Bratislava 27. apríla (TASR) - Podľa Mladých sociálnych demokratov (MSD) sa novela vysokoškolského zákona minie účinkom, a preto sa snažia nájsť podporu na jej zmeny u niektorých poslancov.
Nesúhlasia najmä s tým, aby si školy mohli určovať výšku školného bez obmedzenia. Podľa nich to môže vážne ohroziť rovnosť prístupu ku vzdelaniu tým, že v zvlášť žiadaných odboroch môžu poplatky dosiahnuť niekoľko desaťtisíc ročne.
"Vzdelávanie na verejných vysokých školách má byť služba, ktorú štát poskytuje občanom vo verejnom záujme, a nie výhodný biznis. Poplatok za externé štúdium by mal byť zhora ohraničený nákladmi na daný študijný program" píšu vo svojom vyhlásení.
MSD podporujú navrhované rozdelenie vysokých škôl, obmedzenie počtu externých študentov ako aj možnosť škôl určovať výšku prospechových štipendií. Hranicu počtu prijatých externých študentov by však stanovili na 30 percent pre jednotlivé študijné programy a nie 50 percent pre vysokú školu ako celok.
Za nesystémovú považujú zmenu kompetencií na schvaľovanie rozpočtu univerzity z akademického senátu na správnu radu.
"Zloženie a spôsob menovania správnej rady navráva, že jej pozícia je skôr čestná, pokus o presun právomocí do jej rúk z nej však robí výkonný orgán. Členovia správnych rád slovenských univerzít sú určite významnými osobnosťami a nepochybne aj kompetentní vyjadrovať svoj názor na smerovanie univerzity. Ťažko však od nich očakávať, že budú schopní do detailov posúdiť jednotlivé položky rozpočtu," argumentujú vo vyhlásení.
Novela podľa nich aj nepriamo okliešťuje možnosti študentov ovplyvňovať chod univerzity. Kým v akademickom senáte majú študenti tretinové zastúpenie, v správnej rade je len jeden zástupca študentskej časti senátu.
Zároveň navrhujú systémovo sa začať zaoberať poslaním externého štúdia tak, aby smerovalo ku zvýšeniu kvality. Školy nesmú zľavovať zo svojich nárokov na externistov, ale musia trvať na tom, aby ich vedomosti boli porovnateľné s absolventmi dennej formy štúdia.