Ocenil ekonomický rast SR a označil nás za dôležitý príklad ako postupovať v integračnom procese do EÚ a NATO. Prezidenti sa zhodli, že slovensko-srbské vzťahy nie sú dostatočne dynamické a prospela by im väčšia intenzita v oblasti ekonomiky, vedy, kultúry a školstva.
Ivan Gašparovič a Boris Tadič skonštatovali, že spolupráca SR a Srbska pri podpore národnostných menšín je dobrá. Slovenský prezident pripomenul, že rozpočet na podporu krajanských spolkov je už na tento rok schválený a v porovnaní s minulým rokom je vyšší. Príspevok pre slovenskú menšinu žijúcu vo Vojvodine je súčasťou balíka peňazí pre slovenských krajanov na celom svete. Prezident Tadič označil Slovákov žijúcich v Srbsku za veľmi pracovitých a lojálnych. Medzi všetkými národnostnými menšinami, ktoré v Srbsku žijú, majú Slováci najpočetnejšie zastúpenie v národnom parlamente krajiny. V srbskom zákonodarnom zbore pôsobia štyria srbskí Slováci. Na návštevu Srbska sa pripravuje aj podpredseda vlády Dušan Čaplovič, rokovať by mal aj o slovenskej menšine žijúcej vo Vojvodine.
Srbsko je jednou z dvoch programových krajín slovenskej Oficiálnej rozvojovej pomoci (ODA). V tomto roku budú naše firmy a mimovládne organizácie v krajine plniť 41 rozvojových projektov.
Gašparovič je za kompromis medzi Belehradom a Prištinou
Prezident Ivan Gašparovič sa dnes prihovoril za kompromis medzi Srbskom a provinciou Kosovo s albánskou väčšinou, ktorá sa dožaduje samostatnosti. Po rokovaní so srbským prezidentom Borisom Tadičom však zároveň vyhlásil, že chápe nesúhlas Belehradu s kosovskou nezávislosťou. O budúcnosti Kosova v súčasnosti rozhoduje Bezpečnostná rada OSN.
"Žiadna krajina sa nedá, ani sa nemôže zbaviť suverenity," vyhlásil slovenský prezident. "Z tohto pohľadu chápeme srbskú stranu a jej postoj," dodal.
Plán splnomocnenca OSN Marttiho Ahtisaariho predpokladá pre kosovských Albáncov sebaurčenie, ale s medzinárodným dohľadom. Podľa Gašparoviča síce riešenie prijateľné pre Belehrad i pre Prištinu v súčasnosti neexistuje, malo by sa však k nemu dospieť.
Zatiaľ čo krajiny EÚ a Spojené štáty Ahtisaariho plán podporujú, slovenská diplomacia má zdržanlivejší postoj. Minister zahraničia Ján Kubiš však presadzuje, aby Bezpečnostná rada o Kosove v každom prípade rozhodla a riešenie neodkladala.
Srbský prezident tento postoj v Bratislave príliš nechcel komentovať. "Môj názor je, že by nezávislé Kosovo bol nebezpečný precedens a osobitne by také riešenie bolo nebezpečné, ak by sa priznala nezávislosť Kosovu jednostranne Spojenými štátmi bez rozhodnutia Bezpečnostnej rady," tvrdil Tadić.
Autor: zh

Beata
Balogová
