SME

Regulácia nájomného porušuje vlastnícke práva majiteľov

Štát by mal podľa generálnej prokuratúry prestať regulovať nájomné v bytoch, lebo tým diskriminuje vlastníkov domov. V rozhovore pre ČTK to povedal generálny prokurátor Dobroslav Trnka, ktorý napadol na Ústavnom súde cenový výmer regulácie.

Štát by mal podľa generálnej prokuratúry prestať regulovať nájomné v bytoch, lebo tým diskriminuje vlastníkov domov. V rozhovore pre ČTK to povedal generálny prokurátor Dobroslav Trnka, ktorý napadol na Ústavnom súde cenový výmer regulácie.

Štátne obmedzenie výšky cien nájomného, ktoré sa týka malej časti bytov na Slovensku, by malo platiť do konca roka 2008. Práve dnes upozornil ombudsman Pavel Kandráč na riziko súdnych sporov medzi štátom a majiteľmi bytov o reguláciu nájomného.

SkryťVypnúť reklamu

"Máme za to, že sú absolútne dotknuté vlastnícke práva (majiteľov bytov). V právnom a demokratickom štáte je to za súčasného stavu už nemožné," konštatoval Trnka.

Prokuratúra podľa Trnku po reštitúciách nehnuteľností po roku 1989 rešpektovala prechodné obdobie pre úpravu cien nájomného v prospech nájomcov. Pred podaním na súd však dospela k záveru, že by malo skončiť obmedzovanie práv majiteľov domov.

O reguláciu sa vedú spory aj v zahraničí. Napríklad vlastníci bytov v Česku alebo Poľsku si už od štátu nárokujú kompenzácie za ušlý zisk z nájomného za stovky miliárd korún a zažalovali svoje krajiny na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Práve tam už Poľsko prehralo spor s jednou majiteľkou domu. Tá sa však nedohodla so zástupcami štátu na odškodnení, a spor sa preto znovu vrátil na súd. "Ide o prielomový judikát, ktorý bude mať s veľkou pravdepodobnosťou dopad aj na ďalšie štáty," poznamenal k rozsudku Kandráč v správe o svojej činnosti, ktorú dnes predstavil v parlamentnom výbore pre ľudské práva. Dodal, že verdikt môže ovplyvniť aj reguláciu na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

V návrhu na Ústavný súd Trnka spochybnil najmä ústavnosť výnosu ministerstva výstavby, ktorý určil cenové rozpätie regulovaného nájomného. Potvrdil však, že návrhom prokuratúra napadla samú podstatu regulácie, ktorú umožňuje zákon o cenách. "Generálny prokurátor sa musí vo svojej sťažnosti oprieť o paragrafované znenia noriem, ktoré túto vec upravujú," poznamenal. S podobným podaním uspel u českého ústavného súdu pred rokmi tamojší ombudsman Otakar Motejl.

Výška nájomného v bytoch sa mala pôvodne prestať obmedzovať v júli. Poslankyne vládneho ĽS-HZDS Katarína Tóthová a Ľudmila Mušková však presadili novelu zákona o cenách, ktorá predĺžila reguláciu do konca budúceho roka. Poukázali pritom najmä na nízke príjmy dôchodcov, ktorým by vraj nemuseli ich penzie stačiť na platenie trhového nájomného. To pripustil aj Trnka, podľa neho by však mal štát pomáhať ľuďom s nízkymi príjmami individuálne. "Existujú iné možnosti podpory týchto sociálnych skupín. V žiadnom prípade by štát ľudí nemal hádzať všetkých do jedného vreca," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa posledného odhadu z roku 2004 sa regulované nájomné vzťahovalo len na asi tri percentá všetkých bytov v krajine. Ide najmä o byty v domoch súkromných vlastníkov alebo o obecné byty. Pre porovnanie napríklad v Česku pod regulované nájomné podľa posledných odhadov spadá pätina všetkých bytov, ich podiel postupne klesá najmä vďaka privatizácii.

Podnety na protiústavnosť regulácie nájomného dostávala prokuratúra pred viacerými mesiacmi a návrh na ústavný súd pripravovala dlhodobo. Podľa Trnku sa tak stalo iba náhodou, že sa jeho podanie časovo takmer zhodovalo so schválením predĺženia regulácie nájomného. "My by sme to podanie dali bez ohľadu na to, či by sa o tom v parlamente rokovalo alebo nie," uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

Kandráč: Regulované nájomné môže byť problém

K porušeniu základných práv a slobôd u nás dochádza najmä pri prieťahoch v súdnom konaní, v konaniach na rôznych stupňoch úradov a v sociálnej oblasti, kde je predpoklad nárastu. Problémom pre Slovensko sa môže stať regulované nájomné. Pre agentúru SITA to dnes povedal verejný ochranca práv Pavel Kandráč.

Ombudsman to konštatoval aj v správe o činnosti svojho úradu, ktorú dnes prerokoval parlamentný výbor pre ľudské práva. Popri popisovaní existujúcich problémov a návrhoch na ich riešenie však v správe preventívne poukázal aj na problémy, ktoré Slovensku hrozia. „Predovšetkým upozorňujeme na problém regulovaného nájomného, čo už urobilo na medzinárodnej scéne problém Poľsku a majú ho aj v Českej republike. Judikát Európskeho súdu pre ľudské práva dal za pravdu podávateľom v Poľsku a dá sa očakávať, že dá za pravdu aj podávateľom v Českej republike,“ povedal pre agentúru SITA Kandráč. Poukázal na to, že podobná situácia v merite veci je aj u nás. „Môže to byť problém,“ dodal Kandráč s tým, že parlament pri nedávnej úprave zákona zrejme vzal do úvahy jeho list predsedovi Národnej rady Pavlovi Paškovi a skrátil zamýšľanú lehotu predĺženia regulácie nájomného o rok. „Treba tejto problematike venovať zvýšenú pozornosť, aby sme neboli prekvapení,“ povedal Kandráč.

SkryťVypnúť reklamu

Regulovať nájomné v reštituovaných domoch bude u nás možné do konca budúceho roku. Vyplýva to z novely zákona o cenách, ktorý napriek nesúhlasu opozície schválil parlament na marcovej schôdzi na návrh poslankýň ĽS-HZDS Ľudmily Muškovej a Kataríny Tóthovej. Regulácia nájomného sa pôvodne mala zrušiť od 1. júla tohto roka.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 519
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 632
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 277
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 726
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 672
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 844
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 821
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 335
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Alara Sehitlerová

Jej priezvisko bolo ideálny materiál pre pravicovú scénu, povedal odborník.


TASR
Carlos Sainz

Španiel údajne Brita v spätných zrkadlách vôbec nevidel.


Reuters
Thomas Müller sa teší z gólu v zápase Ligy majstrov Bayern Mníchov - Slovan Bratislava.

Získal dvanásť ligových titulov a dvakrát vyhral Ligu majstrov.


TASR
 Samuel Hlavaj.

Slovenský brankár vychytal tretie víťazstvo v rade.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu