"Musia sa držať (mestá a obce) určitej finančnej disciplíny. Aby sa nestalo, že to bude práve dlh, ktorý vzniká v tomto prostredí, ktorý nám znemožní plniť maastrichtské kritériá," povedal Fico. Hospodárenie samosprávy nám robí veľké problémy, dodal. Rozpočty obcí a ich rozpočtových organizácií vykázali v minulom roku schodok zhruba 4,8 miliardy korún.
Pod tri percentá výkonu ekonomiky by mal verejný schodok klesnúť v tomto roku. Vláda chce dieru vo verejných financiách v ďalších rokoch postupne zmenšovať. Podľa najnovších údajov Štatistického úradu deficit verejných financií Slovenska vlani stúpol na 3,39 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) z 2,83 percenta HDP v roku 2005. Bol však nižší než pôvodne vláda navrhovala.
Najväčšiu časť verejného deficitu tvorí schodok štátneho rozpočtu, ktorý vlani klesol na 31,68 miliardy korún v porovnaní s 33,89 miliardy Sk na konci roka 2005. Tohtoročný štátny rozpočet počíta s tým, že výdavky prekročia príjmy o 38,38 miliardy korún.
Slovensko musí splniť pred prijatím eura ďalšie štyri kritériá. Podľa ekonómov by krajine najväčší problém mohlo robiť udržanie nízkej miery inflácie, ktorá sa však v posledných mesiacoch vyvíja priaznivo. S kritériom verejného dlhu a stability dlhodobých úrokových sadzieb, ako aj stability kurzu by naopak krajina nemala mať výraznejšie problémy.
Prezident SR Ivan Gašparovič vo svojom prejave konštatoval, že ľudia dostávajú na svoju voľbu z parlamentných volieb pozitívnu odpoveď. Zároveň vyjadril presvedčenie, že ak občan volí zmenu, robí to v očakávaní, že niektoré veci sa dajú robiť lepšie. Prezident tiež nezakrýval radosť z toho, že sa nepotvrdili povolebné prognózy mnohých politológov a smerovanie Slovenska vykazuje
Gašparovič kritizoval regionálne rozdiely, ktoré sa podľa neho v transformačnom období dostali do zložitej situácie. Nepozdáva sa mu ani fakt, že neexistuje koncepcia objednávania výkonov vo verejnom záujme v autobusovej a v železničnej doprave. „So znepokojením sledujem situáciu, v ktorej sa ocitol slovenský agrokomplex,“ dodal prezident.
Hospodárske úspechy Slovenska vyzdvihol predseda Národnej rady SR Pavol Paška . Avšak poukázal na nerovnomerný vývoj v jednotlivých regiónoch. Preto apeloval na regionálnu spravodlivosť a solidaritu, ktorá by znižovala výrazné regionálne rozdiely. Taktiež sa prihovoril sa užšiu spoluprácu medzi volenými zástupcami samospráv a poslancov NR SR.
Snem ZMOS pokračuje ďalšími príhovormi hostí. Večer sa očakáva voľba nového predsedu ZMOS. Na programe rokovania vo štvrtok je diskusia delegátov a schvaľovanie príslušných uznesení.
Autor: zh

Beata
Balogová
