SKALICA/TRNAVA 2. mája (SITA) – Aj obyvatelia Skalice sa môžu dozvedieť viac o princípoch a fungovaní Európskej únie prostredníctvom mimoriadneho Informačného autobusu, ktorý sa na ceste po desiatich slovenských mestách vo štvrtok zastaví v Skalici. Na Námestí slobody bude od 11:00 do 17:00. Netradičné kultúrno-informačné podujatie sa koná pri príležitosti 50. výročia podpisu Rímskych zmlúv. „Je toho veľa, čo únia ponúka, a to od rôznych programov či stáží pre mladých, pracovné skúsenosti až po podporu regiónov,“ priblížil poslanie akcie riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Robert Hajšel. Návštevníci sa dozvedia o projektoch Európskej únie (EÚ) vo svojom regióne najmä v oblasti školstva, zdravotníctva, sociálnej pomoci, podpory výstavby a podnikateľských aktivít. S krajinami EÚ sa budú môcť oboznámiť aj prostredníctvom premietaných dokumentárnych filmov. Program doplnia zábavné súťaže, kvízy a kultúrne vystúpenia žiakov miestnych škôl.
Informačný autobus je na ceste od 23. apríla. Jeho prvou zastávkou bola Banská Štiavnica. Nasledovali mestá Lučenec, Humenné, Michalovce, Poprad a Považská Bystrica. Dnes je v Piešťanoch. Poslednými dvoma zastávkami budú Dunajská Streda a Bratislava. Séria akcií vyvrcholí počas osláv Dňa Európy 9. mája v Bratislave a 10. mája v Banskej Bystrici. Ich súčasťou bude aj eurokvíz pre vysokoškolákov 14. mája v Bratislave.
Myšlienka konkrétnej integrácie v Európe bola prvý raz sformulovaná v deklarácii Roberta Schumana, v ktorej žiadal vytvorenie Európskeho spoločenstva uhlia a ocele (ESUO). To vzniklo Zmluvou o založení ESUO, ktorá bola podpísaná v roku 1951 v Paríži. Prelom v európskej integrácii však znamenali Rímske zmluvy. Boli uzavreté v roku 1957 a na ich základe sa sformulovali dve spoločenstvá – Európske hospodárske spoločenstvo (EHS) a Európske spoločenstvo pre atómovú energiu (EURATOM). Rímske zmluvy deklarovali odhodlanie signatárskych štátov položiť základy užšieho zjednocovania národov Európy, rozhodnutie zabezpečiť hospodársky a sociálny pokrok svojich krajín a spoločne odstraňovať prekážky rozdeľujúce Európu. Postupne sa zo založených spoločenstiev vyvinula súčasná Európska únia, ktorej právne základy boli položené Maastrichtskou zmluvou, podpísanou v roku 1992. Slovensko sa stalo členom EÚ 1. mája 2004.