BRATISLAVA 25. apríla (SITA) - "Cesta ku skvalitneniu preneseného výkonu štátnej správy nevedie cez odnímanie kompetencií obciam, ale cez dôsledné riadenie, metodiku a financovanie zo strany orgánov štátnej správy," uviedol dnes pri otvorení XVII. snemu ZMOS predseda združenia Michal Sýkora.
Samospráva podľa Sýkoru dnes hospodári s väčším finančným výnosom, ale nesie na svojich pleciach aj viac zodpovednosti, práce a povinností. Upozornil, že po začatí fiškálnej reformy bolo prijatých viac ako 130 nových legislatívnych noriem, ktoré mestám a obciam pridali nové úlohy a povinnosti. K 1. januáru 2005 sa na obce vzťahovali zákonné úlohy z 3 127 paragrafov, k januáru 2007 to však už bolo 3 518 paragrafov. Pred fiškálnou decentralizáciou rozhodovali mestá a obce samostatne o použití približne polovice svojich príjmov, v roku 2006 to už bolo o použití takmer troch štvrtín, čo predstavuje 71,4 miliardy korún. Podľa Sýkoru samospráva na seba prevzala aj majetok, ktorého hodnota je viac ako 360 miliárd korún.
ZMOS podľa Sýkoru zásadne nesúhlasí s návrhom nového zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku, ktorý navrhuje zrušiť súčasný stav, keď je stavebným úradom každé mesto a obec. Návrh obsahuje zámer poveriť výkonom kompetencií stavebných úradov iba vybraté mestá a obce. "ZMOS s týmto postupom nesúhlasí pretože pri reforme verejnej správy išlo o presun celého balíka kompetencií nie iba výberu populárnych a menej populárnych," vyhlásil Sýkora. Dôvodom pre nesúhlas ZMOS je však aj fakt, že do budovania spoločných obecných úradov vložili mestá a obce nemálo prostriedkov a preto sa nemôžu stať jednoducho zbytočné.
ZMOS tiež nesúhlasí s úvahami o zásadnej redukcii počtu matrík z terajších 947 na necelých 200. "ZMOS navrhované riešenie nemôže akceptovať z hľadiska dostupnosti služieb pre občana," povedal Sýkora. Podľa neho sa znižovanie počtu matričných úkonov dá riešiť znižovaním úväzkov a nie matričných úradov.
Sýkora tiež upozornil, že obce Prešovského a Sabinovského okresu, ktoré v júni 2006 postihli povodne neuhradili do dnešného dňa záchranárske práce organizáciám, ktoré ich v čase povodne vykonali. Takýto stav podľa neho spôsobuje napätie v regióne a obce, ktoré boli postihnuté živelnou pohromou, majú veľa práce s vymožením zákonných nárokov zo strany štátu. "Žiadame, aby orgány štátnej správy riešili takéto prípady operatívnejšie, nie rok a dlhšie, ale najviac do troch mesiacov," dodal Sýkora.
Sýkora tiež upozornil, že neprekonateľným limitom pre malé obce pri podávaní projektov v rámci Národného strategického plánu rozvoja vidieka môže byť neoprávnenosť nákladov 19-tich percent DPH, ktorá by ich celkové spolufinancovanie zvýšila na 24 percent. ZMOS sa preto obracia na parlament i vládu o doriešenie tohto problému.
ZMOS je zásadne za novelu súčasného zákona o obecnom zriadení. Podľa ZMOS totiž nie je potrebné spracovať nový zákon. Združenie tiež navrhuje novelizovať volebný zákon pre komunálne voľby.
Za pozitívum Sýkora považuje 15,9-percentné zvýšenie normatívu na žiaka v porovnaní s rokom 2006 ako aj snahy o systémové vyriešenie zaraďovania neštátnych zariadení do siete školských zariadení len s predchádzajúcim súhlasom mesta alebo obce. ZMOS však má kritický postoj k stále nízkemu podielu financovania regionálneho školstva vo vzťahu k vytvorenému HDP. "Päťpercentný podiel na HDP ako záväzok vlády z jej programového vyhlásenia v oblasti finančného zabezpečenia školstva považujeme z pohľadu samosprávy za prioritný," zdôraznil Sýkora.
Členom ZMOS je 2 631 obcí z celkového počtu 2 750 a 129 miest z celkového počtu 138. Z 39 mestských častí Bratislavy a Košíc je členom ZMOS 26. Za posledný rok počet členov v ZMOS-e stúpol o 34 a počet regionálnych združení sa zvýšil z 56 na 57.
es;rp;sy;mt