Prezident Schuster sa stretne s vojakmi ASR v Golanských výšinách
Damask 6. apríla (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster ukončí dnes návštevu Sýrskej arabskej republiky.
Na programe posledného dňa návštevy na Blízkom východe je prehliadka mesta Kunejtra, kde prezident SR zasadí strom v Lese priateľstva a položí veniec kvetov na Cintoríne mučeníkov, ale aj stretnutie s príslušníkmi jednotky Armády SR dislokovanej v Golanských výšinách. Slovenská jednotka je súčasťou misie OSN - UNDOF.
Po oficiálnej rozlúčke s prezidentom Bašarom Asadom, ktorá sa uskutoční v damaskom Ľudovom paláci, Schuster so sprievodom popoludní odcestuje zo Sýrie do vlasti.
Španielsko je solidárne s krajinami kandidujúcimi na vstup do EÚ
Madrid 6. apríla (TASR) - Madrid je jednoznačne za rozširovanie Európskej únie a podporuje vstup Slovenska do NATO, vyplynulo z rokovaní podpredsedu vlády SR pre európsku integráciu Pavla Hamžíka s ministrom zahraničných vecí Španielska Josepom Piquém.
Podľa slov šéfa španielskej diplomacie nie je pre španielsku vládu rozširovanie EÚ problémom ani z pohľadu štrukturálnych fondov. "Madrid dobre chápe, čo je to solidarita s kanditátskymi krajinami, veď aj staršie členské štáty EÚ boli svojho času solidárne so snahami Madridu o integráciu do spoločenstva vyspelých európskych štátov," povedal dnes pre TASR Pavol Hamžík, ktorý s J. Piquém rokoval vo štvrtok večer v španielskej metropole.
Pokiaľ ide o vstup SR do Severoatlantickej aliancie, Španielsko ho jednoznačne podporuje. Madrid chce byť v politike prípravy na rozšírenie pred summitom NATO v Prahe koncom budúceho roku mimoriadne aktívny. Rokovania členov slovenskej delegácie v Madride potvrdili, že vzťahy medzi obidvoma krajinami sú otvorené a priateľské. Na španielskej strane existuje podľa P. Hamžíka veľký záujem o ďalšie rozvíjanie politických kontaktov na najvyššej úrovni.
Josep Piqué a Pavol Hamžík rokovali v Madride medziiným aj o prístupe pracovníkov zo Slovenska na španielsky pracovný trh. Madrid v tomto smere nemá žiadne problémy a preto sa pripojí k prevládajúcemu stanovisku v EÚ.
V rámci prípravy na predsedníctvo Španielska v EÚ od januára budúceho roku by Slovensko mali navštíviť šéf španielskej diplomacie J. Piqué i predseda vlády José María Aznar. Do konca roku 2002 by sa mala uskutočniť aj návšteva prezidenta SR Rudolfa Schustera v Španielsku a cesta španielskeho kráľovského páru na Slovensko, uviedol ďalej podpredseda slovenskej vlády.
V madridskej Obchodnej komore prezentoval Pavol Hamžík možnosti a podmienky na podnikanie v SR vo viacerých oblastiach hospodárskeho života. Obchodná výmena medzi Španielskom a SR sa v súčasnosti pohybuje okolo 400 miliónov amerických dolárov, čo je podľa jeho slov dobrý začiatok, ale ešte ani zďaleka nedosahuje tie možnosti, ktoré sa pred obidvoma krajinami otvárajú.
Na Diplomatickej akadémii mal slovenský politik vo štvrtok možnosť informovať poslucháčov o predstavách Bratislavy o vývoji jej ďalších vzťahov s EÚ a odpovedal aj na niekoľko otázok v súvislosti s rozdelením bývalej ČSFR na dva samostatné štáty.
Táto otázka je pre Španielov, ktorí žijú v silne decentralizovanom štáte, zloženom z mnohých autonómnych oblastí so značnými právomocami, naďalej veľmi zaujímavá, podčiarkol Pavol Hamžík.
R. Schuster navštívil slovenskú jednotku na Golanských výšinách
Damask 6. apríla (TASR) - Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster zavítal dnes v tretí záverečný deň oficiálnej návštevy Sýrskej arabskej republiky medzi príslušníkov slovenskej vojenskej jednotky SLOVCON, dislokovanej na Golanských výšinách v rámci mierovej misie OSN UNDOF.
Golanské výšiny na juhozápade Sýrie s výhľadom na Galilejské jazero a Izrael majú vzhľadom na svoju polohu veľký vojenský a strategický význam. Západné svahy a najvyššie vrcholy obsadil Izrael počas šesťdňovej arabsko-izraelskej vojny v roku 1967.
V roku 1994 Izrael na mierových rozhovoroch uznal zvrchovanosť Sýrie nad Golanskými výšinami. Rokovania o navrátení obsadeného územia Sýrii stále nie sú úspešné. V štábe vojsk UNDOF privítal prezidenta SR veliteľ slovenského kontingentu major Ivan Bačík. R. Schustera oboznámil s operačnými úlohami tejto misie OSN, ktorá patrí medzi najdlhšie trvajúce vo svete.
Misia vznikla na základe rezolúcie OSN z mája 1974. Jej úlohou je dohliadať na dodržiavanie dohody o zastavení paľby medzi Sýriou a Izraelom a dohody o separácii sýrskych a izraelských ozbrojených síl.
Slovenskí vojaci pôsobia na Golanských výšinách od mája 1998. Dovedna ich je 97 a prevažná väčšina z nich je zaradená do tretej roty v rámci rakúskeho práporu AUSBATT. Nad kontrolou režimu v zóne separácie dohliada celkom vyše 1100 príslušníkov z Poľska, Rakúska, Japonska a Slovenska.
Prezident navštívil aj dve pozície, na ktorých sú rozmiestení slovenskí vojaci. Na pozícii č. 10, ktorá je sídlom slovenskej roty, sa zaujímal o povinnosti, ktoré vojakom vyplývajú z mierovej misie, a nepohrdol ani pohostením, pripraveným kuchármi slovenskej jednotky v poľných podmienkach.
R. Schuster poďakoval vojakom Armády SR za vzorné plnenie úloh monitorovacej a strážnej služby. Ocenil, že jednotky vojakov ASR na Golanských výšinách sú pravidelne hodnotené ako najlepšie útvary v rámci celej misie a svojou odbornosťou a výsledkami pri plnení úloh prispievajú k dôstojnej reprezentácii Slovenska a jeho armády v zahraničí. Prezident zavítal aj na pozíciu č. 16, ktorá je známa "rodinným volaním" rozdelených príbuzných.
Cestou na Golanské výšiny navštívil prezident Schuster aj historické mesto Kunejtra, ktoré bolo zničené izraelskými vojskami po odchode z okupovaného územia v roku 1974. Dnes je mesto neobývané a slúži ako múzeum.
Na miestnom Cintoríne mučeníkov položil prezident veniec ako symbolický akt a memento nevyhnutnosti hľadania mierového riešenia sporov. V Záhrade priateľstva oproti cintorínu zasadil prezident olivovník mieru práve v čase, keď sa z blízkych kopcov ozvala streľba zo samopalov.
Prezident Schuster ukončil návštevu Sýrie a odcestoval do vlasti
Damask 6. apríla (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster s manželkou ukončil dnes popoludní trojdňovú oficiálnu návštevu Sýrskej arabskej republiky a odcestoval so sprievodom späť do vlasti. Prílet do Bratislavy je naplánovaný na 19.30 h SELČ.
Krátko pred odchodom sa s prezidentom SR vo vládnej rezidencii Tišrín v Damasku rozlúčil sýrsky prezident Bašar Asad.
Schuster dnes, v tretí záverečný deň oficiálnej návštevy Sýrskej arabskej republiky zavítal medzi príslušníkov slovenskej vojenskej jednotky SLOVCON, dislokovanej na Golanských výšinách v rámci mierovej misie OSN UNDOF.
Slovenskí vojaci pôsobia na Golanských výšinách od mája 1998. Dovedna ich je 97 a prevažná väčšina z nich je zaradená do tretej roty v rámci rakúskeho práporu AUSBATT. Nad kontrolou režimu v zóne separácie dohliada vyše 1100 príslušníkov z Poľska, Rakúska, Japonska a Slovenska.
Začala sa európska konferencia o kultúrnom dedičstve
Portorož 6. apríla (TASR) - Kultúrne dedičstvo a výzva globalizácie je názov témy 5. európskej konferencie ministrov zodpovedných za kultúrne dedičstvo, ktorá sa dnes a v sobotu koná v slovinskom meste Portorož. Na pozvanie slovinskej vlády sa na podujatí zúčastňuje 25 ministrov a štátnych tajomníkov z členských krajín Rady Európy (RE) a zástupcov štátov so štatútom pozorovateľa. Slovensko reprezentuje minister kultúry Milan Kňažko.
Konferenciu o kultúrnom dedičstve otvorili príhovory zástupcu generálneho tajomníka RE Hansa Christiana Krügera a slovinskej ministerky kultúry Andreji Rihterovej. Témami rozpravy sú vzťahy medzi kultúrnym dedičstvom a dynamikou trhového hospodárstva a medzi kultúrnym dedičstvom a partnerstvom. V sobotu sa uskutoční informačné stretnutie ministrov a tlačová konferencia.
Konferencie ministrov zodpovedných za kultúrne dedičstvo organizuje Rada Európy každé štyri roky. Účastníci rokujú o aktuálnych otázkach danej problematiky a prijímajú k nim zásadné politické stanoviská. Prínos konferencie spočíva aj vo výmene informácií a skúseností medzi krajinami v otázkach týkajúcich sa kultúrneho dedičstva.
Chlebo sa v Belehrade stretol so šéfom juhoslovanskej diplomacie
Belehrad 6. apríla (TASR) - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR sa dnes v Belehrade stretol so šéfom juhoslovanskej diplomacie Goranom Svilanovičom.
Podľa vyhlásenia juhoslovanského ministerstva zahraničných vecí obaja predstavitelia hovorili o konkrétnych otázkach bilaterálnej spolupráce, ako aj o vzájomnej spolupráci krajín na medzinárodnej úrovni.
Chlebo sa stretol aj s Jelicom Miničom, Svilanovičovým námestníkom pre otázky ekonomických záležitostí a európskej integrácie, s ktorým hovoril o hospodárskej dimenzii diplomacie, ako aj o problematike spolupráce oboch ministerstiev v ekonomickej oblasti.
Chlebo sa v Belehrade zúčastňuje na rokovaniach za okrúhlym stolom venovaným problematike prechodu hospodárstva zo štátneho na súkromné.
Migaš: ČSSD je strategickým partnerom SDĽ
Praha 7. apríla (TASR) - Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) úspešne nasledovala príklad sociálnodemokratických strán zo západných krajín a ukázala svetu, že aj ľavica môže postaviť na nohy ekonomiku a pritom udržať zamestnanosť, sociálnu kohéziu a priniesť riešenia, ktoré dlhodobo zabezpečia blahobyt občanov. Uviedol to dnes predseda Strany demokratickej ľavice (SDĽ) Jozef Migaš, ktorý ako zahraničný hosť vystúpil s prejavom v rámci druhého dňa 30. zjazdu ČSSD v pražskom Kongresovom centre.
Migaš označil ČSSD za stranu, ktorej sa výraznejšie a úspešne podarilo zasiahnuť do spoločenského a politického života svojej krajiny. Podľa neho českí sociálni demokrati tvrdou prácou a odhodlaním presvedčili svojich voličov, že budú vládnuť nielen lepšie ako opozícia, ale hlavne inak, čo má byť krédom ľavicovej strany transformujúcich sa spoločností.
Migaš zdôraznil, že SDĽ považuje ČSSD za svojho strategického partnera a spoluprácu oboch strán označil za dobrú a nadštandardnú.
Delegátov zjazdu pozdravil aj predseda Sociálnodemokratickej strany Slovenska (SDSS) Jaroslav Volf, ktorý v prejave spomenul význam osobnosti Alexandra Dubčeka.
Zjazd českých sociálnych demokratov dnes pokračuje druhým dňom a rozhodujúca bude voľba nového predsedu, ktorý po ôsmich rokoch na čele strany nahradí odstupujúceho Miloša Zemana. Pravdepodobným Zemanovým nástupcom by sa mal stať prvý podpredseda ČSSD Vladimír Špidla, ktorý je zároveň jediným kandidátom na túto funkciu. Delegáti zjazdu zvolia aj päť nových podpredsedov a schvália ďalší program strany.
Právo: Slovensko zrejme speje k predčasným voľbám
Praha 7. apríla (TASR) - Situácia vnútri slovenskej vládnej koalície sa natoľko vyostrila, že hrozba predčasných parlamentných volieb je celkom reálna. Kameňom úrazu sa stala reforma verejnej správy, na ktorú majú koaličné strany diametrálne odlišný názor, uvádza dnešné Právo.
Vláda schválila variant 12 vyšších územných celkom, ale členovia kabinetu za SDĽ a Stranu občianskeho porozumenia hlasovali proti. Teraz hrozí, že dve vládne strany sa pokúsia v parlamente presadiť variant ôsmich celkov s pomocou opozície. To by viedlo podľa šéfa Strany maďarskej koalície Bélu Bugára k rozpadu koalície a predčasným voľbám.
Je pravdepodobné, že opozícia v parlamente podporí variant ôsmich celkov. Predovšetkým preto, že ju považuje za lacnejšiu a výhodnejšiu, ale pochopiteľne aj preto, aby rozbila Dzurindovu koalíciu, mieni Právo. Dodáva, že skorší termín volieb žiada aj preto, aby sa uskutočnili ešte pred pražským summitom NATO v roku 2002. Slovensko tam totiž očakáva pozvanie do aliancie a opozícia tvrdí, že v tom čase by už krajina mala mať novú stabilnú vládu.
Der Standard: Slovenskí politici "objavili" hlavný problém krajiny až teraz
Viedeň 7. apríla (TASR) - Skutočnosť, že Slovensko vďaka takmer 21-percentnej miere nezamestnanosti drží v súčasnosti európsky rekord a že práve vysoká miera nezamestnanosti je podľa výskumov verejnej mienky pre Slovákov najzávažnejším problémom, nezaujala až do tohto týždňa tak vládnu koalíciu ako aj opozíciu natoľko, aby sa v parlamente rozprúdila diskusia na túto tému, píše dnes rakúsky denník Der Standard.
Príznačné je, píše autor článku Christoph Thanei, že keď sa téma nezamestnanosti koncom minulého týždňa konečne dostala na rokovací poriadok, chýbal v parlamente minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši (SDĽ), ktorý tam mal obhajovať vlastné návrhy na vyriešenie tejto sociálnej krízy. Ten dal totiž namiesto toho radšej prednosť diskusii na internete s čitateľmi najčítanejšieho slovenského denníka, aby pritom poinformoval aj o tom, že "má radšej skutočné bábiky, ako obrázky na internete".
Spôsob, akým slovenskí politici zaobchádzajú s vysokou mierou nezamestnanosti, dokazujú aj iné "nepríjemnosti". Tak napríklad zostal Národný úrad práce (NÚP) takmer tri mesiace bez vedenia, keďže vláda v zápale vášnivého boja politických strán o spornej otázke reformy verejnej správy akosi pozabudla načas nominovať svojich zástupcov do predsedníctva a dozornej rady NÚP, ktorí sú volení v pravidelných časových intervaloch.
Slovensko toho za tejto vlády dohnalo skutočne veľa v snahe o prijatie do Európskej únie (EÚ) súčasne so susednou Českou republikou, Poľskom a Maďarskom. Ale aj tento úspech je ohrozený, keďže s blížiacim sa termínom parlamentných volieb v roku 2002 si chce každá zo strán medzičasom už rozpadnutej vládnej koalície z tohto koláča uchmatnúť čo najviac pre seba.
Slovenská vláda by mala vziať na vedomie aj inú dôležitú skutočnosť, a to, že na Slovensku rastú rozdiely medzi jednotlivými regiónmi. Zatiaľ čo hlavné mesto Bratislava leží so siedmimi percentami nezamestnanosti dokonca pod európskym priemerom a jej kúpna sila sa pomaly rovná európskemu priemeru, existujú na východe a juhu krajiny okresy s 30 až 40 percentnou mierou nezamestnanosti. Ojedinele možno nájsť aj dediny rómskych menšín, kde okrem starostu nemá prácu nikto, poznamenáva Der Standard.
Podľa výsledkov prieskumu verejnej mienky zaujíma otázka budúceho rozdelenia Slovenska na územné celky a s tým spojená úprava volebného práva, ktorej v súčasnosti koaličné a opozičné strany venujú najväčšiu pozornosť, iba malú časť obyvateľstva. Za hlavný problém považujú Slováci otázku nezamestnanosti, ktorá dokonca ďaleko za sebou nechala aj doteraz najzávažnejší problém Slovákov - bytovú otázku. Ani "národnostné" otázky, ktoré vo veľkej politike často vedú k vášnivým debatám a ktoré kladú do popredia tak slovenskí nacionalistickí politici ako aj politickí predstavitelia maďarskej menšiny, obyvateľov Slovenska až tak veľmi nezaujímajú, uzatvára autor článku.
Migaš: Zmena na poste predsedu ČSSD neoslabí vzťahy SR a ČR
Praha 7. apríla (TASR) - Tak ako slovensko-české vzťahy sú nadštandardné, tak aj spolupráca medzi Stranou demokratickej ľavice (SDĽ) a Českou stranou sociálnodemokratickou (ČSSD) funguje na mimoriadne dobrej úrovni a zmena na poste predsedu ČSSD by nemala oslabiť vzťahy SR a ČR. Uviedol to dnes predseda SDĽ Jozef Migaš, ktorý sa ako hosť zúčastnil na zjazde sociálnych demokratov v Prahe.
Po obdobiach určitej stagnácie slovensko-českých vzťahov sa podarilo dobré kontakty oboch štátov obnoviť a podľa Jozefa Migaša bola hnacím motorom aj SDĽ a ČSSD, osobitne jej bývalý líder Miloš Zeman. Predseda SDĽ neočakáva žiadnu zmenu vo vzťahoch oboch krajín ani po zvolení nového predsedu strany Vladimíra Špidlu. Počas piatkového stretnutia s novým lídrom sociálnych demokratov hovoril o ďalšej spolupráci na medzištátnej, ale aj straníckej úrovni. Špidlu označil za veľmi skúseného politika a neobáva sa, že by sa po jeho zvolení mala oslabiť spolupráca a slovensko-české vzťahy vôbec.
S odstupujúcim predsedom ČSSD Migaš diskutoval aj o sociálno-ekonomickej situácii v SR aj ČR. Zeman pozitívne zhodnotil ekonomickú situáciu v ČR a strana má podľa neho šance, aby dobre obstála aj v ďalších voľbách. V tejto súvislosti rokovali aj o situácii na Slovensku a predseda SDĽ dodal, že urobia všetko pre to, aby aj SDĽ v budúcich voľbách obstála čo najlepšie.
V súvislosti so spormi okolo reformy verejnej správy na Slovensku Migaš dúfa, že koaličným partnerom sa podarí nájsť východisko a dohodnú sa na optimálnom variante vyšších územných celkov. "Vôbec nesúhlasím a považujem to za politicky chybné, politicky amatérske a politicky neprezieravé voči zahraničiu, keď niektorí hovoria, že by sa otázka verejnej správy mala spájať s hlasovaním o dôvere vláde," dodal predseda Národnej rady SR.
Rakúske orgány zadržali pri Kittsee 27 narušiteľov rakúsko-slovenskej hranice
Eisenstadt 7. apríla (TASR) - Rakúske orgány zadržali v noci nadnes v priebehu niekoľkých hodín v katastri obce Kittsee dve skupiny narušiteľov rakúsko-slovenskej štátnej hranice.
V prvej z nich sa nachádzalo 14, v druhej 13 osôb - utečencov z Afganistanu, Iraku, Libanonu, ktorí sa pešky cez tzv. zelenú hranicu dostali ilegálne zo SR do alpskej republiky.
Informovala o tom dnes rakúska agentúra APA.
APA: Slovenská politická scéna sa škriepi o reforme verejnej správy
Viedeň 8. apríla (TASR) - Reforma verejnej správy nie je to, čo chceme, ale to, čo musíme uskutočniť - týmto slovami sa pokúšal na XI. sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorý sa konal tento týždeň v Bratislave, vysvetliť nutnosť reformy verejnej správy na Slovensku predseda ZMOS Michal Sýkora, pričom s ním súhlasili všetci prítomní členovia slovenskej vlády a politici, píše dnes v analýze o pripravovanej reforme rakúska tlačová agentúra APA.
Decentralizácia a presunutie kompetencií zo štátu na samosprávne orgány by mali vytvoriť predovšetkým inštitucionálne rámcové podmienky revitalizácie regiónov na východe a juhu krajiny. Rozdiely medzi jednotlivými slovenskými regiónmi vzhľadom na nezamestnanosť, priemernú mzdu a úroveň vzdelania sú v súčasnosti v pomere jedna ku trom, čo je neprimerané na tak malú krajinu ako Slovensko, konštatuje APA.
Plánovaná reforma verejnej správy podľa APA navyše predstavuje pre jednotlivé politické strany obrovskú šancu, aby sa nanovo vecne a ideologicky profilovali. Avšak už len odpovede politikov na prejav predsedu ZMOS poukazujú na to, kde leží kameň úrazu pomalej realizácie reformy. Ministerka financií SR Brigita Schmögnerová prezentovala úplne odlišné predstavy o jej realizácií ako premiér Mikuláš Dzurinda. Podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš okrem toho poukazuje na ďalšie problémové stránky pripravovanej reformy. Netreba sa teda čudovať, ak predseda ZMOS Sýkora z toho všetkého vyvodzuje, že vláda jednoducho nie je schopná zrealizovať navrhnutú reformu, píše APA.
Rozdielne názory na otázku budúceho územnosprávneho členenia, ktoré na sneme verejne demonštrovali jednotliví predstavitelia vlády Slovenskej republiky, ako pod lupou ukazujú, v čom spočíva skutočná slabosť slovenskej politiky - totiž v slabej identite politických strán. Práve táto skutočnosť až doteraz spôsobovala, že takmer všetky strany vládnej koalície zmenili pod tlakom záujmov ich lokálnych štruktúr len za posledné dva roky viac ráz svoje stanovisko k pripravovanej reforme verejnej správy.
Žiadna zo strán vládnej koalície nebola dosiaľ schopná úplne vyriešiť hádky vo vnútri vlastnej strany a predložiť jednoznačný koncept reformy. Najčastejšie používanou pracovnou metódou slovenských politických strán zostáva teda aj naďalej improvizácia a urovnávanie škriepok pri druhotriednych záležitostiach patrí na slovenskej vnútropolitickej scéne ku každodennému chlebu. Avšak skutočnosť, že vládna koalícia nie je schopná docieliť jednotnosť pri rokovaniach o reforme verejnej správy, by pre ňu mohla znamenať katastrofu, poznamenáva APA.
Strana demokratickej ľavice (SDĽ) a Strana občianskeho porozumenia (SOP) zostali pri nedávnom hlasovaní na mimoriadnom rokovaní vládneho kabinetu o počte vyšších územných celkov v menšine, v parlamente by ich návrhy mohli ale podporiť opozičné strany HZDS a SNS. To by ale zároveň prakticky znamenalo koniec súčasnej vládnej koalície, dodáva APA.
Predseda vlády Dzurinda má teraz iba jedinú možnosť, ako urovnať rozhádané strany vládnej koalície a presadiť v nej konečne disciplínu - a to, vsadiť všetko na jednu kartu a spojiť hlasovanie o reforme verejnej správy a počte územnosprávnych celkov s hlasovaním o dôvere vládnemu kabinetu, čím by v podstate riskoval len predčasné voľby. Pre svojhlavé strany SDĽ a SOP by to však pravdepodobne znamenalo trpký koniec labutej piesne, uzatvára analýzu rakúska APA.
Koncert pravicových extrémistov v ČR sa skončil bez incidentov
Senohraby 8. apríla (TASR) - Asi štyristo pravicových extrémistov z Čiech, Slovenska, Poľska a Nemecka prišlo v sobotu do obce Senohraby pri Prahe na koncert neonacistických hudobných skupín. Extrémisti v krčme U Anděla začali koncert po siedmej hodine večer pod prísnym dohľadom polície. Akcia sa skončila pokojne dnes ráno okolo tretej hodiny, informovala hovorkyňa stredočeskej polície Soňa Budská.
Z pražskej hlavnej stanice, kde sa celé sobotňajšie popoludnie neonacisti schádzali, ich odviezli pripravené autobusy organizátorov. O akcii sa zástupcovia radnice v Senohraboch dozvedeli v sobotu popoludní. "Žiaľ, nemám nijaké prostriedky, ktorými by som mal možnosť koncert zrušiť, pretože ide o súkromnú akciu," uviedol dnes starosta obce Senohraby Miroslav Čihák.
Cieľ pochodu neonacisti dobre tajili, miesto koncertu štyroch kapiel propagujúcich fašizmus, zistila polícia až v sobotu popoludní. Policajti kontrolovali všetky osoby vstupujúce do sály, legitimovali ich a nakrúcali na videokameru a dohliadali na ne až dovtedy, kým opustili obec.
Na koncerte vystúpila napr. britská rasistická kapela Celtic Warrior a slovenská skupina Juden Mord, ktorá patrí k najradikálnejším, povedal Ondřej Cakl, ktorý sa zaoberá monitorovaním extrémistických hnutí. Podľa neho sa do ČR na koncerty skupín propagujúcich rasizmus schádza čoraz viac cudzincov. Na vzrastajúcu popularitu ČR, ako miesta vhodného na usporiadanie týchto koncertov, upozorňuje väčšina zahraničných fašistických hnutí.
"Polícia tým, že len stojí a pozoruje z diaľky ako extrémisti hajlujú a kričia rasistické heslá, organizovanie podobných akcií vlastne umožňuje," mieni Cakl. Do Česka tak cestujú koncertovať napríklad nemecké skupiny, ktoré sú vo svojej krajine zakázané a hrozilo by im tam trestné stíhanie, dodal.
Aktivisti upozorňujú, že usporiadatelia veľkých koncertov si vďaka zahraničnej klientele dobre zarobia. Vstupné na koncert, ktoré sa skrýva pod rúškom súkromnej akcie, väčšinou stojí asi 500 Kč. Českí neonacisti sa tak v podstate ekonomicky zabezpečujú pod ochranou polície. Za takto zarobené peniaze sa potom neofašisti ozbrojujú.
Iba za minulý rok sa v Česku uskutočnilo minimálne 17 neonacistických koncertov za účasti sto až 600 ľudí. Členovia kapiel, ako je Juden Mord, prekračujú hranice s Českom ako súkromné osoby. Preto je podľa ministra vnútra Stanislava Grossa ťažké proti nim uplatniť právny postih, napríklad vyhostenie.