SME

Podľa Jureňu sú ochranármi lesov lesníci a požiarnici

BRATISLAVA 29. apríla (SITA) - Minister pôdohospodárstva SR Miroslav Jureňa sa dnes v televíznej relácii Slovenskej televízie (STV) O 5 minút 12 poďakoval lesníkom a hasičom. "Títo sa každodenne svojou ...

BRATISLAVA 29. apríla (SITA) - Minister pôdohospodárstva SR Miroslav Jureňa sa dnes v televíznej relácii Slovenskej televízie (STV) O 5 minút 12 poďakoval lesníkom a hasičom. "Títo sa každodenne svojou prácou prezentujú ako ochranári slovenských lesov a krajiny," povedal minister Jureňa v reakcii na tému ochrany Vysokých Tatier. Podľa ministra vo Vysokých Tatrách nejde o ťažbu dreva, ako to prezentujú ochranári, ale o čistenie území, ktoré zničila veterná kalamita. "Drevo, ktoré sa dnes odváža, má hodnotu 200 korún za kubík," povedal Jureňa a dodal, že inú hodnotu by malo pred dvoma rokmi po kalamite. Exminister rezortu pôdohospodárstva a poslanec NR SR Zsolt Simon (SMK) povedal, že situácia v Tichej a Kôprovej doline je vyvrcholením napätia medzi lesníkmi a občianskymi ochranármi. Lesníci sú podľa Simona tiež ochranári, ale ich predmet ochrany je iný. "Lesníci chcú chrániť to, čo je zelené, živé a zdravé a ochranári to, čo tam je," povedal Simon.

SkryťVypnúť reklamu

Ťažba dreva v štvrtom ochrannom stupni je podľa Jureňu odsúhlasená na úrovni ministrov. Teplé počasie totiž vytvára priaznivé podmienky pre množenie lykožrúta, uviedol Jureňa. Podľa prieskumu verejnej mienky z roku 2005, ktorý urobila agentúra Markant na podnet Štátnych lesov TANAP-u, 80,9 % opýtaných Slovákov súhlasí s odstránením kalamitného dreva z postihnutých oblastí Tatier, dodal Simon. Myslí si tiež, že v Kôprovej doline treba postupovať podľa názoru odborníkov. "Kalamitné drevo z území štvrtého stupňa ochrany treba odstrániť, aby sme mohli ochrániť územia piateho stupňa pred zožratím lykožrútom," povedal. Exminister tiež vylúčil porušenie európskych smerníc na ochranu prírody v tomto prípade. Štúdia na ochranu území vo Vysokých Tatrách vychádza zo smerníc ministerstva životného prostredia, ktoré majú v sebe zapracované všetky základné smernice EÚ. "To znamená, že európska komisia nemôže mať výhrady, keď sa postupuje podľa týchto smerníc," skonštatoval Simon. Ponechané drevo v kalamitných oblastiach podľa neho zvyšuje aj riziko vzniku požiaru.

SkryťVypnúť reklamu

"Môžem garantovať a prehlásiť, že pokiaľ budem vo funkcii, tak určite tam nebudú žiadne hotely a lanovky," vyhlásil Jureňa a zároveň vyjadril svoj nesúhlas s tvrdením, že v sporných dolinách je divočina. "Je tam ľudský zásah a je to potrebné, aby tam bol," dodal minister. Jureňa ocenil, že s poslancom opozície majú spoločný názor. "Tieto doliny by mali ostať nedotknuté z hľadiska prirodzeného vývoja v tom duchu, že pomôžeme prírode sa regenerovať, lebo ak raz za 100 rokov les zničí víchrica, sám sa neobnoví," povedal Simon.

Pre budúcnosť Tatier nie je potrebná zonácia území, ale zrovnoprávnenie postavenia vlastníka a ochrancu, skonštatoval Simon. "Zonáciu alebo akúkoľvek formu ochrany nedokážete robiť bez toho, kým nebudú rovnocenní partneri." Na Slovensku majú dnes podľa neho niektorí ľudia také postavenie, že môžu bez politickej a trestnoprávnej zodpovednosti vstupovať do práv vlastníka. Návrh zonácie je už predložený vláde, uviedol Jureňa, ale problém treba riešiť legislatívne. "Pokiaľ by sme tento návrh pustili von a nemali by sme doriešené legislatívne normy, bolo by to také, ako keby sme dali von dieťa, ktoré nevie chodiť," dodal šéf rezortu Jureňa.

SkryťVypnúť reklamu

V júnových vnútrostraníckych voľbách Ľudovej strany - HZDS podporí minister Jureňa, ktorého nominovala ĽS-HZDS, súčasného predsedu Vladimíra Mečiara.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 84 835
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 545
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 277
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 497
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 354
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 220
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 416
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu