Najväčšie oslavy pri príležitosti 1. mája, Medzinárodného dňa práce, organizuje vládna strana Smer-SD za účasti popredných straníckych predstaviteľov.
Máje sa voľakedy stavali tajne v noci a podľa tradície mali prejaviť náklonnosť mládenca k milovanej, strana Smer-SD podľa premiéra Fica stavia máje pred očami verejnosti a spája tento pekný zvyk s 1. májom a zápasom za novelu Zákonníka práce (ZP) a posilnenie postavenia zamestnanca.
Oslavy v Banskej Bystrici pod taktovkou odborov
Okolo 1 500 odborárov a ich sympatizantov sa dnes zišlo v Banskej Bystrici na prvomájovom zhromaždení, ktoré usporiadala Konfederácia odborových zväzov na podporu novely Zákonníka práce. Podľa odborárskych predákov treba vládou navrhovanú novelu zákonníka práce prijať, pretože je v prospech zamestnancov.
Prezident KOZ Miroslav Gazdík označil vyjadrenia, že novela môže priniesť zvýšenie nezamestnanosti, znižovanie miezd alebo spomalenie hospodárskeho rastu za pseudoargumenty, ktorými chcú odporcovia novely vraziť klin medzi odbory a zamestnancov. „Súčasný Zákonník práce je v prospech hotelierov, bankárov, bufetárov a rôznych ďalších podnikavcov,“ uviedol Gazdík. Pripomenul, že vlani rástli mzdy zamestnancov pomalšie než produktivita práce.
Účastníci zhromaždenia na záver prijali výzvu poslancom Národnej rady SR, „aby pri schvaľovaní novely Zákonníka práce nepodľahli lobbistickému tlaku zamestnávateľských organizácií a mali na zreteli požiadavky odborov, vychádzajúce z potrieb zamestnancov“.
Presvedčenie, že parlament novelu ZP schváli, vyjadrila aj podpredsedníčka vlády a SNS Anna Belousovová. Tiež podpredseda Smeru-SD a poslanec Európskeho parlamentu Vladimír Maňka, či bývalý prezident KOZ a terajší primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor.
Koalícia je pri novelizácii ZP jednotná a medzi jej partnermi nie sú kvôli nej roztržky, ako to tvrdí opozícia. Ostáva už len dotiahnuť niekoľko detailov, je to vecou odborníkov. V parlamente koalícia novelu určíte podporí, ubezpečovala účastníkov osláv Anna Belousovová.
Podporiť novelizáciu ZP prišlo aj niekoľko desiatok odborárov z trnavského Figara. "Aby sme sa mali lepšie, aby sme toľko hodín nemuseli pracovať. Stále nám pridávajú na normách, to sa nedá už utiahnuť. My robíme pri lízankách no a narobíme sa tam, je to ručná práca, Figaro to sú slovenské bane. Robíme osem hodín a keď treba, tak musíme robiť osem hodín nadčasu týždenne," povedala pre TASR Jarmila Vaššová.
Predstavitelia odborárov oznámili, že na 19. júna zvolajú pred Národnú radu SR zhromaždenie na podporu novely ZP.Fico: Kým budeme vo vláde, 1. máj bude vždy spájaný so Sviatkom práce
Stuhami a šatkami vyzdobený vysoký smrek priviezli včera na námestie na voze ťahanom koňmi. Tam naň krátko pred vztýčením pripli posledné stuhy i tradičný vyzdobený veniec.Ešte predtým sa predseda Fico krátko prihovoril niekoľko sto Banskobystričanom, ktorí sa prišli pozrieť na tradičné stavenie mája. Pripomenul nielen tradíciu stavanie májov ale aj to, že sa tak deje v predvečer osláv sviatku 1. mája. Zdôraznil, že tento sviatok je medzinárodne uznávaný už od 19. storočia a nie je výmyslom tých, ktorí u nás vládli od konca 40-tych rokov minulého storočia. Dodal, že kým u nás budú pri vláde sociálni demokrati, tak 1. máj vždy bude spájaný so Sviatkom práce.
Potom, ako chlapi, ktorí máj priviezli, vylicitovali zaň od primátora Banskej Bystrice Ivana Saktora fľašu pálenky a tisíc korún - pôvodne chceli päť fliaš, päťtisíc korún a päť dievčat do tanca - začali mladší folkloristi máj dvíhať. Pomáhali im aj premiér, europoslanec za Smer-SD Vladimír Maňka, podpredseda Smeru-SD a minister Robert Kaliňák, či predseda BBSK Milan Murgaš, primátor Saktor a ďalší hostia.
Keď ho poriadne upevnili, mládenci z folklórnych súborov potom, ako zanôtila muzika, zobrali do tanca nielen pozerajúce sa slečny, ale aj dámy v rokoch. A folkloristky si zase na chvíľu zatancovali s premiérom, poslancami a ostanými hosťami, mládencami i staršími mužmi.
V nedeľu staval premiér máj aj počas návštevy Prešova. Pomáhali mu predseda parlamentu Pavol Paška a štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Vladimír Palša.
Fico v Nitre hovoril o svojej štvordňovej ceste po Slovensku
Podľa Fica je povinnosťou ústavných činiteľov chodiť na takéto oslavy, pretože 1. máj je štátnym sviatkom. „Je podstata Slovenskej republiky o skupine kvázi celebrít, ktoré sa vyvaľujú na Filipínach na ostrove a robia hanbu celému Slovensku, alebo je to o vás, o ľuďoch, ktorí chodíte ráno o šiestej do práce a tvrdo robíte?“ povedal. (viac)
Bratislavskí dôchodcovia spomínali na socializmus
Asi dvesto dôchodcov si dnes v Bratislave na Námestí SNP spolu s mimoparlamentnou KSS zaspomínalo pri príležitosti 1. mája - Sviatku práce na socializmus.
Zúčastneným sa prihovoril aj predseda KSS Jozef Hrdlička. "Aj tento míting je dôkazom, že KSS na Slovensku žije, že tu má svoje miesto. Prvý máj vnímame po roku 1989 ako možnosť vyjadriť názor na dianie v spoločnosti," povedal Hrdlička s tým, že strana pozorne sleduje, ako vládny Smer-SD realizuje svoje predvolebné sľuby.
Účastníci mali pripnuté červené stužky, nad hlavami im viali červené zástavy, v rukách zvierali svoje obľúbené noviny "pravých komunistov" Úsvit. Na záver, približne polhodinového mítingu, si zúčastnení spoločne zaspievali Internacionálu.
Komunisti sa do osláv tradične zapájajú
Podporu strane Smer-SD a celej vládnej koalícii vyjadrili dnes rečníci a účastníci prvomájového zhromaždenia, ktoré v Košiciach zorganizovala krajská a okresná organizácia KSS.
"Sme radi, že Smer-SD a koalícia vytvorili prijateľnejšie sociálne prostredie na Slovensku. Podporujeme Smer-SD v bodoch, ktoré sú súčasťou nášho programu, ale v činnosti, ktorá bude zameraná proti ľuďom, proti pracujúcim, ho budeme tlačiť doľava," uviedol krajský predseda KSS Peter Nišponský.
Na prvomájové oslavy komunistov v Košiciach prišlo podľa organizátorov približne 500 ľudí, najmä členov a sympatizantov strany. Prítomný bol aj bývalý predseda ÚV KSS Jozef Ševc, ktorý sa v Košiciach zastavil náhodne.
Súčasťou osláv bolo otvorenie fotografickej výstavy Z lásky ku Kube v priestoroch mestskej organizácie Zväzu Rusínov - Ukrajincov. Približne 120 fotografií slovenského fotografa Andreja Palacka približuje každodenný život, prácu a oddych Kubáncov, pričom nechýbajú zábery s vodcom kubánskej revolúcie Fidelom Castrom.
Strana Smer-SD pripravila prvomájové oslavy v rekreačnom stredisku Alpínka pri Košiciach. O náladu sa postarala hasičská dychová hudba, skupina Veteráni a súbory Borievka a Matičiarky. Pre deti pripravila rôzne súťaže a nechýbalo ani občerstvenie a chutný guľáš.
Prvomájové veselice Smeru-SD boli aj v ďalších okresných mestách Košického kraja.
Paška rečnil o hystérii a výkrikoch do tmy
Presvedčenie, že 1. máj ako Sviatok práce postupne prestane byť nástrojom ideologického boja a ľudia ho budú sláviť úplne prirodzene ako jednu zo svojich základných hodnôt, vyjadril dnes na prvomájovej veselici strany Smer-SD v Košiciach podpredseda strany a predseda Národnej rady SR Pavol Paška.
Paška je presvedčený, že o dva týždne sa podarí v parlamente prijať novelizovaný Zákonník práce, aby ľudia na Slovensku mohli pracovať v dôstojných podmienkach a vzťah medzi zamestnancami a zamestnávateľmi bol taký istý, ako je to vo vyspelých západných štátoch a EÚ, ktorej sme súčasťou.
"Táto významná legislatívna norma je úplne štandardná. Keď prestane hystéria, najmä predstaviteľov zamestnávateľov, a začne Zákonník práce fungovať v bežnom živote, ukáže sa, že tie výkriky do tmy, ktoré počúvame desať mesiacov, budú také nepravdivé, ako tvrdenia, že táto vláda privedie Slovensko na okraj hospodárskej katastrofy," vyjadril sa Paška.
V Tatrách spomínali s recesiou
Typické socialistické oslavy 1. mája z 80-tych rokov, kedy sa povinne chodilo do sprievodu, zažili dnes obyvatelia a návštevníci Starého Smokovca vo Vysokých Tatrách. Alegorické vozy, transparenty hlásajúce večné víťazstvo socializmu, červené zástavy, podobizne zakladateľov komunizmu, pionierske šatky a nadšené pokriky pracujúceho ľudu - nič z toho dnes nechýbalo na prvomájových oslavách vo Vysokých Tatrách. Prvomájový sprievod prešiel cez celé centrum Starého Smokovca. Z tribúny oslavujúci ľud pozdravoval sám "Vladimír Iljič Lenin". (viac)
Fico otvoril prvomájové oslavy v Liptovskom Mikuláši
Prvomájové oslavy vyvrcholili dnes v Liptovskom Mikuláši celomestským programom venovaným 3. výročiu vstupu Slovenska do Európskej únie. Zorganizoval ich Mestský úrad v Liptovskom Mikuláši a SMER-SD. Na historických miestach osláv 1. mája 1890 pred budovou bývalého hostinca Čierny orol sa stretlo dnes okolo 600 ľudí. Bol medzi nimi aj predseda vlády SR a predseda strany SmerSD Robert Fico a minister vnútra SR Robert Kaliňák. (pokračovanie)
Po prvý raz za 18 rokov sa v Humennom prvomájový sprievod nekonal
Po prvý raz od revolúcie v novembri 1989 sa dnes v Humennom nekonal prvomájový sprievod, ktorý organizovala v minulých rokoch KSS a zúčastňovalo sa na ňom 3000 až 5000 ľudí.
Dnes sa uskutočnilo len zhromaždenie pri Pamätníku vďaky za účasti približne 100 ľudí, ku ktorým prehovoril predseda prešovskej krajskej organizácie KSS Ján Janočko.
Ako uviedol pre TASR bývalý podpredseda strany a terajší predseda mimoparlamentného ľavicového subjektu Úsvit Ivan Hopta, Úsvit ponúkol KSS spoluprácu pri príprave osláv a zorganizovaní sprievodu v Humennom. KSS však podľa Hoptových slov ponuku odmietla.
Pravica neoslavuje
SDKÚ-DS bude na 1. mája organizovať akcie na oslavu 3. výročia vstupu SR do Európskej únie. Kresťanská demokrati na celoštátnej úrovni oslavy nepripravujú. Podľa hovorcu KDH Martina Krajčoviča však napríklad okresné centrum strany v Piešťanoch pripravuje deviate pamätné stretnutie pri príležitosti vztýčenia pamätného kríža vysväteného na počesť pádu komunizmu. "Je to na sviatok sv. Jozefa Robotníka, patróna všetkých pracujúcich," uzavrel Krajčovič.
"Zo Svätého písma vieme, že sv. Jozef bol remeselníkom v oblasti dreva, teda stolárom a tesárom. Od ôsmeho storočia si ho remeselníci uctievali ako svojho patróna nebeského ochrancu. Keďže l. máj sa stal už v l9. storočí sviatkom pracujúcich, pápež Pius XII. ustanovil tento deň na cirkevnom poli za sviatok sv. Jozefa Robotníka. Prvýkrát sa slávil l. mája l956," uviedol na margo sviatku diecézny biskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska František Tondra.
Slovenská národná strana ani ĽS-HZDS oslavy 1. mája na celoštátnej úrovni neplánujú. Podľa ústrednej tajomníčky ĽS-HZDS Zdenky Kramplovej je v právomoci okresných organizácií strany zapojiť sa do osláv na okresnej úrovni.
HZDS-ĽS vydalo k 1. máju aj prehlásenie:
Sviatok práce - 1. máj je príležitosťou, aby sme si uvedomili význam a miesto práce v ľudskom živote. Sviatok práce spája Ľudová strana Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS HZDS) s prejavom úcty k ľuďom, ktorí vytvárajú spoločenské hodnoty.
Práca je procesom sebarealizácie. Predstavuje zdroj materiálneho zabezpečenia jednotlivcov a podieľa sa na utváraní ich identity. Preto je dôležité, aby mal každý človek príležitosť získať prácu, ktorá je primeraná jeho kvalifikácii a schopnostiam. Plní významnú integračnú funkciu, keďže prostredníctvom práce sa človek začleňuje do spoločnosti. ĽS HZDS venuje zvýšenú pozornosť právu na prácu a podmienkam jej vykonávania, ale aj vytváraniu prostredia, ktoré umožňuje vznik nových pracovných miest.
Pri príležitosti Sviatku práce vyjadrujeme presvedčenie, že súčasná vláda zlepší podmienky vykonávania práce. Našim zámerom je zároveň udržať pozitívny trend zvyšovania zamestnanosti a skvalitňovať podnikateľské prostredie na Slovensku.
Ing. Zdenka Kramplová, Ústredná tajomníčka ĽS HZDS a poslankyňa NR SR
aktualizované 14.18Autor: zh, mv

Beata
Balogová
