PREŠOV 28. apríla (SITA) – O ich obnovu a sprístupnenie sa usiluje Nadácia Dubnické opálové bane, ktorá z finančných prostriedkov EÚ vybudovala 400-metrový náučný chodník. Jeho súčasťou sú povrchové bane so zvyškami po kutacích prácach a piatimi malými podzemnými štôlňami dlhými 10 až 20 metrov. Z prostriedkov NEFO (neziskového fondu) Prešovského samosprávneho kraja (PSK) chcú trasu medzi štôlňami Viliam a Jozef upraviť a vyznačiť na nej pamiatky - banícky dom, ubytovňu, brusiareň, obecnú školu, kaštieľ i pamätník bývalej prenajímateľky bane Emy Goldschmiedtovej. Ako uviedol pre agentúru SITA zástupca nadácie Martin Jančok, na projekt žiadali od PSK podporu 190-tisíc korún. Ak budú úspešní, s prácami začnú okamžite. V Dubnických baniach je celkom 22 kilometrov podzemných chodieb, pre verejnosť je sprístupnený 1,5-kilometrový úsek štôlne Viliam. Návštevník si môže rezervovať vyhľadávanie opálov vo vyhradenej lokalite, prehliadku šperkov z vybrúsených opálov i prechádzku po náučnom chodníku v baníckej osade.
Okrem Dubníka sa opálové bane nachádzajú len v Austrálii. Štôlňu Viliam prevádzkuje firma Opálové bane Dubník a.s. Hoci je prístupná celoročne, v zime je hlavne útočiskom pre viac ako 4000 netopierov. Zvýšený počet návštevníkov evidujú každoročne už od mája. Na prehliadku štôlne Viliam je dobre vopred sa nahlásiť. Kontakty sú zverejnené na internetovej stránke www.opalovebane.sk. Prehliadka trvá asi hodinu, nie je náročná, ale treba sa pripraviť na teplotu 5°C. Ako uviedol pre agentúru SITA zástupca spoločnosti Jozef Jančok, do štôlne vojde naraz najviac 20 návštevníkov. Vlani navštívilo Dubnické Opálové bane 3 500 ľudí. Ich najčastejšou otázkou je, či z Dubníka pochádza najväčší opál na svete. Pre svoju hru s farbami dostal meno Harlekýn, našli ho tu pred vyše 200 rokmi a vážil 607 gramov. Je uložený v múzeu vo Viedni. Preto medzi zahraničnými hosťami dominujú Rakúšania a Nemci, prichádza veľa Angličanov, Maďarov, vlani sprevádzali aj návštevníkov z USA a Austrálie.
Najväčší ruch v areáli Opálových baní je počas letných prázdnin, kedy sa tu vystrieda okolo desať Táborov opálových permoníkov. Na týždňový turnus môže prísť do 15 mladých ľudí, ktorí čistia povrchové zvyšky po dobývaní opálu. Štyri turnusy sú čisto rómske. Mládež z košického Luníka IX. sprevádza kňaz, ktorý sa venuje pastorácii Rómov.