ŠTRASBURG 24. apríla (SITA) - Európski poslanci budú v stredu hlasovať o správe slovenského europoslanca Miroslava Mikolášika (KDH). Po tom, ako jeden z výborov EP prvú verziu textu odmietol, pripravil Mikolášik novú verziu. Kritici ho ale obviňujú z toho, že do textu, ktorý má po prvý raz harmonizovať podmienky a pravidlá testovania a užívania tzv. pokrokových terapií, zaniesol kontroverzné etické pozmeňujúce návrhy. Jeden z nich žiada, aby bolo z pôsobenia nariadenia vylúčené "používanie kontroverzných materiálov a aby bola táto oblasť ponechaná na rozhodnutie každého členského štátu.“ Navrhovaná výnimka sa má týkať "akéhokoľvek špecifického typu ľudských buniek.“
Ďalší pozmeňovací návrh žiada vylúčiť z pôsobnosti také lieky, ktoré obsahujú "ľudské embryonálne alebo plodové bunky, primordiálne zárodočné bunky“, alebo sú z nich odvodené. Tieto pozmeňujúce návrhy obhajované Mikolášikom odmieta aj Európska komisia a Rada EÚ. Asociácie obhajujúce práva pacientov kritizovali Mikolášika za to, že podľa nich jeho "osobné presvedčenie založené na náboženských premisách“ nesmie ohroziť životy tisícov chorých. Výsledkom sporu, ktorý má slovenský europoslanec, je riziko, že EP spomalí hlasovanie o legislatíve najmenej o rok. "Odmietam obvinenia z toho, že by som zdržiaval prijatie textu,“ vyhlásil Mikolášik.
Mikolášik ďalej pripomenul, že "ochrana ľudského života je súčasťou Berlínskej deklarácie“.
Socialistická frakcia v Európskom parlamente jeho správu v utorok ostro skritizovala. Druhá najvplyvnejšia frakcia obviňuje Mikolášika z toho, že prerušil rokovania o pozmeňovacích návrhoch, čím podľa socialistov "svojím nezodpovedným konaním oddialil najmenej o 12 mesiacov prijatie tejto dôležitej legislatívy“. Hovorkyňa socialistov Dagmar Roth-Behrendtová viní Mikolášika z toho, že sa údajne pokúsil vniesť do správy "sériu etických prekážok, ktoré by boli platné v celej únii". Podľa socialistov sa spravodajca "rozhodol brániť vlastný postoj proti rozhodnutiu celého parlamentu, čím poškodil jeho povesť, dobré fungovanie inštitúcií a ohrozil zdravie pacientov“.
Nová legislatíva, ktorú navrhla Európska komisia, má viesť k vzniku spoločného autorizačného postupu pokrokových terapií, posilniť právomoci a nezávislosť Výboru pre pokrokové terapie a zaviesť ďalšie opatrenia smerujúce k zvýšenej kontrole tejto oblasti terapie. Pokrokové liečebné terapie majú pomáhať pri liečbe ťažkých ochorení, ako sú rakovina, genetické poruchy alebo Parkinskonova choroba.