Bratislava 1. mája (TASR) - Náhradný termín maturít sa pre 174 študentov začne v stredu 2. mája. Na území Slovenska sa maturita ako následok reformy zaviedla v roku 1849. Ústna časť trvala aj deväť hodín, maturanti boli zhruba o rok starší ako dnes.
Skúška dospelosti bola aj pred 150. rokmi rozdelená na písomnú a ústnu časť. Písomná zahŕňala skúšky z niekoľkých predmetov. Najskôr študenti písali prácu v materinskej reči a na jej kompozíciu mali päť hodín.
"Materinskou rečou sa rozumel jazyk, ktorým sa na gymnáziu vyučovalo. V štátnych to bola maďarčina, súkromné gymnáziá si mohli vyučovací jazyk určiť podľa toho, aký jazyk prevažoval v regióne," povedal pre TASR Vladimír Michalicka z Múzea školstva a pedagogiky v Bratislave.
Maturovať zo slovenčiny mohli len na štyroch slovenských gymnáziách - v Banskej Bystrici, Revúcej, Martine a Kláštore pod Znievom aj to nie dlho.
Okrem materinskej reči boli súčasťou písomnej časti cudzojazyčné preklady. Na preklad z latinčiny mali študenti dve hodiny, na preklad z gréčtiny tri hodiny a na preklad do latinčiny ďalšie štyri hodiny. V závere študenti riešili matematickú úlohu.
Pre študentov platil prísny zákaz priniesť si v ten deň do školy akékoľvek pomôcky, okrem latinského a gréckeho slovníka a logaritmických tabuliek. Porušenie zákazu znamenalo jeho vykázanie z triedy a opakovanie skúšky. Tento incident sa spomenul neskôr na vysvedčení dotyčného odvážlivca.
Aj ústne sa maturovalo z viacerých predmetov. Z literatúry materinskej reči, latinčiny a gréčtiny a ich literatúry, dejepisu a zemepisu, matematiky, prírodopisu, gramatiky a literatúry druhého živého jazyka. Skúška trvala celý deň, najviac však osem - deväť hodín s primerane dlhými prestávkami.
Maturitné otázky alebo témy, ktoré vypracoval profesorský zbor školy, schvaľoval vyšší školský orgán. "Aj vtedy sa učiteľskému zboru zdôrazňovalo, aby úlohy neboli vyzradené študentom pred začiatkom skúšok," dodal Michalicka.
Skúška dospelosti mala aj v minulosti dokázať, že žiak dosiahol stanovenú úroveň výchovy a vzdelávania v súlade s cieľmi strednej školy.