TRENČÍN 24. apríla (SITA) – Mesto Púchov sa opäť bude musieť zaoberať žiadosťou občianskeho združenia (OZ) Občania za prosperitu Púchova o sprístupnenie informácií o takmer mesačnom jazykovom kurze primátora Mariána Michalca v Londýne v lete 2005. Rozhodol o tom krajský súd v Trenčíne. Združenie malo celkom 22 otázok, napríklad, aká bola úroveň kurzu, rozpis študijných aktivít, počet hodín či názov inštitúcie, ktorá kurz organizovala. Občania taktiež chceli vedieť, kde Michalec býval, koľko pretelefonoval na služobnom telefóne a aké vykázal cestovné náklady. Štvortýždňový kurz stál 126 780 korún, hradilo ho mesto. Asistent primátora Peter Šeba vlani informoval, že v sume je zahrnuté školné, ubytovanie, strava a doprava. Iné výdavky podľa Šebu hradené neboli. Michalec počas kurzu poberal aj svoj takmer 80-tisícový plat.
Krajský súd zrušil fiktívne rozhodnutia mesta a druhostupňového orgánu - primátora - o žiadosti združenia o sprístupnenie informácií, ktoré podali pred rokom. Podľa právneho zástupcu OZ Martina Štoffu fiktívne rozhodnutie je právny výraz, ktorý znamená, že mesto vlastne na žiadosť neodpovedalo. Nereagovaním na žiadosť však vzniká predpoklad, že úrad ju zamietol. Podľa súdu sú takéto rozhodnutia nepreskúmateľné, a preto ich zrušil. Samotným obsahom žaloby o sprístupnenie informácií sa súd nezaoberal.
Rozhodnutie krajského súdu podľa Štoffu znamená, že po doručení rozsudku sa mesto bude musieť opäť zaoberať žiadosťou. Mesto môže teraz na otázky odpovedať alebo môže vydať stanovisko, prečo na tieto otázky neodpovie. Vtedy by sa pri prípadnom ďalšom súdnom konaní už súd ako odvolací orgán zaoberal obsahom žaloby a oprávnenosťou OZ na získanie informácií, povedal Štoffa a pripustil možnosť, že ak mesto ani primátor znovu stanovisko nevydajú, vzniknú opäť fiktívne rozhodnutia a súd sa bude zaoberať opäť len ich rušením. Podľa Štoffu sa totiž mesto neustále snaží nájsť dôvody, aby žiadané informácie nemuselo poskytnúť.
Primátor Michalec, ktorý sa na dnešnom pojednávaní nezúčastnil, poslal združeniu stanovisko, že si napokon kurz zaplatil sám, na mestský účet previedol 130-tisíc korún, a preto nie je dôvodné, aby vo veci žiadosti rozhodoval. Štoffa zdôraznil, že primátor si kurz zaplatil 9 dní po podaní žiadosti a jeho preplatenie nemení nič na tom, že bol pôvodne zaplatený z verejných zdrojov. Michalcov právny zástupca taktiež namietal, že žaloba bola podaná deň po uplynutí zákonnej lehoty. Súd po preskúmaní dátumov dospel k názoru, že žaloba bola podaná v posledný možný deň - 2. augusta 2006.
Krajský súd minulý týždeň zamietol inú žalobu OZ na primátora Michalca, v ktorom žiadali správy zo služobných ciest v rokoch 2002 až 2005 do Ruska, Bieloruska, Španielska, Poľska, Nemecka, na Ukrajinu a aj do Veľkej Británie. Súd žalobu zamietol ako neodôvodnenú, pretože Michalec informáciu poskytol a nedodržané stanovené lehoty na odpoveď nemali vplyv na zákonnosť rozhodnutia. OZ namietalo, že poskytnuté informácie boli strohé a nedostatočné. Primátor Michalec na pojednávaní povedal, že za žiadosťami bola účelová činnosť združenia na jeho diskreditáciu v predvolebnom období.