Banská Bystrica 27. apríla (ČTK) - Peniaze určené na recykláciu, ktoré spotrebitelia zaplatia v cene výrobkov, sú vraj často používané na iné účely, alebo končia aj na súkromných účtoch. Umožnila to zmena zákona o odpadoch prijatá pred dvomi rokmi, povedal dnes novinárom riaditeľ Recyklačného fondu Ján Líška. Ministerstvo životného prostredia už pracuje na novele zákona, ktorá by mala zneužívaniu peňazí zabrániť.
"Medzi predajcov tovaru a podniky, ktoré odpad spracovávajú, sa vsunuli firmy, pre ktoré je to čistý obchod," povedal Líška. Problémom je podľa neho stanovenie množstva výrobkov, ktoré musia združenia spätne od ľudí odobrať, aby nemuseli odvádzať recyklačný poplatok do fondu. Firmám tak za rok zostane približne 700 miliónov korún, odhadol Líška. Recyklačnému fondu aj preto vraj postupne klesajú príjmy. V minulom roku vyzbieral na poplatkoch 565 miliónov korún, zatiaľ čo mimo fondu bolo v systéme recyklácie vraj až 900 miliónov Sk.
V prípade, že organizácia založená na zber odpadov odovzdá na spracovanie stanovené množstvo použitých výrobkov, nemusí recyklačné poplatky fondu platiť. Podľa Líšku by mal však fond dostávať peniaze za všetky výrobky, ktoré sa nezhodnotia. "Peniaze by sa tak do systému recyklácie vrátili," tvrdil Líška.
Na tento problém upozornila aj podpredsedníčka Združenia miest a obcí Viera Krakovská. Organizácie, ktoré by mali zabezpečovať zber odpadov, teda hlavne združenia výrobcov a predajcov tovaru, podľa nej často odoberú vytriedený odpad od obcí, a takto si splnia zákonom stanovený limit. Podľa Líšku si dokonca niektoré firmy vystavovali fiktívne potvrdenky za spracovanie odpadu, na základe ktorých nemuseli peniaze do Recyklačného fondu odvádzať. Tieto prípady už údajne rieši Inšpekcia životného prostredia.
rez boa