Bratislava 28. apríla (ČTK) - Liter benzínu na slovenských čerpacích staniciach by podľa prepočtov vlády mohol stáť zhruba 35 korún. Zodpovedalo by to súčasným svetovým cenám ropy, ropných produktov a posilneniu koruny voči doláru. Povedal to dnes premiér Robert Fico.
Po sérii zdražovaní vyjde motoristov liter najpoužívanejšieho benzínu v súčasnosti v priemere viac ako 38 Sk. Vláda začala o cenách motorových palív tento týždeň rokovať s ich dominantným predajcom, rafinériou Slovnaft.
"Nárast ceny benzínu je podľa nás neadekvátny. Nechceme a nebudeme rešpektovať, aby zvyšovanie cien išlo nad rámec toho, čo je nevyhnutné v danej situácii vzhľadom na okolitý trh urobiť," vyhlásil Fico v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu.
Premiér tvrdil, že hlavne vzhľadom na posilnenie koruny voči doláru nebol v posledných mesiacoch dôvod na výraznejšie zvýšenie cien benzínu. Zatiaľ čo ceny ropy a palív v posledných týždňoch rástli, koruna si voči doláru polepšila a dostala sa na historické maximum 24,50 SKK/USD. Za posledné dva mesiace benzín zdražel zhruba o tri koruny.
Rozhovory s bratislavskou rafinériou, ktorá patrí do maďarskej skupiny MOL, budú pokračovať na budúci týždeň. Slovnaft argumenty vlády po prvom rokovaní odmietol.
Kabinet by ceny palív mohol ovplyvniť znížením spotrebných daní, ktoré tvoria 57 percent z ceny benzínu na čerpacích staniciach. Ministerstvo financií však s poklesom daní nesúhlasí, pretože by to znamenalo výpadok príjmov štátneho rozpočtu. Premiér naopak tento krok pripustil.
Ficova vláda od svojho nástupu po vlaňajších voľbách tlačí na dominantné energetické podniky a snaží sa zabrániť výraznému rastu cien. Vysoké ceny pohonných látok kritizoval kabinet aj vlani v lete, Slovnaft ich neskôr po poklese cien na svetových trhoch znížil.
Fico si myslí, že novela Zákonníka práce vracia zamestnancom to, čo im patrí
Posilnenie práv zamestnancov je v novele Zákonníka práce (ZP) kľúčové a nemalo by sa už pri prijímaní v parlamente zmeniť. Vyhlásil to premiér Robert Fico v dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu.
Ako príklad premiér uviedol ustanovenie týkajúce sa práva zamestnanca na odstupné, keď bude prepustený z organizačných dôvodov. Ide o súbeh výpovednej lehoty a odstupného, ktoré zamestnancom umožní rozhodnúť sa, či zostanú počas výpovednej lehoty pracovať, alebo odídu hneď. Právo na odstupné budú mať totiž v obidvoch prípadoch. Ak sa rozhodnú, že si "vyčerpajú" výpovednú lehotu a zostanú počas nej vo firme pracovať, popri odstupnom dostanú ešte aj plat. Zamestnanec nemôže niesť riziko podnikania za zamestnávateľa, zdôvodnil Fico. Novela ZP tiež napríklad obsahuje ustanovenia, ktoré zabraňujú reťazeniu pracovných pomerov na dobu určitú.
Podľa premiéra nedochádza v novele ZP k výraznému posilňovaniu práv odborov. Napríklad v prípade určovania noriem spotreby práce by malo dôjsť k dohode so zamestnávateľom. "Ak sa nedohodnú, vtedy sa môžu obrátiť na Inšpektorát práce. Ten, ako profesionálny orgán rozhodne, aká bude norma spotreby práce," povedal Fico.
Oproti pôvodnému návrhu sa vypustilo z novely ZP celoročné uvoľnenie odborárskeho predáka na výkon funkcie. Podľa znenia novely, ktoré prijala vláda, zamestnávateľ ho uvoľní na 16 hodín mesačne.
Novela ZP má podľa predkladateľov vyvážiť postavenie zamestnancov a zamestnávateľov a zapracovať do nášho ZP normy európskeho pracovného práva. Upravuje definíciu závislej práce, obmedzuje zamestnávanie na dobu určitú, zamedzuje reťazeniu pracovných pomerov, posilňuje postavenie odborov v podnikoch a zvyšuje hmotnú zodpovednosť zamestnancov za škody spôsobené nedbanlivosťou. Účinnosť by mala nadobudnúť 1. júla.
Pre zrušenú daň z dividend štát podľa Fica prichádza o desiatky miliárd korún
Kvôli tomu, že daň z dividend bola zrušená v roku 2004, prichádza Slovensko o 70 až 80 miliárd Sk. "Keby to bolo na strane Smer-SD, daň z dividend je zavedená," vyhlásil Fico. Podľa premiéra nie je argumentom proti jej zavedeniu to, že daň z dividend vedia nadnárodné spoločnosti obchádzať. "Ako je možné, že ostatné krajiny si to vedia ošetriť a neobávajú sa, že by im daň z dividend unikala," pýtal sa. Podľa jeho slov sa táto povinnosť pre medzinárodné firmy dá ošetriť legislatívnou úpravou.
Autor: ČTK/TASR

Beata
Balogová
