Banská Bystrica 27. apríla (TASR) - Strategickým cieľom Recyklačného fondu (RF) je zapojiť v roku 2015 všetkých 2924 obcí v SR do zberu a triedenia všetkých druhov odpadov. Ich materiálové zhodnotenie sa tak zvýši z vlaňajších 160 tisíc ton na asi milión ton v roku 2015. Dalo by sa tak vytvoriť minimálne 7000 nových pracovných miest. Predpokladá to však rozšíriť zákonné možnosti podpory z RF na zhodnocovanie ďalších druhov odpadov, napríklad odpady z textílií, stavebné a chemické odpady. Uviedol to na dnešnej tlačovej besede v Banskej Bystrici riaditeľ RF Ján Líška.
Kým v predchádzajúcich rokoch RF prispel najmä k vybudovaniu kapacít na zhodnotenie odpadov, jeho prioritou v nastávajúcom období je separovanie komunálneho odpadu v obciach, aby do roku 2010 triedili všetky predpísané druhy. Napriek stále obmedzenejším zdrojom im vypláca 1300 až 1800 korún za tonu vytriedeného odpadu. Popri dotáciách na projekty tak komunálna sféra získava aj prostriedky na ďalší rozvoj systémov zberu komunálneho odpadu. Mestá a dediny sa tiež spájajú do združení, aby mohli účinnejšie využiť spoločné zdroje a techniku. Zvlášť je to výhodné pre malé obce. Mestá využívajú dotáciu najčastejšie na nákup zberových vozidiel, kontajnerov a zriadenie zberných dvorov. Dynamiku nárastu záujmu potvrdzuje aj fakt, že kým vlani za celý rok ako príspevok za vytriedený odpad fond vyplatil bezmála 17 miliónov korún, za prvý štvrťrok 2007 to bolo už takmer 14 miliónov korún.
V Európskom parlamente bola v prvom čítaní schválená rámcová smernica o odpadoch, ktorá zaväzuje členské štáty teda aj SR do roku 2020 recyklovať 50 percent komunálneho a 70 percent priemyselného odpadu. Zo štyroch hlavných komponentov komunálneho odpadu, ktoré je možné triediť a recyklovať (papier, kovy, plasty a sklo), spĺňa SR zatiaľ požadované limity iba v papieri. Na druhej strane v určitých komoditách rozvíja zber a separáciu dynamickejšie, ako je to v Európe. Slovensko vie spracovať takmer 100 percent výroby alebo spotreby pneumatík.
Podpredsedníčka Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Viera Krakovská uviedla, že samosprávy obcí a miest majú zo zákona o obecnom zriadení povinnosť postarať sa o komunálny odpad. Separovanie bude pre päť komodít povinné až od roku 2010, ale samosprávy sa už v predstihu a dobrovoľne na tento termín pripravujú. V súčasnosti separuje odpad asi 1800 obcí.
Poukázala na to, že podľa prísnejšej smernice Európskej únie, ktorá bude platiť od budúceho roku, musí SR uzavrieť a zrekultivovať polovicu zo súčasných 162 skládok komunálneho odpadu. Okrem toho musí odstrániť odhadovaných asi 6000 čiernych skládok. Následne na to musí rozšíriť separáciu a zhodnotenie, teda recykláciu odpadov tak, aby nevznikalo viac odpadov, ako budú schopné skládky kapacitne pokryť.