NITRA 24. apríla (SITA) - Nezisková organizácia Občianska poradňa z Nitry založila v kirgizskom hlavnom meste Biškek sociálno-poradenské a vzdelávacie centrum pre deti ulice. Prevádzkuje ho v spolupráci s miestnym združením Pro Homine. Centrum sa nachádza v okrajovej štvrti mesta, ktorá je poznačená extrémnou chudobou a takmer stopercentnou nezamestnanosťou. Žije tu mnoho detí, ktorých rodičia sú alkoholici alebo vo väzení. „Naše centrum nie je úplnou náhradou školy, ale skôr prípravou a motiváciou detí, aby sami chceli školu navštevovať,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Občianskej poradne v Nitre Dariusz Żuk-Olszewski. V Kirgizsku totiž deti v mnohých prípadoch nepokladajú návštevu školy za prioritu a v lepšom prípade absolvujú len niekoľko ročníkov. „Často potom vidia ako najlepšie riešenie svojej neľahkej životnej situácie začlenenie sa do kriminálnych skupín. Tomuto sa snažíme zabrániť,“ dodal Żuk-Olszewski.
Centrum organizuje rôzne vzdelávacie a voľnočasové aktivity, pre staršie deti aj kurzy kirgizských remesiel. Denne sem chodí 20 až 40 detí, pre ktoré je centrum zároveň aj určitým domovom, keďže väčšinu svojho dovtedajšieho života trávili na ulici. Dostanú tu teplé obedy i oblečenie. Spolupracovníci centra chodia okrem toho trikrát do týždňa do 11 dedín v okolí hlavného mesta, kde takisto organizujú vzdelávacie aktivity a záujmové krúžky, v letných mesiacoch aj tábory pre najproblémovejšie deti a mládež.
Nielen pre deti je v centre k dispozícii lekárka a zdravotná sestra. Za dva roky požiadalo o jej služby takmer 3 000 pacientov, predovšetkým v ťažko dostupných podhorských dedinách v okolí kirgizskej metropoly, ktoré lekárka pravidelne navštevuje. V centre je EKG, sono aj prenosné malé laboratórium, ktoré slúžia na diagnostiku chorôb. „V Kirgizsku je totiž zdravotná starostlivosť pre ľudí bez príjmu takmer nedostupná,“ poznamenal Żuk-Olszewski.
Na otázku zmyslu pomáhania krajine, ktorá je 6 000 kilometrov od Slovenska, odpovedá Żuk-Olszewski príhodou. Na hodine zemepisu v jednej z biškeckých základných škôl preberali najvýznamnejšie európske krajiny. Deti, ktoré navštevujú centrum, sa ohradili, že to, čo hovorí učiteľ, nie je úplne pravda, lebo najvýznamnejšou európskou krajinou je Slovensko. „Odôvodňovali to tým, že žiadna iná európska krajina nemá v Biškeku také centrum, do ktorého by mohli chodiť deti, o ktoré nemá nikto záujem,“ povedal Żuk-Olszewski.
Sociálno-poradenské a vzdelávacie centrum v Biškeku funguje od apríla 2005 a jeho zriadenie z väčšej časti finančne podporil trustový fond Slovenskej republiky a Rozvojový fond OSN.