BRATISLAVA 24. apríla (SITA) - Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) chce dostať do učebných osnov ochranu pred obchodom s ľuďmi. Ten považuje za najväčšie riziko práce v zahraničí. Obchod s ľuďmi sa ročne dotkne sto až 200 Slovákov, najohrozenejšou skupinou sú dievčatá okolo 20 rokov, ale týka sa všetkých vekových skupín.
Vedúca Úradu IOM v SR Zuzana Vatráľová upozornila, že obchod s ľuďmi zahŕňa nielen nútenú prostitúciu, ale akúkoľvek prácu, za ktorú je upieraná mzda alebo človeku bránia odísť. Obeťou sa nedávno stala napríklad 40-ročná Slovenka, ktorá už dvakrát pracovala vo Švajčiarsku, tretí pobyt ju prinútil vyhľadať pomoc IOM. Základnou podmienkou bezpečnej práce v zahraničí je pracovať legálne.
Až 99 percent Slovákov sa stane obeťou, keď sa nechajú nalákať na prísľub práce v zahraničí. Vatráľová pripomenula, že všetky agentúry musia mať registráciu, ktorá sa dá overiť na stránke Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny www.upsvr.sk. Dôležité je pred odchodom do zahraničia preveriť agentúru a pozorne prečítať zmluvu, prefotiť si doklady a pravidelne sa hlásiť rodine, prípadne si dohodnúť vetu, ktorá bude znamenať, že nie ste v poriadku. Aj v prípade nelegálnej práce by sa ľudia, ktorí sa stanú predmetom obchodu, nemali báť ísť na políciu. "Aspoň v krajinách Európskej únie sú považovaní za obete," uviedla šéfka IOM na Slovensku.
IOM chodí na stredné školy, kde sa v dvojhodinovej diskusii snaží upozorniť študentov na riziká práce v zahraničí. Nehovorí im, aby nešli von, ale na čo si majú dávať pozor. Od roku 2004 vyškolila organizácia pracovníkov, ktorí okrem sexuálneho či protidrogového poradenstva poskytujú aj rady na ochranu pred obchodom s ľuďmi. Teraz chce vyškoliť aj učiteľov etiky a presadiť túto tému do jej učebných osnov.
Obete sa môžu obrátiť priamo na Medzinárodnú organizáciu pre migráciu. Funguje program, ktorý obetiam pomôže po návrate domov zapojiť sa opäť do života. IOM môže poskytnúť psychológa, pomôcť pri hľadaní práce a bývania. Program vypracujú pre konkrétneho človeka na pol roka, pri jeho napĺňaní spolupracujú s inými mimovládnymi organizáciami. Doteraz ponúkli pomoc 15 obetiam, do programu sa ich zapojilo osem. IOM pred rokom otvorila kancelárie Migračného informačného centra na Leškovej 3 v Bratislave a na Hlavnej 68 v Košiciach, kde poskytuje informácie a pomoc nielen našim občanom, ale aj cudzincom, ktorí chcú v SR pracovať alebo riešia inú životnú situáciu pri pobyte u nás. Kontaktovať sa dá aj na www.iom.sk alebo www.mic.iom.sk.