nia.
„Právny štát je taký, kde občan pri podaní návrhu na súd sa dopracuje v reálnom čase k zákonnému a spravodlivému rozhodnutiu. Skutočnosť je iná, po všetkých reorganizáciách, optimalizáciách, naberaní administratívnych vyšších súdnych úradníkov, elektronickej podateľni je počet reštančných vecí hrozivý,“ zdôraznil Harabin. Dodal, že je vyše 20-tisíc civilných vecí starších ako päť rokov.
Minister poznamenal, že je potrebné jednorazovo zvýšiť počet sudcov. Nepovažuje to síce za samospasiteľné. „My chceme odbúrať staré veci a potom sa vrátime na pôvodné číslo plynulým, prirodzeným odchodom do dôchodku a nenaberaním ďalších adeptov do sudcovského povolania,“ poznamenal Harabin. Zároveň v tomto smere zdôraznil kontrolnú úlohu predsedov súdov.
Podľa bývalej šéfky rezortu a poslankyne za SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej si ministerstvo so samotnou správou nedalo príliš veľa práce. Očakávala totiž od nej hlbšiu analýzu vývoja za posledné roky, čo by umožnilo navrhnúť príslušné opatrenia. Zlý stav v slovenskej justícii podľa nej spôsobili dve rozhodnutia bývalej vlády Vladimíra Mečiara. Išlo o zrušenie kupónovej privatizácie, ktoré znamenalo obrovský nápor na súdy, a zriadenie nových malých súdov v roku 1996. Žitňanská nie je zástankyňou prijímania nových sudcov či opätovného obnovenia niektorých malých súdov. Pripomenula, že od roku 2004 v civilných a obchodných veciach súdy vybavili viac vecí než bolo nových podaní. Je tu potenciál vyrovnať sa s tým, čo na súdy prichádza a odbúravať staré veci. Minister a ani správa tento fakt podľa nej nezohľadňuje.
Ústavnoprávny výbor zobral správu na vedomie a zároveň uložil ministrovi, aby predložil Koncepciu stabilizácie justície. Harabin poslancov informoval, že na koncepcii sa v súčasnosti pracuje, nevedel však odhadnúť, kedy by mala byť dokončená.
Žitňanská: Harabin sa vo svojich opatreniach vracia pred rok 1998
Minister spravodlivosti Štefan Harabin sa vo svojich návrhoch na zefektívnenie súdnictva vracia až pred rok 1998. Podľa Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS), členky Ústavnoprávneho výboru NR SR, ide konkrétne o návrh na opätovné zriadenie nových malých súdov, ktoré boli zrušené a návrh na zvýšenie počtu sudcov.
"Už by sme očakávali, že ministerstvo je po deviatich mesiacoch schopné predložiť nejaký ucelený koncept, ako chce problémy v justícii riešiť. Ale zatiaľ je to len rušenie doterajších opatrení," konštatovala dnes Žitňanská na margo Správy o stave slovenskej justície z pohľadu vymožiteľnosti práva a plynulosti súdneho konania.
K prijatiu 200 nových sudcov by podľa nej zatiaľ nemalo dôjsť, "mali by sme sa sústrediť na čerpanie vnútorných rezerv," uviedla. Tieto podľa ukazovateľov súdnictvo má a pri súčasnom obsadení dokážu zvýšiť výkon justície.
Predkladaná správa o stave justície vychádza z údajov za rok 2006 a konštatuje katastrofálny stav súčasného súdnictva. "Myslím si, že navrhované opatrenia ministra nezohľadňujú predchádzajúci vývoj," povedala bývalá ministerka spravodlivosti. Vzápätí dodala, že v budúcnosti je už dôležité sústrediť sa na kvalitu rozhodovania a práce súdov.
V justícii došlo podľa nej v posledných rokoch k dvom kľúčovým chybám. "Prvou bolo zrušenie 2. vlny kupónovej privatizácie, ktorá spôsobila obrovský nápor na súdy a druhou bolo zriadenie nových malých súdov v roku 2006. To spôsobilo veľké problémy s vybavovaním súdov, pretože nové súdy neboli pripravené na vybavovanie vecí a zároveň odčerpali kapacitu starým súdom," uzavrela Žitňanská.
aktualizované 16:47Autor: zh

Beata
Balogová
