BRATISLAVA 26. apríla (SITA) - Ministerstvo kultúry odporúča pripraviť projekt výstavby spoločnej budovy Slovenskej televízie, Slovenského rozhlasu a prípadne aj Tlačovej agentúry (TA SR) vrátane návrhu na využitie ich súčasných budov na financovanie tohto projektu. "Výstavba nového komplexu ako impulz pre ´Nový začiatok´ verejnoprávnych médií v zmysle európskych očakávaní a národno-štátnych záujmov bude významným príspevkom Slovenska ku konkurencieschopnosti Európy," píše MK SR v návrhu optimalizácie infraštruktúry verejnoprávnych vysielateľov v podmienkach digitalizácie, ktorý dalo rezortom na pripomienkové konanie. V digitalizácii vidí šancu zmeniť STV tak, aby sa s ňou divák stotožnil a aby reprezentovala Slovensko v Európe. "STV, SRo (TASR) a ich manažmenty by mali mať ambíciu stať sa inštitúciami, cez ktoré sa občania, bez rozdielu ich politickej orientácie, identifikujú so Slovenskom. Pokiaľ sa im to doposiaľ nepodarilo, navrhovaný projekt na to ponúka vhodnú príležitosť," uvádza MK SR.
Základnou podmienkou ozdravenia verejnoprávnych médií je podľa MK SR stabilné a dostatočné financovanie. Ministerstvo navrhuje Zmluvu medzi štátom a verejnými vysielateľmi, ktorá bude na päť rokov definovať programové a iné úlohy a výšku verejných financií, garantovaných zo strany štátu. "Podpisu Zmluvy musí predchádzať dôkladná analýza možností a cien produktu zo strany verejnoprávnej televízie a rozhlasu, potvrdená nezávislou expertízou. Záväzky, obsiahnuté v Zmluve ako rámcovom dokumente, sa budú každoročne spresňovať v spoločnom vyhlásení Rady a manažmentu verejného vysielateľa. Existencia Zmluvy nebude znamenať vylúčenie štátnej podpory na špecifické programové projekty alebo na nové úlohy, zadané štátom, uvádza MK SR.
Ministerstvo kritizuje televízie, že ich jediným kritériom je sledovanosť. "Z trhu sa vytratila snaha o kreativitu, konkurenčná súťaž sa redukuje iba na boj o sledovanosť. O celkovom úpadku slovenskej televíznej ponuky svedčí úplná strata jej konkurenčnej schopnosti. Jasne to dokladajú výsledky predaja programu, ktoré sú takmer nulové, a to isté platí o výsledkoch prestížnych medzinárodných súťaží. Posledné významné ocenenie sa vlastnej tvorbe STV dostalo v roku 1997, teda pred 10 rokmi. V slovenskej spoločnosti sa vytvára povedomie, že je v podstate zbytočné odvádzať solidárne poplatky do bezodnej jamy," píše MK SR.
Kvalitnejšiu STV a SRo si MK SR sľubuje aj od novej budovy, ktorú chce postaviť pri novom národnom divadle (SND). "Ak si uvedomíme strategickú úlohu STV a SRo v celom procese rozvoja poznania, kultúry a národnej identity, a to aj cestou pomoci verejnoprávnych vysielateľov iným národným kultúrnym inštitúciám, aby sa občania prostredníctvom ich činnosti a poslania postupne identifikovali so Slovenskom – stále ešte veľmi mladou demokratickou krajinou – tak by sme mali začať vážne uvažovať nad výstavbou spoločnej, technologicky modernej a funkčnej budovy pre potreby rozvoja programovej služby a technickej infraštruktúry verejnoprávnych médií na Slovensku na prahu digitálnej revolúcie," dodáva rezort Mareka Maďariča.
STV a SRo sa podľa MK SR musia stať "kľúčovými hráčmi a piliermi celej architektúry elektronických médií". Minister Maďarič im chce dať šancu preukázať, čo je zmyslom ich existencie a čím sa odlišujú od komerčných aktivít. Súčasne by si mali zachovať najmenej tretinový podiel na trhu. Ich činnosť musí verejnosť považovať za spoločensky užitočnú, potrebnú, obohacujúcu, solidárny poplatok ako samozrejmý. "Iba tak sa môže dramaticky znížiť podiel neplatičov, hospodárenie s verejnými zdrojmi bude maximálne transparentné a dostupné verejnosti. Splnenie týchto úloh bude mať o to väčšie šance na úspech, o čo viac sa podarí vtiahnuť do hry sektor nezávislých producentov. To samozrejme predpokladá zásadnú zmenu súčasných pravidiel hry a nové formy spolupráce," dodáva MK SR.