spomenul chyby v energetike. Za najväčšiu označil záväzok odstaviť jadrovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach. Oznámil, že SR otvorí v Chorvátsku dva honorárne konzuláty - v Rjeke a Splite. Mali by pomáhať slovenským turistom, ktorých vlani prišlo do Chorvátska vyše 200 tisíc.
Nepriamo podporil kandidátku socialistov Royalovú
Premiér Robert Fico dnes nepriamo podporil socialistickú kandidátku na francúzskeho prezidenta Ségolene Royalovú, ktorá postúpila do druhého kola s kandidátom pravice Nicolasom Sarkozym. "Ide o vnútornú záležitosť Francúzska, koho si voliči vyberú za svojho prezidenta... Na druhej strane, pekných a múdrych žien v politike nikdy nie je dosť," povedal Fico po rokovaní s chorvátskym partnerom Ivom Sanaderom v Bratislave.
Volebný vývoj vo Francúzsku Chorvátsko sleduje veľmi pozorne. "Najdôležitejšie bude, aby výsledky druhého kola volieb nezmenili politiku voči Chorvátsku a jeho integračným snahám," uviedol premiér Sanader. V týchto dvoch rokoch sa rozhodne o vstupe Chorvátska do Európskej únie a NATO. Dodal, že postup Sarkozyho a Royalovej do druhého kola očakávali aj v Záhrebe.
Sarkozy vyšiel z prvého kola nedeľňajších prezidentských volieb ako víťaz, za ním sa umiestnila kandidátka socialistov Ségolene Royalová. O konečnom obyvateľovi Elyzejského paláca sa rozhodne v druhom kole volieb 6. mája. Prezident Jacquese Chirac dnes opätovne podporil Sarkozyho.
aktualizované 16:33Autor: zh

Beata
Balogová
