PREŠOV 3. mája (SITA) – Riaditelia regionálnych osvetových stredísk (ROS) v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sú zásadne proti pripravovaným racionalizačným opatreniam, ktoré chystá ich zriaďovateľ. Odmietajú názor, že osvetové strediská sú postkomunistickým prežitkom a ich činnosť sa obmedzila iba na kultúrne aktivity. Uviedli to dnes na spoločnej tlačovej besede v Prešove. Svoju nezastupiteľnú úlohu vidia hlavne v tom, že sa venujú podpore záujmovo-umeleckej činnosti medzi amatérmi, poskytujú metodickú činnosť na vidieku, dávajú priestor širokej verejnosti venovať sa remeslám a vzdelávacím činnostiam. Z toho dôvodu odmietajú fúziu osvetových stredísk s knižnicami, ktorú ako prvý krok racionalizácie kultúrnych zariadení predstavila podpredsedníčka Komisie kultúry a národnostných menšín PSK Mária Čížiková (SDKÚ-DS, KDH).
Riaditeľ Šarišského osvetového strediska v Prešove Vladimír Husár uviedol, že všetky snahy o oklieštenie či zbavenie právnej subjektivity povedú k ich úplnej likvidácii. Dnes sa dohodlo šesť zo siedmich riaditeľov ROS, (chýbal riaditeľ z Bardejova, ktorý je na liečení), že v najbližších dňoch rozbehnú petíciu. Chcú sa obrátiť na verejnosť s otázkou, či je opodstatnená činnosť osvetových stredísk. Súčasne apelujú na poslancov PSK, aby ich zariadenia ponechali ako samostatný subjekt.
V Prešovskom samosprávnom kraji pôsobí sedem ROS s celkovým počtom 85 pracovníkov. Do júnového Zastupiteľstva PSK má byť predložený návrh o racionalizačných opatreniach v kultúrnych zariadeniach PSK. Ten sa má podľa doteraz zverejnených informácií v I. etape výrazne dotknúť iba osvetových stredísk a počíta s úsporou 8 mil. Sk ročne. Podľa Čížikovej, hlavným dôvodom je, že osveta po roku 1989 stratila svoje opodstatnenie a tieto strediská robia duplicitne činnosti, ktorým sa venujú aj iné zariadenia – knižnice, galérie, školy a mimovládne organizácie. Navrhuje vykonať ich audit a tie činnosti, ktoré sa neprekrývajú, presunúť pod knižnice.
Riaditeľ prešovského strediska Husár považuje tento návrh za nekompetentný. „Naše zariadenia robia širokú škálu aktivít. V oblasti záujmovo-umeleckej sú to žánre folklórne, spev, umelecké slovo, literárna tvorba, moderný a spoločenský tanec, výtvarníctvo, film, fotografia – všetko v prospech amatérskych tvorcov. V mimo umeleckej oblasti sa orientujeme na remeslá, vzdelávacie kurzy, protidrogovú, environmentálnu, zdravotnú a ekologickú osvetu. Spolupracujeme s klubmi dôchodcov a obcami,“ uviedol Husár. V tejto súvislosti riaditeľ Podtatranského osvetového strediska v Poprade Ladislav Havlík uviedol, že od rok 1989 v ich zariadení klesol stav pracovníkov z 36 na terajších osem, pričom pod nich patrí aj Levoča a Kežmarok. „Zlúčením sa nič neušetrí. Šofér robí súčasne údržbára, kuriča, kulisára a všetky mužské práce. Každý riaditeľ má aj inú odbornú činnosť, sami si upratujeme. Soboty robíme bez príplatkov. Je to práca s ľuďmi a pre ľudí, integrujeme Rómov. Vychovali sme scenáristov, dramaturgov, režiséra, moderátora, rezbárov. Robia to len tí, ktorých to naozaj baví, plat nie je stimulujúci. Všetci sme nahraditeľní, ale ak zrušia osvetové strediská, padne aj táto činnosť,“ prehlásil Havlík. Podobné opatrenia nepripravuje žiadny VÚC.