Bratislava 1. mája (ČTK) - Viaceré oddelenia nemocníc, ktoré ČTK oslovila, sa zatiaľ nepridali k štrajkovej pohotovosti. Tú vyhlásil od dnešného dňa organizátor minuloročného štrajku - Lekárske odborové združenie (LOZ), pretože v slovenskom zdravotníctve podľa odborov chýbajú peniaze na lepšie mzdy zdravotníkov. K väčšej štrajkovej aktivite vyprovokuje zdravotníkov podľa oslovených lekárov až zvýšená snaha organizátorov.
"Zatiaľ nie sme v štrajkovej pohotovosti, je tu relatívne malá propagácia," povedal službukonajúci lekár na internom oddelení z ružinovskej nemocnice v Bratislave. Práve bratislavská fakultná nemocnica, ktorá združuje štyri pracoviská, bola vlani centrom štrajku.
Rovnaká situácia bola aj vo fakultnej nemocnici v Košiciach. "K štrajkovej pohotovosti sme sa nepridali a máme príliš veľa práce na to, aby sme vysvetľovali, prečo nie," vyhlásila jedna z lekárok.
Ani na oddeleniach, ktoré štrajkovú pohotovosť vyhlásili, by podľa odborárov nemala byť liečba pacientov zatiaľ nijako obmedzovaná. Pri vlaňajšom štrajku časť zdravotníkov odmietala liečiť prípady, ktoré si nevyžadovali okamžité ošetrenie.
Odborári z LOZ vedení Marianom Kollárom vyhlásili štrajkovú pohotovosť, pretože riaditelia nemocníc nechcú splniť ich požiadavku, aby platy zdravotníkov vzrástli o 30 percent.
Fakultné nemocnice, ktoré sú väčšie než ostatné a zamestnávajú takmer polovicu všetkých zdravotníkov, však približne týždeň pred vyhlásením štrajkovej pohotovosti ponúkli svojim zamestnancom zvýšenie miezd o 20 percent. K rovnakému nárastu pristúpili aj po vlaňajšom štrajku. Ešte donedávna pritom riaditelia fakultných nemocníc tvrdili, že zdroje peňazí umožňujú rast platov len o desať percent.
Menšie nemocnice trvajú na maximálne desaťpercentnom zvýšení platov a ich zástupcovia vyhlásili, že prípadný nárast miezd o pätinu povedie k prehĺbeniu dlhov nemocníc. Vo fakultných nemocniciach pritom straty presiahli už hranicu piatich miliárd korún, v menších nemocniciach bol dlh vyšší ako dve miliardy Sk.
grm prl