STARÁ ĽUBOVŇA 27. apríla (SITA) – V nedeľu sa začne na hrade Ľubovňa letná turistická sezóna. Ľubovnianske múzeum pripravilo pre návštevníkov kultúrny program, v ktorom vystúpia Sokoliari sv. Bavona z Banskej Štiavnice a skupina historického šermu Páni Spiša. Pripravená je omša v hradnej kaplnke sv. Michala. Súčasťou otvorenia letnej sezóny na hrade bude aj otvorenie celosezónnej výstavy Ohýbaný nábytok – súhra technológie a dizajnu, ktorú pripravilo Ľubovnianske múzeum v spolupráci s Múzeom regiónu Valašsko zo Vsetína. Na návštevníkov čaká aj nová expozícia venovaná stavebno-historickému vývoju Ľubovnianskeho hradu. „Návštevníci budú mať možnosť po prvýkrát vidieť, ako vyzeral hrad na začiatku 14. storočia,“ uviedol pre SITA správca hradu Dalibor Mikulík.
Hrad Ľubovňa bol pôvodne podstatne menší, bola to jednoduchá obranná pevnôstka. Pozostávala z obrannej veže a jedného paláca. Až v období renesancie a baroka sa prebudoval na mohutnú pevnosť. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1311. Podľa odborníkov bol hrad Ľubovňa postavený v rokoch 1307 až 1308. „Celé kalendárium a všetky podujatia budú venované hradu a jeho 700. výročiu postavenia,“ informoval D. Mikulík. Počas hlavnej sezóny uvidia návštevníci hradu aj divadelné predstavenie Diablova skala. Je to divadelne spracovaná legenda o postavení hradu šľachticom Ľubovenským.
Na hrade budú aj tohto roku pokračovať stavebné práce. „Opravujú sa kaverny, koruny jednotlivých múrov a bašty,“ uviedol D. Mikulík. V tomto roku chce múzeum vyriešiť aj kanalizáciu a výstavbu sociálnych zariadení na hrade, na čo získalo od Prešovského samosprávneho kraja (PSK) 5,6 mil. Sk. Ďalších 14,4 mil. Sk použije na obnovu historicky najcennejšieho a najmohutnejšieho objektu hradu, ktorým je renesančný palác. Štvorpodlažný objekt je už od roku 1772 v ruinách. „Nechceli by sme mať palác zakonzervovaný ako ruinu. Chceli by sme tam vytvoriť multifunkčný, zastrešený priestor, kde by sa mohli konať kultúrne podujatia v prípade nepriaznivého počasia,“ dodal D. Mikulík. Celková rekonštrukcia renesančného paláca si podľa Mikulíka vyžiada desiatky miliónov korún.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.