SME

SRo požiadal o dotáciu na vykrytie vlaňajšej straty

Bratislava 24. apríla (ČTK) - Verejnoprávny Slovenský rozhlas (SRo) požiadal ministerstvo kultúry o dotáciu na vykrytie minuloročnej straty, ktorá dosiahla 215,7 milióna korún. Rozhlasovej rade to dnes ...

Bratislava 24. apríla (ČTK) - Verejnoprávny Slovenský rozhlas (SRo) požiadal ministerstvo kultúry o dotáciu na vykrytie minuloročnej straty, ktorá dosiahla 215,7 milióna korún. Rozhlasovej rade to dnes povedala riaditeľka SRo Miloslava Zemková. Ministerstvo žiadosť zatiaľ bližšie nekomentovalo.

Najviac peňazí rozhlas dlhuje rádiokomunikáciám, ktoré šíria jeho signál. "Aktuálny dlh je 160 miliónov korún a rozhlas si tieto záväzky sám uhradiť nedokáže," povedala Zemková. Podľa nej hrozí, že rádiokomunikácie znížia výkon jeho vysielačov, ak sa dlh bude zvyšovať. Tým by sa zhoršil príjem jednotlivých staníc SRo v niektorých oblastiach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aby sa rozhlasu naopak podarilo dlh nezvyšovať, bude musieť podľa riaditeľky požiadať o úver. Zemková tvrdí, že pravdepodobne v septembri by sa SRo dokonca mohol dostať do platobnej neschopnosti.

Ministerstvo zatiaľ nepovedalo, či peniaze uvoľní. "K danej otázke sa nemôžeme vyjadriť skôr, ako prebehnú rokovania medzi ministerstvom kultúry a Slovenským rozhlasom," povedal hovorca ministerstva Jozef Bednár.

Tento rok chce Zemková dosiahnuť vyrovnané hospodárenie rozhlasu. To je však podmienené štátnym príspevkom na časť vysielania v hodnote 45,4 milióna korún, o ktorý tiež Zemková opätovne požiadala.

Rozhlas v posledných rokoch viac razy žiadal vládu o dotáciu na oddlženie. Podarilo sa mu dostať z dlhodobej straty, keď mu v decembri 2004 vláda poskytla 183 miliónov korún. Neskôr sa však strata opäť začala kumulovať, v roku 2005 výdavky prevýšili príjmy 270,5 milióna korún. Túto stratu vláda tiež vykryla.

SkryťVypnúť reklamu

Do straty z roku 2006, ktorú naplánovalo ešte bývalé vedenie rozhlasu, započítali aj odpisy nedobytných pohľadávok minulých období. Samotná prevádzková strata dosiahla 174,4 milióna korún. Podľa vedenia rozhlasu sa záväzky rozhlasu nahromadili aj kvôli dlhodobému odkladaniu legislatívnych zmien.

Už viackrát totiž ministerstvo kultúry alebo poslanci parlamentu pripravovali nový zákon o koncesiách, ktorý by prinútil platiť poplatky všetky domácnosti. Vedenie rozhlasu odhadlo, že by mu to prinieslo o 300 miliónov korún ročne viac. Žiaden z návrhov však dodnes nebol schválený. Jeho najnovšiu verziu by malo ministerstvo predložiť v dohľadnej dobe.

Strata však rozhlasu hrozí aj tento rok, i keď má schválený vyrovnaný rozpočet. V rozpočte je však zarátaná aj štátna dotácia, ktorou by štát podľa zákona mal podporiť vysielanie rozhlasu na stredných vlnách. V posledných rokoch však ministerstvo tieto peniaze z rozpočtu neuvoľnilo. Podľa Zemkovej rozhlas na to zdroje z koncesionárskych poplatkov nemá.

SkryťVypnúť reklamu

him boa

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 858
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 448
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 181
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 572
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 824
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 193
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 093
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 889
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Martin Madej stvárňuje Jozefa Tisa v inscenácii Hitlerov prezident a hrá ho spôsobom, kedy je aj divák na pochybách, či v Tisovi nebolo trochu ľudskosti.

V divadle hrá Jozefa Tisa.


15
Grécko - Slovensko: ONLINE prenos z prípravného zápasu.

Sledujte s nami prenos.


4
17. november v Bratislave.

To, že zo všetkých sviatkov zmizne práve 17. november, dokazuje, že sme neustrážili demokraciu.


Veronika Šikulová 40
Coco Gauffová vo finále Roland Garros 2025.

Gauffová zdolala Sabalenkovú v druhom grandslamovom finále.


a 1 ďalší 6

Sportnet

Martin Dúbravka v drese Slovenska.

Pozrite si zostavy zápasu Grécko - Slovensko v prípravnom futbalovom zápase.


Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová.

Slovenská cyklistka je v celkovej klasifikácii v TOP 10.


Brankár Jaroslav Janus si preberá ocenenie pre najlepšieho hráča play-off po 7. zápase finále play-off Tipos extraligy medzi HC Košice a HK Nitra.

V drese Košíc odohral uplynulé tri sezóny, počas ktorých tímu pomohol ku dvom majstrovským titulom.


TASR
Protestujúci fanúšikovia klubu Brescia Calcio.

V Serie A strávil dovedna 23 sezón.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu