Snemovňa reprezentantov Kongresu USA schválila návrh zákona, ktorý mal v pôvodne predloženej verzii aj zmienku o bezvízovom programe pre nových členov EÚ.
V schválenej verzii sa však žiadna zmienka o vízach neobjavila. Na novú okolnosť v legislatívnom procese v ústrety bezvízovému styku s USA upozornil na dnešnom zasadnutí Zahraničného výboru NR SR veľvyslanec USA v SR Rodolphe Vallee. Senát už schválil verziu, ktorá je pre Slovensko priaznivá a prezident George Bush je jej naklonený.
Legislatívny proces sa však musí vrátiť o niekoľko krokov späť. Musí zasadnúť zmierovací výbor, ktorý sa pokúsi odstrániť rozdiely medzi oboma snemovňami v súvislosti s bezvízovým programom a sformuluje nový zákon. Ten potom bude musieť znova schváliť Senát i Snemovňa reprezentantov. Vallee pre agentúru SITA uviedol, že nemá informáciu o tom, či zmierovací výbor už zostavili. Pripomenul, že legislatívny proces môže byť dlhý a nikto nevie koľko bude trvať. Pred členmi parlamentného zahraničného výboru uviedol, že nová okolnosť môže boj o bezvízový režim s USA spomaliť a v prípade najhoršieho scenára aj zastaviť.
Vallee: Bush bude hľadať opatrenia na zrušenie víz
Americký prezident George Bush vie, aká je otázka vízovej politiky do USA pre Slovákov dôležitá a bude hľadať opatrenia, ako víza zrušiť. Uviedol to dnes na diskusii s členmi Zahraničného výboru Národnej rady SR mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec USA na Slovensku Rodolphe Vallee.
Podľa Valleeho sa už podarilo schváliť legislatívu potrebnú pre zrušenie víz v Senáte. Zákony však zatiaľ chýbajú v dolnej komore parlamentu. Senát preto vymenuje zástupcov, ktorí budú prerokovávať rozdiely.
USA sú toho názoru, že rozdiely Srbska a Kosova sú nezmieriteľné a je nevyhnutné zasiahnuť z tretej strany prostredníctvom diplomatov, skonštatoval Vallee pred členmi výboru. Bezpečnostná rada OSN vyslala delegáciu, ktorá dá rade správu o možností riešení. Spojené štáty americké sa podľa veľvyslanca pozerajú na situáciu s optimizmom a veria, že problémy sa vyriešia.
Vallee tiež vysvetlil dezinformácie v oblasti raketovej obrany. Ako povedal, od Slovenska americká strana nič nepožaduje, len čaká podporu. "Nie je správe, že Ruská federácia vníma rakety ako hrozbu voči sebe. Spustenie projektu sa očakáva po roku 2012, pričom 10 rakiet by bolo bezbranných voči potenciálu Ruska," dodal.
Poslancov informoval aj o tom, že USA sa zaoberajú otázkami energetickej bezpečnosti a klimatickými zmenami. Minulý týždeň navštívil veľvyslanec jadrovú elektráreň Mochovce a podľa jeho slov USA stoja na strane Slovenska v hľadaní nových zdrojov energií.
Na lobovanie za bezvízový styk s USA si najmeme firmu
Na dosiahnutie bezvízového styku s USA využije Slovensko spolu s ďalšími šiestimi krajinami aj služby lobistickej firmy. Keďže má týchto sedem krajín spoločný záujem, rozdelia si aj náklady na zaplatenie lobistov. Na dnešnej tlačovej besede o tom informoval minister zahraničných vecí Ján Kubiš.
Kubiš predpokladá, že ešte do leta by malo byť v USA dohodovacie konanie komisie, ktorá by mala vygenerovať spoločný návrh kongresu. "Dúfame, že to bude z hľadiska Slovenskej republiky aj z hľadiska americkej administratívy dobrý návrh," povedal Kubiš s tým, že v tomto zmysle bude naša diplomacia pracovať spolu s ďalšími členmi koalície pre vízovú rovnosť. "Angažujeme lobistickú firmu, ktorá prešla výberovým konaním tejto koalície a potom na základe bilaterálnych kontraktov s touto lobistickou firmou zaplatíme jej služby. Tak sa to robí v Spojených štátoch, ak chcete získať nejakú podporu pre legislatívne zámery," povedal Kubiš s tým, že náklady na lobistov si zúčastnené krajiny podelia, keďže im ide o spoločnú vec.
Bezvízový styk so Spojenými štátmi má podľa Kubiša podporu administratívy prezidenta Georgea Busha, otázku však komplikuje problém legislatívy v kongrese a senáte, kde vízovú otázku "nie úplne produktívne a správne" spájajú s imigračnou. Podľa Kubiša ide o zložitú problematiku a najbližšie týždne a mesiace ukážu, "kde sme a ako rýchlo sa môžeme pohybovať dopredu". Minister tiež informoval o návrhu z amerického kongresu spred niekoľkých dní, ktorý pre Slovensko nie je výhodný. "Je to návrh, ktorý hovorí najmä o imigračných kritériách, o kvótach a odmietnutiach, o otázkach spojených skôr s imigračnou politikou než s politikou zvýšenia bezpečnosti cestovania," povedal Kubiš s tým, že takýmto kritériám by Slovensko v súčasnosti nevyhovelo, keďže hovoria o hranici šesť percent odmietnutých žiadateľov o víza.
Kubiš obhajoval americký radar v Európe, chce diskusiu v NATO
Minister zahraničných vecí Ján Kubiš dnes obhajoval vybudovanie americkej protiraketovej základne v Česku a Poľsku ako krok, ktorý posilní bezpečnosť v regióne. Slovensko podľa neho podporuje, aby sa o projekte diskutovalo v rámci NATO. Opatrnejší postup prezentoval nedávno premiér Robert Fico, ktorý povedal, že chápe obavy Ruska z amerického protiraketového štítu.
"Vychádzame z presvedčenia, že tento krok posilní bezpečnosť, ale my sme takisto presvedčení, že o týchto veciach je nutné diskutovať na pôde NATO," zopakoval dnes pred novinármi Kubiš postoj slovenskej diplomacie k vybudovaniu radaru. Slovensko by podľa neho privítalo, keby plánovaný projekt bol prepojený s protiraketovou obranou Severoatlantickej aliancie. Kubiš predpokladá, že na túto tému bude hovoriť počas piatkovej návštevy Fica v Moskve s tajomníkom Bezpečnostnej rady Ruska Igorom Ivanovom.
USA požiadali o umiestnenie radaru ďalekého dosahu v Česku a desiatky protiraketových striel v Poľsku v januári. Proti vybudovaniu americkej protiraketovej základne v Európe ostro vystúpilo Rusko a varovalo, že na túto hrozbu proti svojej bezpečnosti odpovie účinnými protiopatreniami.
Slovenský premiér koncom apríla v Berlíne povedal, že Slovensko by privítalo intenzívnejšiu diskusiu s Ruskom na túto tému. Osobne by mal problém s tým, ak by mal byť systém na slovenskom území, vyhlásil Fico. Proti radaru sa už skôr vyslovila vládna Slovenská národná strana.
Kubiš dnes tvrdil, že ide iba o osobné stanovisko premiéra a slovenská vláda o tejto otázke nerokovala. Štátna tajomníčka ministerstva Diana Štrofová ešte minulý týždeň na neformálnej schôdzke šéfov diplomacie krajín NATO v nórskom Oslo odmietla, že by rozmiestnenie súčastí amerického protiraketového systému v Európe mohli byť v Rusku dôvodom pre pocit ohrozenia vlastnej bezpečnosti.
Autor: zh

Beata
Balogová
