KOŠICE 2. mája (SITA) – Výstavu z diel košického architekta Michala Baníka otvorili dnes v priestoroch Slovenského technického múzea. Predstavuje výber z realizovaných diel od roku 1987 do konca roka 2006. Na výstave, ktorá potrvá do 20. mája, autor prezentuje 27 pohľadov na svoju architektonickú tvorbu.
Architekt Michal Baník sa narodil 1. marca 1937 v obci Lastovce okres Trebišov. Po skončení štúdia na gymnáziu ho v roku 1955 prijali na Fakultu architektúry a pozemného staviteľstva SVŠT v Bratislave. Už vtedy veril, že sa mu podarí uskutočniť tajnú túžbu navrhovať a projektovať sakrálne stavby. V roku 1961 promoval s titulom inžinier architekt.
Architektonickú prax začal v Stavoprojekte v Košiciach, kde pôsobil do roku 1992. V tom istom roku sa začala aj jeho súkromná architektonická činnosť vo vlastnej projektovej kancelárii, ktorú má dodnes.
Jeho prvou samostatnou prácou bol návrh a projekt Domu služieb a cukrárne v Trebišove. Nasledovali realizované stavby hlavne športového a zdravotníckeho charakteru ako Športová hala v Spišskej Novej Vsi, Komárne, Michalovciach, spolupráca na projekte nemocnice v Poprade a štúdie v tejto oblasti, ako krytá plaváreň a kúpalisko v Spišskej Novej Vsi, športový areál s halou a zimným štadiónom v Trebišove, autorská spolupráca na súťažnom návrhu Fakultnej nemocnice v Plzni, sanatória Helios na Štrbskom Plese, ďalšie návrhy a projekty bytovej a občianskej vybavenosti najmä v Košickom kraji.
Nová situácia nastala po roku 1989. Zmena režimu a sloboda v náboženskej oblasti priniesla požiadavku na výstavbu nových kostolov a sakrálnych stavieb. V tomto čase prijímal jednu zákazku za druhou. Boli to autorské návrhy a projekty kostolov včítane interiérov, farských budov a kláštorov. Za zvlášť iniciatívnu angažovanosť pri tvorbe a realizácii sakrálnych stavieb mu udelili v roku 2003 Čestné uznanie Konferencie biskupov Slovenska a v roku 2006 ho pápež Benedikt XVI. menoval za Rytiera Rádu sv. Silvestra, pápeža.