Bratislava 27. apríla (TASR) - Celkový prínos ročného zúčtovania za rok 2005 do systému verejného zdravotného poistenia predstavuje 1 miliardu 397 miliónov korún. Na dnešnej tlačovej besede, to oznámil predseda Úradu pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Richard Demovič.
Túto sumu tvoria nedoplatky zo strany platiteľov zdravotného poistenia, ktoré boli vo výške 1 miliardy 257 miliónov korún a nedoplatky zo strany štátu vo výške 412 miliónov. Zároveň však zdravotné poisťovne vrátili platiteľom poistného preplatky vo výške 272 miliónov.
Demovič tiež uviedol, že ÚDZS bude všetky nedostatky, ktoré vzniknú v súvislosti s ročným zúčtovaním preddavkov na zdravotné poistenie, sankcionovať podľa zákona. "Vyzývame preto všetkých, zdravotné poisťovne, platiteľov zdravotného poistenia ako aj poistencov, aby venovali tomuto náležitú pozornosť a aby stihli všetky časové termíny, ktoré sú stanovené zákonom".
Sankcia až do výšky päťtisíc korún hrozí poistencovi, ktorý nevrátil preukaz poistenca pri zmene alebo zániku zdravotného poistenia. V prvom štvrťroku 2007 tak neurobilo vyše 99 500 poistencov. Patria sem aj osoby, ktoré boli podvodne prepoistené, tie však podľa úradu sankcie platiť nebudú. Na druhej strane platitelia poistného najčastejšie zanedbajú povinnosť vypočítať a platiť preddavky na zdravotné poistenie. Úrad tu eviduje viac ako 463 tisíc porušení a hrozí im pokuta do 100 tisíc korún.
Riaditeľ odboru pohľadávok a pokút ÚDZS povedal, že zle vyplnené tlačivo nebudú sankcionovať. Poistenec môže do 30. júna podať opravný formulár a ak to nestihne, tak podá dodatočné zúčtovanie po 30. júni.
V rámci činnosti v oblasti výkonu dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou ÚDZS za prvý štvrťrok 2007 zaznamenal 377 podnetov, z čoho sedem hodnotil ako sťažnosť. Čo sa týka predmetu týchto podaní, dominovala nespokojnosť s postupom v liečbe a diagnostike. Ide tu o prípady, keď pacient je liečený, ale z dôvodov časových sklzov dochádza k predlžovaniu diagnostického či terapeutického procesu.
V prvom kvartáli roku 2007 došlo k nárastu podaní v súvislosti s úmrtím pacienta oproti roku 2006. "Za žiadnych okolností ale nie je možné povedať, že by sa v slovenskom zdravotníctve horšie liečilo, že by pacienti zomierali. Sme presvedčený, že tento nárast je spôsobený tým, že občania si uvedomujú svoje právo na informácie a pokiaľ ich nedostávajú priamo u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, vznikajú u nich pochybnosti a obracajú sa s otázkami na ÚDZS", povedal Demovič.