PREŠOV 28. apríla (SITA) – Lesnú bezbariérovú trasu vhodnú pre ľudí na invalidných vozíkoch odovzdali dnes do užívania na Cemjate pri Prešove. Projekt s názvom No Limits Greenways s podtitulom Kam sa dostaneme my, môžete aj vy realizovala Prešovská bicyklová skupina Kostitras spolu s Domovom sociálnych služieb (DSS) na Volgogradskej ulici v Prešove. Finančne ho podporila Nadácia Ekopolis sumou 150 tis. Sk v spolupráci so spoločnosťou Toyota, v rámci programu Greenways. Dnešným slávnostným prestrihnutím pásky otvorili prvú zo štyroch trás, ktorá meria 1,3 kilometra. Ako informovala agentúru SITA predsedníčka Kostitrasu Viera Štupáková, do konca júna sprístupnia tri ďalšie trasy dlhé od 5,5 do 7 km, ktoré vytvárajú tri okruhy. Bezbariérový chodník vznikol v areáli Školských lesov, kde zvlášť pre vozičkárov upravili vstup cez závoru. Vhodnosť terénu testovali štyria klienti DSS na elektrických aj klasických invalidných vozíkoch. Na dnešnej akcii sa zúčastnilo okolo 25 vozičkárov a raz toľko ich priateľov. Okrem klientov DSS tu boli aj vozičkári zoskupení pri občianskom združení Barlička a v združení zdravotne postihnutých ZOM. Dovoz na Cemjatu zabezpečili dve prepravné autá s rampou pre invalidné vozíky na náklady realizátora projektu.
Vytypované trasy sú asfaltové, s celkovým prevýšením od 83 do 324 metrov, maximálny sklon je 25 %. Ich náročnosť bude farebne odlíšená. Dnes sprístupnená žltá trasa je najmenej náročná. Predseda ZOM Boris Klohna víta takúto aktivitu hlavne pre univerzálnosť projektu, ktorý umožní vozičkárom prístup tam, kde môžu ísť aj ostatní. Z tohto pohľadu je rád, že aj táto trasa je ponúkaná širokej verejnosti - bicyklistom, rodinám s kočiarmi a psíčkarom. Za najdôležitejšiu však považuje bezbariérovosť. Odstraňovanie prekážok do verejných budov považuje za základ pre integráciu do spoločnosti. Občianske združenie ZOM, ktoré prevádzkuje prepravnú službu pre zdravotne postihnutých ľudí, bude podľa záujmu poskytovať dopravu aj na Cemjatu. Kostitras rokuje s Dopravným podnikom mesta Prešov, aby na Cemjatu jazdil autobus s plošinou pre invalidné vozíky.
Spokojnosť s využitím poskytnutých peňazí vyjadril aj zástupca Ekopolisu Ján Roháč, ktorý nepozná nič podobné na Slovensku. „Projekt rozširuje spektrum ľudí, ktorí môžu ísť do prírody, o ľudí hendikepovaných. Vo všetkých detailoch je vidno, že táto infraštruktúra je prispôsobená vozičkárom, od vstupnej rampy, cez označenia cestičiek a bezpečné priechody k odpočívadlám. Verím, že projekt položí základ nových aktivít v tomto krásnom lesoparku a bude inšpirovať vozičkárov čo najčastejšie chodili do prírody,“ uviedol Roháč.