Bratislava 2. mája (ČTK) - Na zlepšenie situácie v slovenských nemocniciach, ktoré čelia miliardovým dlhom a protestu časti zdravotníkov, nemá vláda Roberta Fica peniaze. Na to, aby štát počas celého roka mohol platiť do zdravotného poistenia vyššie odvody, chýbajú zdroje, potvrdil dnes skoršie stanovisko ministerstva financií jeho štátny tajomník František Palko. Zdravotníctvo by vyššími odvodmi mohlo do konca roka získať viac ako štyri miliardy Sk.
"Ministerstvo financií nedisponuje žiadnymi dodatočnými prostriedkami, pokiaľ ide o riešenie problematiky navyšovania sadzby zo štyroch na päť percent," povedal dnes novinárom Palko. Od mája teda štát platí do zdravotného poistenia za dôchodcov, či deti a ďalších svojich poistencov len štyri a nie päť percent z priemernej mzdy.
Premiér Fico pritom vlani sľúbil, že ak minister zdravotníctva Ivan Valentovič navrhne kroky, ktorými by vo svojom rezorte mohol ušetriť peniaze, mohli by vyššie odvody platiť počas celého roka. Koncom marca však tento zámer odmietol.
Správu, v ktorej Valentovič navrhol niektoré opatrenia smerujúce k šetreniu, dnes kabinet neprerokoval. Fico totiž podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Silvii Balázsikovej Valentoviča požiadal, "aby pripravil návrhy uznesení." Čo by mali priniesť slovenskému zdravotníctvu by podľa Balázsikovej malo byť známe až po skončení rokovaní medzi premiérom a ministrom zdravotníctva. Tie by mali pokračovať až do štvrtka.
Slovenské nemocnice čelia aktuálne dlhom vo výške viac než sedem miliárd korún. Platí to napriek tomu, že v zdravotníctve tento rok pribudlo podľa skorších Valentovičových vyjadrení asi 7,6 miliardy korún a podľa iných odhadov dokonca približne deväť miliárd Sk.
Napriek tomu vyhlásilo Lekárske odborové združenie (LOZ), ktoré vlani organizovalo štrajk za vyššie mzdy, od mája štrajkovú pohotovosť. "Naďalej platí a pridávajú sa ďalší zdravotníci," povedal člen LOZ Kamil Kvalténi. Koľkých nemocníc sa štrajková pohotovosť dotkla, nevedel povedať.
Odborári začali protestovať okrem iného preto, že sa im zatiaľ nepodarilo presadiť, aby mzdy zdravotníkov v nemocniciach vzrástli o 30 percent. Ministerstvo zdravotníctva dlhodobo pripúšťalo maximálne desaťpercentný rast platov, minulý týždeň ponúkli svojim zamestnancom fakultné nemocnice, ktoré zamestnávajú necelú polovicu zdravotníkov, ešte desať percent navyše. "Sme pohoršení postupom odborárov," reagovala na protestnú akciu zdravotníkov Balázsiková.
Či sa k štrajkovej pohotovosti pridajú aj ambulantní lekári by sa malo rozhodnúť po štvrtkovom stretnutí zástupcov LOZ a Slovenskej lekárskej komory, povedal jej prezident Milan Dragula. Komora požadovala, aby aj ambulantní lekári dostávali za svoju prácu viac peňazí a vlani spustila protest, pri ktorom časť zdravotníkov odmietala ošetrovať klientov dvoch štátnych poisťovní. Tento rok žiadali ambulancie nárast platieb od zdravotných poisťovní o 12 až 15 percent. Mnohé problémy slovenského zdravotníctva by pritom podľa Dragulu vyriešili celoročne platné vyššie odvody za poistencov štátu.
Slovenské zdravotníctvo by tento rok malo hospodáriť spolu asi s 90 miliardami korún. Nárast zdrojov by sa mal prejaviť vo väčšej miere až v druhej polovici roka, keď zdravotné poisťovne rozdelia zdravotníkom peniaze na základe nových zmlúv.