Bratislava 27. apríla (ČTK) - Ministerstvo kultúry nebude zakladať nový štátny úrad na výber koncesionárskych poplatkov. Spoločný 140-korunový poplatok by mala pre Slovenskú televíziu (STV) a Slovenský rozhlas (SRo) vyberať obchodná spoločnosť, ktorú si tieto verejnoprávne médiá spoločne založia. Vyplýva to z nového návrhu zákona o poplatkoch za služby verejnosti poskytované STV a SRo, ktorý dnes ministerstvo kultúry predložilo do pripomienkového konania.
Práve myšlienka založiť nový úrad na výber koncesií vyvolala koncom marca protest verejnoprávnych médií proti novému návrhu zákona. Už vtedy sa vyjadrili, že by preferovali spoločnú agentúru na výber poplatkov. Podľa návrhu zákona by spoločnosť na výber poplatkov mala začať fungovať od 1. novembra tohto roku.
"Podľa mojich doterajších informácií má vedenie rozhlasu podobný názor, že tá spoločnosť, ktorá by to mala vyberať, by mala vzniknúť na báze našej Koncesie," povedal tento týždeň ČTK riaditeľ STV Radim Hreha. Koncesia je dcérska spoločnosť STV, ktorá pre ňu v súčasnosti vymáha nezaplatené poplatky. Samotné koncesie vyberá Slovenská pošta, obe inštitúcie to stojí 180 miliónov korún ročne. Náklady novej spoločnosti by mali byť 113,4 milióna korún.
Ministerstvo kultúry vypracovalo nový návrh zákona o poplatkoch preto, že chce dosiahnuť, aby ich platili všetky domácnosti. Podľa štatistík totiž prijímač vlastní 99 percent z 1,9 milióna slovenských domácností, platí zaň však len 70 percent z nich. Televízii aj rozhlasu tak chýbajú stovky miliónov korún.
Po novom bude platiť poplatky za televíziu a rozhlas každý odberateľ elektrickej elektriny, prípadne vlastník bytu alebo zamestnávateľ. Výška poplatkov pre domácnosti sa nezmení, keďže podľa návrhu zákona pôjde zo spoločného poplatku 65 percent televízii a zvyšok rozhlasu.
Dôchodcovia a domácnosti v hmotnej núdzi budú platiť polovičný poplatok, oslobodení od platenia budú ťažko zdravotne postihnutí. Zamestnávatelia však budú platiť vyššie koncesie podľa toho, koľko majú zamestnancov.
Ministerstvo navrhuje, aby zákon začal platiť od 1. marca 2008. Nový návrh ešte musí schváliť vláda aj parlament.
him fab