Urobí tak v prípade, ak mu zdravotné poisťovne reálne dokážu, že nie sú schopné financovať nákup zdravotnej starostlivosti. Tomuto kroku podľa Valentoviča budú predchádzať rokovania so zdravotníckymi zariadeniami v pôsobnosti rezortu a zdravotnými poisťovňami (ZP).
Otázky okolo financií sa objavili opäť vzhľadom na to, že štát od 1. mája prestane odvádzať zdravotné poistenie za ekonomicky neaktívne osoby vo výške päť percent z priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Týka sa to dôchodcov, detí a matiek na materskej dovolenke. Platby sa zvýšili zo štyroch percent o jedno koncom minulého roka. Toto zvýšenie schválili poslanci len na štyri mesiace a do zdravotníckeho systému sa tak dostalo viac ako dve miliardy korún.
Vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) už deklarovalo, že financie, ktoré má za poistencov štátu, rozložilo na celý rok, a podľa toto aj uzatvára zmluvy s poskytovateľmi. VšZP dodržala dohodu s Asociáciou fakultných nemocníc a zvýšila cenu za skončené hospitalizácie o 20 percent.
Šéf rezortu má okrem iného snahu získať financie pre poisťovne, a tým pre zdravotnú starostlivosť, transformovaním asi 6500 lôžok, prípadne 36 zdravotníckych zariadení na organizácie sociálneho typu.
Rast platov zdravotníkov podľa ministra dlh nemocníc neprehĺbi
Rast základných platov zdravotníkov vo fakultných nemocniciach o dvadsať percent v porovnaní s rokom 2006 miliardové dlhy nemocníc neprehĺbi. Očakáva to minister zdravotníctva Ivan Valentovič a zástupca nemocníc Jaroslav Šajty. Obaja doposiaľ zhodne tvrdili, že zdroje nemocníc umožnia v tomto roku maximálne deväťpercentné zvýšenie platov.
"Rokoval som s Asociáciou fakultných nemocníc, tento návrh vyšiel od nich. Asi rátajú s tým, že nájdu východiská, aby splácali starý dlh," reagoval na otázku ČTK o možnom vplyve rastu platov na zadĺženosť nemocníc.
Snahu zvýšiť tento rok platy zdravotníkov o 20 percent potvrdil aj prezident Asociácie fakultných nemocníc Jaroslav Šajty. "Budeme hľadať zdroje. Jedným z nich by mohli byť peniaze, ktorými vďaka kladným hospodárskym výsledkom disponujú zdravotné poisťovne," povedal ČTK.
Platy zdravotníkov vo fakultných nemocniciach sa po štrajku zvyšovali o 20 percent aj vlani. Chýbali však na ne financie a aj preto podľa riaditeľov vzrástol dlh fakultných nemocníc na konci vlaňajška na asi 4,5 miliardy korún.
Tento rok by mal podľa ministra Valentoviča podobnému problému zabrániť nárast zdrojov v slovenskom zdravotníctve. Celkovo by mali zdravotné poisťovne rozdeliť asi 90 miliárd Sk, čo je podľa Valentoviča o 7,6 miliardy, a podľa iných odhadov dokonca asi o deväť miliárd Sk viac, než vlani. Lepšie platy však žiadajú aj zdravotníci v menších - nefakultných nemocniciach a rovnako aj ambulantní lekári a zdravotné sestry.
Minister zároveň poprel zverejnené informácie, že sa vzdal ďalších viac než štyroch miliárd korún, ktoré by do zdravotníctva priniesli vyššie odvody štátu za deti a ďalších poistencov. Posledným aprílovým dňom sa totiž skončí obdobie, v ktorom štát platí do zdravotných poisťovní odvody vo výške päť a nie štyri percentá z priemernej mzdy. Valentovič vyhlásil, že v prípade potreby sa peniaze pokúsi získať.
Autor: zh

Beata
Balogová
