BRATISLAVA 29. apríla (SITA) - Unikátna výstava Mamuty na Slovensku - Stratený svet mamutov bude v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Martine trvať už len do konca mája. Prvá komplexná prezentácia mamuta v dejinách slovenského múzejníctva sa do priestorov martinského SNM presťahovala po úspešnej bratislavskej výstave 12. decembra minulého roka. Pod projekt sa podpísali Anna Ďurišová a Andrej Bendík, ktorý je zároveň kurátorom prehliadky.
Návštevníci výstavy mohli a ešte počas mája môžu vidieť asi 110 exponátov, vrátane modelu pravekého mamuta v originálnej veľkosti, ktorý je vysoký viac ako tri metre, dlhý štyri metre a jeho šírka je 1,3 metra. Prehliadka im zároveň ponúka informácie o najvýznamnejších nálezoch mamutov vo svete - od Írska, cez Severnú Ameriku až po Sibír. Cieľom výstavy je poukázať na rôzne podoby vzťahu človeka a mamuta - na zviera, ktoré bolo pre ľudí zdrojom obživy, materiálom na výrobu zbraní a nástrojov, ale aj predmetom ľudských umeleckých aktivít a mýtických predstáv. Časť výstavy je venovaná vývoju predkov a príbuzných mamuta, ktorý patrí k suchozemským gigantom - takzvaným chobotnáčom. Jadro výstavy prenesie návštevníkov na Slovensko, kde sú okrem repliky mamuta aj informácie o významných nálezoch pozostatkov mamutov na našom území. Návštevníci tu napríklad nájdu aj zvyšky kostry mamuta z Beše, ktorého zachránil Andrej Kmeť.
Slovo mamut je estónskeho pôvodu, kde maa znamená zem a mutt je krt. Ľudia si totiž najprv mysleli, že nájdené kosti a zuby mamuta patria obrovskému krtovi, ktorý žije hlboko v zemi v systéme tunelov. Za príčiny vyhynutia mamutov sa najčastejšie pokladajú klimatické zmeny, ľudská činnosť alebo, zriedkavejšie, vírusové ochorenie. Slony nie sú potomkami mamutov, ale ich žijúci blízki príbuzní. Prví prapredkovia mamutov sa na Zemi začali objavovať pred šiestimi miliónmi rokov, posledné trpasličie formy mamuta srstnatého sa na Sibíri vyskytovali ešte pred 4000 rokmi. Vážili od 4 do 6 ton, vysoké boli od 2,7 do 3,4 metra a dožívali sa asi 60 rokov.
Výstavu Mamuty na Slovensku - Stratený svet mamutov pripravilo Slovenské národné múzeum v Martine v spolupráci so Slovenským národným múzeom – Prírodovedným múzeom v Bratislave.