Koaličná väčšina v parlamentom výbore pre nezlučiteľnosť funkcií dnes podržala ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča, ktorý poskytol rozhovor pre inzerciu štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) v tlači. Minister tak nebude musieť zaplatiť pokutu viac ako milión korún za údajné porušenie ústavného zákona o konflikte záujmov.
Rozhodnutie koaličnej väčšiny v parlamentnom výbore zastaviť konanie proti Valentovičovi je podľa predsedu výboru Gábora Gála (SMK) porušením všetkých procesných pravidiel, ktoré výbor doteraz mal a pri takejto praxi podľa neho výbor nemá opodstatnenie. Povedal to dnes pre médiá po tom, keď spolu s ďalšími opozičnými poslancami na protest opustil rokovanie výboru. Podpredsedníčka výboru Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) argumenty opozície odmietla.
Poslanci výboru sa zaoberali podnetom proti ministrovi Valentovičovi, v ktorom podávatelia namietali porušenie zákona zo strany ministra tým, že rozhovor s ním a jeho fotografia boli súčasťou reklamy Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Podnet voči Valentovičovi (Smer-SD) podali Ondrej Dostál a Juraj Petrovič z mimoparlamentnej Občianskej konzervatívnej strany. Tvrdia, že rozhovor s ministrom a jeho fotografia boli súčasťou reklamy najväčšej zdravotnej poisťovne, ktorá bola uverejnená v celoštátnom denníku. Ústavný zákon pritom verejným funkcionárom zakazuje používať svoju osobu na reklamu.
Stanovisko ministra je dostatočne známe, tvrdí Zmajkovičová
Gál na úvod rokovania výboru navrhol, aby sa po pridelení materiálu spravodajcovi, ktorým mala byť Zmajkovičová, začalo konanie, ale aby sa v ňom pokračovalo až na nasledujúcej schôdzi. Dôvodil bežným postupom výboru i tým, že sa poslanci nemali možnosť oboznámiť so stanoviskom ministra, ktoré im doručili až dnes. Zmajkovičová namietala, že stanovisko ministra je dostatočne známe a Valentovič podľa nej zákon neporušil, keďže podľa nej nerobil reklamu jednej poisťovni, ale hovoril o systéme. Preto navrhla konanie zastaviť.
Opoziční poslanci sa dožadovali rokovania v prítomnosti ministra, ktorému chceli položiť otázky. „Treba sa o tom baviť len odborne, bez krvavých opozično-koaličných očí,“ povedal Peter Miššík (SDKÚ-DS). „Nikto nechce zmiesť problém zo stola, veď rokujeme,“ namietal Ľubomír Petrák (Smer-SD). Po hodinovej výmene názorov napokon väčšina deviatich poslancov vládnej koalície rozhodla konanie zastaviť. „To je arogancia moci, načo sme tu,“ reagoval Gál a na protest spolu s ostatnými opozičnými poslancami opustil rokovanie výboru. Zmajkovičová následne schôdzu výboru, na ktorej sa mali poslanci zaoberať aj ďalším podnetom na ministra spravodlivosti Štefana Harabina, prerušila. Pokračovať by podľa nej mala počas schôdze Národnej rady SR.
Gál zváži ďalšie predsedanie výboru
„Porušili sa všetky procesné pravidlá, ktoré sme zatiaľ mali,“ povedal Gál pred novinármi s tým, že výbor ani neodhlasoval spravodajcu a už prišiel návrh na zastavenie konania, ktorý koalícia schválila bez toho, aby sa poslanci mohli oboznámiť s materiálmi, ktoré dostali na stôl až dnes. Gál pripustil, že zváži aj svoje ďalšie predsedanie výboru. „Tento výbor nebol zriadený na to, aby konal len formálne, takto môžeme celý výbor aj zrušiť,“ dodal Gál.
Zmajkovičová svoj postup, ktorým navrhla zastavenie konania, považuje za správny. Podľa nej bol spravodajca určený, keďže ho určuje predseda výboru a nehlasuje sa o ňom. „Ako spravodajkyňa som sa dostatočne oboznámila so všetkými skutočnosťami, ktoré nastali v súvislosti s pánom ministrom, preto som ten návrh podala. Minister neporušil ústavný zákon,“ povedala Zmajkovičová. Rokovací poriadok podľa nej porušený nebol. „Nemáme zvykové právo v našom systéme,“ dodala Zmajkovičová a odmietla konštatovanie opozície o arogancii moci zo strany koalície. „Možno len opozícia nemá tému,“ povedala.
Celostránkový inzerát štátnej VšZP sa objavil v denníku Sme, polovicu z neho tvoril rozhovor s ministrom zdravotníctva Ivanom Valentovičom.Parlamentný výbor odmietol viac peňazí pre zdravotníctvo
Parlamentný výbor pre zdravotníctvo, v ktorom majú väčšinu poslanci vládnych strán, dnes odmietol nárast zdrojov pre lekárov a nemocnice. Členovia výboru totiž nesúhlasili s tým, aby štát odvádzal za deti a ďalších poistencov štátu vyššie príspevky počas celého roka a nielen do konca apríla.
"Na to, aby nemocnice netvorili ďalšie dlhy, sú potrebné zdroje," povedala počas rokovania výboru poslankyňa Mária Sabolová z opozičného KDH, ktorá opatrenie navrhovala. Predĺženie obdobia, počas ktorého by štát za svojich poistencov platil odvody vo výške piatich percent priemernej mzdy namiesto štyroch, navrhovala v zákone o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý s problematikou nesúvisí.
Proti však boli poslanci vládnych strán Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS a aj minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Poslanci sa totiž podľa neho budú zaoberať výškou odvodov v júni.
Vyššie odvody za poistencov štátu schválil parlament na prvé štyri mesiace tohto roka vlani v decembri. Do zdravotníctva by mali priniesť o viac než dve miliardy korún navyše. Premiér Robert Fico tvrdil, že vláda presadí vyššie odvody aj počas zvyšku roka, ak minister Valentovič navrhne kroky, ktorými by v zdravotníctve ušetril. Nemocniciam a lekárom by to prinieslo ďalšie viac než štyri miliardy korún navyše.
Celkovo by slovenské zdravotníctvo malo tento rok hospodáriť asi s 90 miliardami korún, čo je približne o deväť miliárd Sk viac než vlani. Asi tretinu zdrojov tvoria príspevky od štátu, zvyšné dve tretiny platia zamestnanci, zamestnávatelia a živnostníci.
aktualizované 17:04
Autor: zh

Beata
Balogová
