SME

Blokovaním prác v Tichej a Kôprovej vznikli škody za údajne vyše 600 000 Sk

Štátne lesy (ŠL) Tatranského národného parku (TANAP) vyčíslili prvé škody spôsobené blokovaním prác v Tichej a Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách aktivistami.

Doterajšie priame škody spracovateľských firiem už presahujú 0,6 mil. Sk, informovala SITA koordinátorka vonkajšej komunikácie ŠL TANAP-u Lenka Burdová.

„Štátne lesy TANAP-u budú po konečnom vyčíslení vymáhať škody jednotlivo od tých, ktorí sa na zastavení prác v Tichej a Kôprovej doline priamo podieľali,“ uviedla Burdová. Presný počet aktivistov, ktorí sa v území doteraz pohybovali a pohybujú, sa napriek snahe Štátnych lesov TANAP-u ani polície nepodarilo zistiť. Pre blokovanie prác dodnes nie je v prevádzke lesná lanovka. Použitie lesnej lanovky na približovanie dreva je podľa lesníkov jednou z najšetrnejších technológii pri spracovaní kalamity voči prírodnému prostrediu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V snahe zabrániť kalamitnému rozšíreniu podkôrneho hmyzu v Tichej a Kôprovej doline predpokladali Štátne lesy TANAP-u so spracovaním kalamitného dreva v 4. stupni ochrany prírody do začiatku rojenia lykožrúta. Spracovaním kalamity chcú Štátne lesy TANAP-u eliminovať riziká bezzásahového prístupu. Ide o utlmenie šírenia podkôrneho hmyzu na kalamitou nepoškodené biotopy, zníženie požiarneho rizika a možného nepriaznivého vývoja klimatických a hydrologických pomerov, ako aj zhoršenie priaznivého stavu lokalít NATURA 2000 v týchto biotopoch.

Obmedzenie využívania lesov je v kompetencii štátnej správy na úseku lesného hospodárstva. Hoci lesný zákon voľný pohyb osôb po lese pripúšťa, na území národného parku platia obmedzenia zákona o ochrane prírody a krajiny. Podľa tohto zákona na území s tretím, štvrtým a piatym stupňom ochrany prírody je zakázané pohybovať sa mimo vyznačeného turistického alebo náučného chodníka. Podľa lesníkov aktivisti blokujúci spracúvanie kalamitného dreva porušujú aj ustanovenia zákona o ochrane prírody a krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem umiestnenia informačných tabúľ o zákaze vstupu do lesa využívajú Štátne lesy TANAP-u pri kontrole zákazu vstupu do lesa aj členov lesnej stráže. V prípade, ak ľudia porušia zákaz vstupu do lesa či zákon o ochrane prírody a krajiny, neuposlúchnu výzvu člena lesnej stráže alebo súkromnej bezpečnostnej služby, žiadajú lesníci o pomoc políciu.

Aktivisti chcú vystupňovať protest

Ekológovia, ktorí sa už takmer dva týždne snažia blokovať práce pri spracovaní kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách, chcú svoje protesty zosilniť. Už v stredu by sa do protestov mali zapojiť dobrovoľníci z Česka, Maďarska a Poľska. ČTK to dnes povedal jeden z aktivistov Erik Baláž. Vlastnú akciu by mala v stredu spustiť aj organizácia Greenpeace.

Zámer spracovať kalamitné drevo po víchrici z roku 2004 v tatranských dolinách oznámili Štátne lesy Tatranského národného parku ešte začiatkom apríla. Proti sa však postavili viaceré ekologické organizácie, neskôr začali priamo na mieste dobrovoľníci činnosť lesníkov blokovať.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa ekológov Štátne lesy namajú na spracovanie na chránených územiach potrebné povolenia. O celej záležitosti môže rozhodnúť Štátna inšpekcia ochrany prírody; hoci sa prípadom už zaoberá, zatiaľ neupresnila, kedy vydá svoje rozhodnutie.

Lesníci spracovávajú drevo len v štvrtom ochrannom pásme, drevo v piatom, najvyššom stupni ochrany ponechajú na zemi. Argumentovali najmä tým, že chcú predchádzať šíreniu podkôrneho hmyzu. Podľa ekológov však práca lesníkov poškodzuje vzácne ekosystémy a plaší hniezdiace vtáky.

Spory medzi lesníkmi a ochranármi sa vystupňovali aj do vzájomného osočovania. Proti protestujúcim zasiahla aj polícia. Tá predvádza aktivistov, ktorí vlastnými telami bránia v práci lesníkov. Po vypočutí sa dobrovoľníci vracajú späť na miesto spracovania.

SkryťVypnúť reklamu

Postup lesníkov schvaľuje ministerstvo životného prostredia, ktoré vydalo podporné stanovisko, podľa ktorého v dolinách nedochádza k poškodzovania prírody. Na mieste bol v uplynulých dňoch aj minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, ktorý aktivistov označil za platených komparzistov.

aktualizované 17:58

Autor: zh

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 222
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 246
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 067
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 092
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 783
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 208
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 555
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu