BRATISLAVA 2. mája (SITA) - Vyše osemdesiat pracovníkov Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP) SR vyzýva ministra životného prostredia SR Jaroslava Izáka, aby vyvodil osobnú zodpovednosť voči súčasnému vedeniu ŠOP SR, ktoré presadzuje negatívne trendy v ochrane prírody. Podľa nich sa totiž v súčasnosti do vedenia ŠOP SR a aj rezortu životného prostredia dostali ľudia, ktorí dehonestujú úsilie viacerých generácií ochrancov prírody. Agentúru SITA o výzve informoval vedúci odboru monitoringu z Ústredia ŠOP SR Pavol Polák.
Ako sa v správe ďalej uvádza, ochrancovia prírody so znepokojením sledujú tvrdé presadzovanie lobistických záujmov na úkor odbornosti a zákonnosti. Neriešenie zásadných problémov od roku 1989 vyústilo podľa nich do najhlbšej krízy ochrany prírody na Slovensku. "Súčasné vedenie ŠOP SR nerešpektuje názory odborných pracovníkov a organizácií a znevažuje ich odbornosť, poskytuje neodôvodnené vyhlásenia o potrebe zníženia výmery chránených území a území NATURA 2000 bez odbornej analýzy, účelovo mení odborné stanoviská správ chránených území, čím sa stráca zmysel obhajovania verejného záujmu v oblasti ochrany prírody," myslia si ochrancovia.
Podľa vedenia je výzva niekoľkých zamestnancov neopodstatnená
Vedenie Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) považuje výzvu vyše 80-tich zamestnancov za neopodstatnenú. Agentúru SITA o tom informoval generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody Ján Mizerák. Ako uviedol, súčasné vedenie ŠOP SR sa snaží postupne riešiť hlavne problémy, medzi ktoré patrí vzťah ochrany prírody verzus užívatelia pozemkov, pretože ŠOP SR nevlastní ani nespravuje žiadne chránené územie.
Podľa Mizeráka je snahou vedenia plnenie úloh na úseku ochrany prírody zverenej tejto organizácii zo zákona na základe odborných podkladov a nie na základe emócií, ako to bolo na niektorých územiach v minulosti. "K presadzovaniu lobistických záujmov na úkor zákonnosti môžeme uviesť iba toľko, že k dnešnému dňu neevidujeme žiadne oficiálne upozornenie na konanie v rozpore so zákonom.
Čo sa týka prehodnotenia národnej sústavy chránených území, má ho ŠOP SR v pláne hlavných úloh od roku 2004 schválených ministrom životného prostredia," uvádza sa v správe Štátnej ochrany prírody. ŠOP SR zdôrazňuje, že akékoľvek prípadné prehodnotenie národnej sústavy chráneného územia ako aj NATURY 2000 sa uskutoční na prísne odborných základoch.
Ako uviedol štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Jaroslav Jaduš, vo výzve niekoľkých zamestnancov ŠOP SR sa niet čím zaoberať. "Nemám pocit, že vyhlásenia niektorých našich zamestnancov sú korektné, sú skôr tendenčné. Aj z úst niektorých lídrov mimovládnych organizácií som sa dávnejšie dozvedel, že by bolo dobré urobiť pasportizáciu celého územia, zhodnotiť predmety ochrany v jednotlivých chránených územiach a skúsiť sa prepracovať k zintenzívneniu ochrany na menšej ploche," konštatoval Jaduš. Podľa neho sa niektorí zo zamestnancov cítia ohrození a niektorí z nich sú pravdepodobne previazaní s mimovládnymi organizáciami. "Ak nechceme prísť o slovenskú prírodu, to najcennejšie čo máme, musíme urobiť zásadné opatrenia. Tie sa skrývajú v podobe skorého vyriešenia zonácie nielen v Tatrách, ale vo všetkých národných parkoch," povedal Jaduš. Podľa neho sa musí prehodnotiť všetko vzácne, čo sa na území SR vyskytuje. "Aby sme nechránili to, čo vzácne v skutočnosti nie je, len preto, že tam máme nejakú inštitúciu, naviazaných ľudí či projekty," dodal.
aktualizované 18:29