BRATISLAVA. Polícia v týchto dňoch zatkla a obvinila z násilných trestných činov šiestich súčasných alebo bývalých členov elitného policajného oddielu - takzvaných kukláčov. Obvinení boli členmi lúpežných gangov, ktoré pri svojich prepadoch používali násilné metódy vrátane brania rukojemníka. Informovali o tom dnes policajný prezident Ján Packa a generálny prokurátor Dobroslav Trnka.
"V rámci polície sa nám podarilo odhaliť lúpežné gangy, ktoré sa podieľali od roku 1999 až do roku 2005 na závažných trestných činoch," povedal novinárom Trnka.
Zločiny sa podľa generálneho prokurátora podarilo odhaliť aj vďaka informáciám, ktoré policajti získali pri vyšetrovaní vlaňajšej vraždy podnikateľa Jána Kubašiaka. „Tento prípad je jasným dôkazom snahy vedenia rezortu o očistenie Policajného zboru. Nedovolíme aby zopár jedincov očierňovalo statočnú prácu ostatných čestných policajtov. Chceme dôveryhodnú políciu, na ktorú sa bude môcť občan kedykoľvek spoľahnúť," povedal minister vnútra Robert Kaliňák.
Obvinení muži, ktorí ako policajti pracovali v Banskej Bystrici, v Trnave, či Trenčíne, podľa polície v roku 2004 pri Banskej Bystrici zbili okradli otca známeho futbalistu Vratislava Greška. V roku 2005 zas údajne surovo napadli a olúpili banskobystrického advokáta Jána Smetanu a jeho manželku. Pri svojich zásahoch vraj obete týrali horiacimi cigaretami a nútili ich prezradiť, kde majú trezor; pri prepadoch domov okrem toho jeden z policajtov - komplicov - na operačnom stredisku vypínal alarm.
Polícia mužov viní aj za únos ešte z roku 1999, pri ktorom zobrali ako rukojemníka malé dievčatko a od rodičov si vynútili mnohomiliónové výkupné. K tomuto prípadu však zástupcovia prokuratúry a polície nechceli podať bližšie informácie.
Trnka okrem toho dodal, že obvinení pravdepodobne plánovali aj vraždy. "Dôkazy, ktoré sme doposiaľ zabezpečili, nás navádzajú na takéto indície," povedal Trnka.
Generálny prokurátor dnes nevylúčil, že v budúcnosti budú obvinení aj ďalší ľudia z radov polície i mimo nej, ktorí s obvinenými mužmi spolupracovali.
Všetci šiesti sú podľa informácií SME vo väzbe.
Expolicajt Roszík zapletený do vraždy Kubašiaka asi na 8,5 roka do väzenia
Bývalý policajt Juraj Roszík, ktorý bol pôvodne s ďalšími dvoja komplicmi obvinený z vraždy podnikateľa Jána Kubašiaka, by mal ísť do vo väzenia na 8,5 roka. Vyplýva to z dohody o vine a treste, ktorú dnes uzavrel s prokurátorom Vyššej vojenskej prokuratúry v Trenčíne.
Konanie expolicajta vyšetrovateľ prekvalifikoval na lúpež, podľa zákona mu hrozilo sedem až 12 rokov väzenia. "Boli zohľadnené priťažujúce a poľahčujúce okolnosti, aj to, že sa tam dopustil viacerých ďalších minimálne závažných trestných činov," povedal novinárom jeho advokát Vladimír Fraňo. Podľa neho mal Roszík pri sebe zbraň, ale počas celého skutku ju nepoužil.
Dohodu ešte musí schváliť vojenský obvodový súd, ktorý sa prípadom bude zaoberať, pretože Juraj Roszík zločin spáchal ako aktívny policajt. Podľa Fraňa sa expolicajt k skutku priznal a bude svedčiť proti ďalším obžalovaným - bývalému trenčianskemu policajtovi Róbertovi Č. a bývalému banskobystrickému vyšetrovateľovi Róbertovi P. Súd by podľa advokáta dohodu mohol schváliť do mesiaca.
Rozsík by mal podľa dnešnej dohody uhradiť aj 50.000 korún ako peňažný trest. Termín pojednávania, na ktorom má súd dohodu s prokurátorom potvrdiť, ešte nebol stanovený, dodal Fraňo.
Na konaní na vyššej vojenskej prokuratúre bola prítomná aj vdova po podnikateľovi. K dohode o vine a treste sa nechcela vyjadriť.
Kubašiaka zbili a zastrelili kukláči
Podľa dostupných informácií traja muži vlani 14. novembra vtrhli v kuklách do obývačky rodinného domu, kde sedel 39-ročný Kubašiak spolu s rodinou a návštevou. Ľudí v dome spútali, podnikateľa pred deťmi zbili, pretože chceli kľúče od trezoru. Policajnej hliadke, ktorá prišla na miesto, sa predstavili ako polícia a oboch príslušníkov takisto spútali. Podnikateľa odviedli do vedľajšej miestnosti, kde ho jeden z nich strelil do zátylku zbraňou s tlmičom a z miesta ušli na osobnom aute Škoda Fabia. Jednému zo spútaných policajtov sa podarilo vyslobodiť a privolal pomoc.
Násilníkov sa podarilo chytiť až po rozsiahlej pátracej akcii, do ktorej sa zapojilo niekoľko stoviek policajtov. Páchatelia pri úteku dvakrát premohli policajtov, jedného z nich vážne zranili.
Kubašiaka médiá spájajú s údajným šéfom banskobystrického podsvetia Mikulášom Černákom. Podnikateľ bol údajne zapletený do prípadu takzvaných olejárov. Tí vraj stoja za podvodmi, pri ktorých mali obvinení z viacerých firiem predávať naftu zmiešanú s olejom, a oberať tak štát na daniach o zhruba stovky miliónov korún. Na podvodoch, ktoré polícia vyšetruje už viac ako dva roky, sa okrem podnikateľov mali údajne podieľať tiež policajti, colníci a dokonca aj bývalá poslankyňa SDKÚ-DS Libuša Martinčeková.
Nedokonalú legislatívu v prvej polovici 90. rokov využilo množstvo podnikateľov aj v Česku. V zahraniční nakupovali motorovú naftu, ktorú pri prevoze cez hranice vydávali za ľahké vykurovacie oleje. Na ne sa totiž nevzťahovala spotrebná daň. Neskôr prostredníctvom nastrčených ľudí tovar premenovali späť na motorovú naftu a tú potom konečným odberateľom predali s vysokým ziskom. Podľa odhadov mohli štát pripraviť až o viac ako 60 miliárd českých korún. Česká polícia s súvislosti v pochybnými obchodmi už vyšetrovala niekoľko vrážd nepohodlných obchodných partnerov a svedkov.
aktualizované 17:37
Autor: mož, čtk

Beata
Balogová
