Sprísnenie pokút, zníženie povolenej rýchlosti v obciach a povinné používanie zimných pneumatík chce v návrhu nového zákone o cestnej premávke presadiť ministerstvo vnútra. Napísal to dnes denník Pravda. Tvrdší postih má vraj čakať hlavne tých, ktorí jazdia rýchlo alebo pod vplyvom alkoholu.
"Ak šofér zapríčiní za dva roky dve nehody, príde o oprávnenie viesť vozidlo," tvrdí Pravda. Návrh údajne ráta s náhradnými trestami pre vodičov, ktorí by si pokutu mohli odpracovať. Ak napríklad vodič odmietne za prekročenie rýchlosti o 20 kilometrov za hodinu zaplatiť pokutu 10.000 Sk alebo odpracovať určený počet hodín na verejnoprospešných prácach, príde o vodičský preukaz, poznamenal denník s odvolaním sa na materiál.
Maximálna povolená rýchlosť v mestách a na dedinách by sa mala znížiť na 50 zo súčasných 60 kilometrov za hodinu. "Spolu s Rumunskom sme poslednými krajinami Európskej únie, kde je v uzatvorenej obci povolená šesťdesiatka," poznamenal denník. Počet nehôd, ktoré si vlani vyžiadali 579 ľudských životov, má znížiť aj zákonná povinnosť jazdiť na snehu so zimnými pneumatikami. Najvyššia pokuta za priestupky by mohla dosiahnuť až 30.000 korún.
Materiálom by sa vláda mala zaoberať v máji, nové pravidlá by tak mohli po schválení parlamentom platiť od budúceho roka. Minister vnútra Robert Kaliňák sa k návrhu zatiaľ bližšie nechcel vyjadriť. " Ak chce vodič idúci z Bratislavy do Košíc jazdiť dvojstovkou, tak ho to vyjde poriadne draho. Lacnejšie to v tomto prípade, ak sa tak ponáhľa, bude mať, ak pôjde lietadlom," povedal.
Podľa Pravdy v rizikových obciach by povolenú rýchlosť mali neustále merať radary. Zatiaľ však nie je jasné, či Slovensko zavedie bodový systém za priestupky, ako to funguje v Česku, poznamenal denník.
Na stredajšie popoludnie pripravila polícia celoslovenskú dopravno-bezpečnostnú akciu. Ako agentúru SITA informoval zástupca hovorcu Prezídia Policajného zboru Viktor Plézel, uskutoční sa v rámci 1. svetového týždňa bezpečnosti premávky na pozemných komunikáciách. Akcia bude zameraná najmä na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky mladými vodičmi, kontrolu dokladov o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla a dodržiavanie pravidiel cestnej premávky pri prejazde cez železničné priecestie.
Dopravno-bezpečnostný 1. svetový týždeň bezpečnosti premávky na pozemných komunikáciách odštartoval v pondelok 23. apríla. Koná sa pod záštitou Organizácie spojených národov (OSN) a Medzinárodnej zdravotníckej organizácie (WHO). Slovensko k tomuto týždňu pripojilo viacero aktivít na podporu myšlienky BECEP - cesta pre život. Zároveň na 27. apríla 2007 vyhlásila Európska komisia 1. európsky deň bezpečnosti premávky na pozemných komunikáciách.