Bratislava 1. mája (ČTK) - Prebytočné nemocničné lôžka sa podľa ministerky práce a sociálnych vecí Viery Tomanovej tento rok nezmenia na sociálne miesta pre ľudí v dôchodkovom veku. Ak by totiž mali z nemocničných oddelení vzniknúť napríklad domovy sociálnych služieb, museli by sa prebudovať, povedala ČTK. O zmene nemocničných lôžok na sociálne hovoril v posledných mesiacoch minister zdravotníctva Ivan Valentovič, ktorý navrhol, aby nemocnice zrušili viac než 6000 miest pre pacientov.
"Nie je možné povedať, že sa nemocnice stanú domovmi dôchodcov," povedala Tomanová. Priestory a vybavenie nemocníc by síce podľa nej bolo možné využiť napríklad na prípravu stravy pre domovy sociálnych služieb, nie sú však vhodné pre dlhodobé bývanie. "Musia svojim spôsobom nahrádzať pocit domova," podotkla ministerka.
Valentovič očakáva, že zrušením prebytočných lôžok by jeho rezort mohol ušetriť viac než miliardu korún. Kto by mal hradiť prevádzku prípadných sociálnych lôžok, zástupcovia ministerstva nepovedali.
Nespresnila to ani Tomanová. Jej ministerstvo však môže podľa nej preplatiť náklady na prestavbu nemocničných oddelení. Samotnú prevádzku domovov dôchodcov a domovov sociálnych služieb majú v kompetencii väčšinou mestá, obce a samosprávne kraje, dodala.
Ani príspevky samospráv však podľa riaditeľov sociálnych zariadení na ich prevádzku nestačia. Na rozdiel od nemocničných lôžok musia za pobyt v domovoch platiť aj samotní klienti, zvyčajne minimálne asi 4000 korún mesačne.
Celkovo žije v domovoch dôchodcov a domovoch sociálnych služieb podľa skorších informácií ministerstva práce asi 15.000 ľudí. Vzhľadom na nárast počtu starších ľudí súčasná kapacita zariadení nestačí, zhodli sa riaditelia domovov.
grm boa prl