BRATISLAVA 26. apríla (SITA) - Michal Sýkora sa na najbližšie štyri roky stal predsedom najväčšieho združenia samosprávy na Slovensku - Združenia miesta a obcí Slovenska (ZMOS). Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ZMOS Oľga Gáfriková.
Vyberali medzi dvoma kandidátmi - dlhoročným šéfom ZMOS, starostom obce Štrba Michalom Sýkorom a primátorom mesta Tisovec Petrom Mináčom. Peter Mináč získal podporu 29,5 percenta.
Spolu o predsedovi ZMOS hlasovalo 1 508 delegátov, starostovia odovzdali 1 282 platných hlasov a 8 neplatných, primátori odovzdali 115 platných hlasov a 1 neplatný. Jeden primátorský hlas však zodpovedal 10,97 hlasom starostov. V praxi to znamená, že Sýkora získal 1 793 hlasov a Mináč 751 hlasov, dodala Gáfriková.
Sýkora si váži podporu, chce byť dobrým vyjednávačom
Staronový predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora si váži 70-percentnú podporu, ktorú získal pri opätovnom zvolení na dvojdňovom XVII. sneme ZMOS, ktorý sa dnes skončil v Bratislave. Ako povedal na tlačovej besede, "tak ako v minulosti, tak aj pri týchto voľbách som mal veľkú odporu primátorov miest, primátori miest mi dali 66% svojich hlasov a starostovia 75%. To svedčí, že mám podporu aj medzi primátormi aj medzi starostami." Sýkorovou prioritou je byť dobrým vyjednávačom. "Môj dres je stále dresom samosprávnym, budem sa snažiť komunikovať rovnocenne so všetkými politickými stranami, hnutiami, s vládou, parlamentom. Chcem ich všetkých presviedčať, že to, čo potrebujeme, je stabilita," povedal pre agentúru SITA.
Sýkora zdôraznil, že vníma aj problémy hlavného mesta Bratislavy a veľkých miest. Upozornil, že snem dnes schválil novelu stanov ZMOS, podľa ktorej sa primátori krajských miest môžu stať členmi Rady ZMOS a členmi predsedníctva nad kvótu z regionálneho združenia. "Umožnili sme veľkým mestám, aby boli priamo pri rozhodovaní v orgánoch ZMOS." Združenie chce užšie spolupracovať aj s krajmi. Vyplýva to aj z novej dohody o partnerstve v územnej samospráve, ktorú so ZMOS uzavreli v predvečer snemu predsedovia VÚC.
Okrem zlepšovania spolupráce v samospráve chce byť ZMOS naďalej partnerom vláde a ministerstvám. Podľa Sýkoru však na Slovensku stále treba pripomínať, že "sme tu, svoje pozície si chceme obhájiť a každá vláda musí rešpektovať, že treba nielen preniesť zodpovednosť, ale aj vnímať problémy, ktoré súvisia s výkonom zodpovednosti na samosprávnej úrovni." ZMOS sformuloval svoje požiadavky adresované vláde v záverečnom uznesení. Viaceré z nich sú venované financovaniu a Sýkora je rád, že premiér Robert Fico prisľúbil, že systém financovania samosprávy bude zachovaný. Ako konštatoval pre agentúru SITA, pre samosprávu sú eurofondy rovnako dôležité ako stabilné podmienky financovania zo strany štátu. Samosprávu čaká neopakovateľná príležitosť čerpať prostriedky vyčlenené v Národnom strategickom referenčnom rámci. Výkonný podpredseda ZMOS Milan Muška v tejto súvislosti uviedol, že 20% finančných prostriedkov z Národného strategického referenčného rámca bude môcť čerpať samospráva. Môže sa zdať, že to je obrovský objem peňazí, samospráva ich však bude určite vedieť využiť. Tieto prostriedky nebudú ani postačovať na riešenie všetkých jej potrieb, zdôraznil.
Členom ZMOS je 2 631 obcí z celkového počtu 2 750 a 129 miest z celkového počtu 138. Z 39 mestských častí Bratislavy a Košíc je členom ZMOS 26. Za posledný rok počet členov v ZMOS stúpol o 34 a počet regionálnych združení sa zvýšil z 56 na 57.