ZA HLAVNÝ CIEĽ OFICIÁLNEJ NÁVŠTEVY RUSKA OZNAČIL FICO SPOLUPRÁCU V ENERGETIKE

Fico: Nebojíme sa výroby zbraní

Už sa nemôže opakovať situácia, keď nám niekto zakazoval vyrábať zbrane z dôvodu ochrany ľudských práv, vyhlásil Fico po rokovaní počas návštevy Ruska.

(Zdroj: ČTK)

Zdôrazniť záujem o spoluprácu v energetike označil dnes za hlavný cieľ oficiálnej návštevy Ruska premiér Robert Fico. "Vláda je priateľsky naklonená jadrovej energetike," povedal na stretnutí slovenských a ruských podnikateľov. Vyzval ich, aby vytvárali spoločné podniky.

Dobré príklady už podľa neho v Rusku fungujú, napríklad Matador, Grafobal alebo pripravovaná investícia Ekoinvestu. Zdôraznil, že vláda je priateľsky naklonená zahraničným investíciám do výroby s vyššou pridanou hodnotou a má vlastnú schému pomoci investorom. Zároveň ubezpečil, že nemieni robiť zásahy do dane z príjmu fyzických osôb. Slovensko by osobitne privítalo investície do cestovného ruchu.

Fico preto uvítal iniciatívu niektorých ruských bánk otvoriť na Slovensku pobočky a cez ne takéto projekty financovať.

"Ruskú federáciu považujeme za strategického partnera, rovnako ju považujeme za strategického partnera v Európskej únii," uviedol premiér. Je presvedčený, že potenciál hospodárskych vzťahov ani zďaleka nie je využitý. Keďže medzi Moskvou a Bratislavou neexistujú otvorené citlivé politické otázky, môžu sa absolútne sústrediť na obchod. Uvítal preto podpis Protokolu o spolupráci medzi ruskými a slovenskými podnikateľmi ako aj Memoranda o výstavbe širokorozchodnej železnice na Slovensku. Oba dokumenty podpísali v rámci dnešnej Ficovej návštevy.

Premiér vidí možnosti aj v lepšej spolupráci Slovenska a Ruska v kultúre, školstve a vzdelávaní. Veľmi dobré prijatie vystúpenia Alexandrovcov na Slovensku podľa neho ukazuje, že aj v tejto oblasti máme na oveľa viac. Okrem jeho návštevy v Rusku by k vzájomnému spoznávaniu mala prispieť aj júnová ruská národná výstava v Bratislave. "Vzájomné poznanie a porozumenie potrebujeme viac ako si niekto myslí," skonštatoval premiér pred podnikateľmi.

Putin: Ak Američania postavia radar, my namierime rakety

Rusko namieri nukleárne rakety na Česko a Poľsko, ak v týchto krajinách Spojené štáty vybudujú protiraketové základne. Povedal to dnes v Moskve premiérovi Robertovi Ficovi ruský prezident Vladimir Putin. Fico chápe obavy Ruska a hlavný problém vidí v nedostatočnej komunikácii Washingtonu a Moskvy.

Robert Fico pred cestou do Moskvy avizoval, že Putina ubezpečí, že by nikdy nesúhlasil s budovaním amerických protiraketových systémov na Slovensku. Rusko proti radaru v Česku a základni v Poľsku ostro protestovalo a pohrozilo odstúpením od Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe. Slovenská republika v piatok na rokovaní NATO vyjadrila spolu s ostatnými členmi Aliancie nad týmito slovami znepokojenie.

Oficiálna slovenská diplomacia naproti tomu vychádza z presvedčenia, že plánované kroky spojencov v strednej Európe prispejú k posilneniu bezpečnosti v celej oblasti.

Fico potvrdil záujem vyrábať a predávať zbrane

"Vláda, ktorej som predsedom, sa nebojí výroby zbraní na Slovensku. Už sa nemôže opakovať situácia zo začiatku 90-tych rokov, keď nám niekto zakazoval vyrábať zbrane z dôvodu ochrany ľudských práv. A potom tí istí, čo nás kritizovali, obsadili trhy," vyhlásil Fico po rokovaní s ruským premiérom Michailom Fradkovom.

Potvrdil obojstranný záujem o spoluprácu vo vývoji, výrobe a predaji zbraní. Ubezpečil, že takáto spolupráca nepôjde proti zásadám Severoatlantickej aliancii. "Budeme robiť všetko tak, aby to zodpovedalo našim záväzkom voči NATO. My nemáme záujem porušovať pravidlá hry." Slovenská vláda je tiež pripravená podpísať s Moskvou dohodu, ktorá by vyriešila problém s ruskými licenciami na výrobu pôvodne ruských zbraní alebo komponentov slovenskými firmami. V čase sovietskeho bloku sme na ich výrobu licenciu nepotrebovali, teraz ale Rusko žiada dodržiavanie pravidiel. Fico zároveň Fradkova upozornil, že niektoré komponenty vyrábajú súkromné firmy, pretože zbrojárska výroba už nie je len v rukách štátu.

Ahtisaariho plán pre Kosovo už nie je podľa premiéra určujúci

"Už dnes sa hľadajú iné možnosti, ako formulovať konkrétne texty, takže treba vstúpiť do formulácií týchto textov," vyhlásil dnes Fico po rokovaní s prezidentom Putinom. Podľa Fica už aj iné štáty pochopili, že plán fínskeho diplomata sa môže zmeniť. Na rokovaní s Putinom nikto nechcel prejudikovať, ako bude hlasovať o Kosove v Bezpečnostnej rade OSN. Podľa Fica je však jasné, že terajší návrh je neakceptovateľný a Rusko ho nikdy nepodporí.

Fico sa nepriamo zastal Moskvy v roztržke v spore s NATO o dodržiavanie zmluvy o konvenčných silách v Európe. Aliancia minulý piatok vyzvala Rusko, aby povedalo, či bude rešpektovať túto zmluvu po tom, ako Putin v prejave národu pohrozil, že by od nej mohli dočasne odstúpiť, kým ju neratifikujú všetky štáty NATO. To dnes zopakoval Putin aj slovenskému premiérovi. "Oni len chcú, aby sa zmluva napĺňala," komentoval ruský postoj Fico. Je si vedomý, že zmluvu neratifikovalo ani Slovensko. Podľa neho by si však mali sadnúť za stôl zástupcovia veľmocí. Znepokojenie NATO z postoja Ruska, ktorý sa vyhrocuje od oznámenia USA, že chce vybudovať v strednej Európe protiraketovú obranu, Fico Putinovi netlmočil. "Nikto nemá dôvod, aby bol viac alebo menej znepokojený. Všetci sme znepokojení týmto vývojom. A na tomto vývoji má mieru zodpovednosti každý," zdôraznil Fico. Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí SR Diana Štrofová sa však minulý piatok na schôdzke ministrov zahraničných vecí v NATO k znepokojeniu Aliancie pripojila.

S rokovaniami v Rusku je Fico mimoriadne spokojný. Ako vyhlásil, potvrdili, že napriek nášmu členstvu v NATO a EÚ je pre nás Rusko strategickým partnerom.

Za Putinom Fico nešiel do Kremľa, ale domov

Ruský prezident Vladimir Putin prijal premiéra Roberta Fica vo svojej rezidencii Novo Ogarevo za Moskvou a nie v Kremli, ako sa pôvodne plánovalo. Na zhruba hodinovom rokovaní boli aj delegácie oboch krajín, za Slovensko ministri Ján Kubiš, Ľubomír Jahnátek, František Kašický a Ľubomír Vážny, za ruskú stranu podpredseda vlády Sergej Naryškin, poradca prezidenta Sergej Prichoďko, zástupca riaditeľa Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu Vjačeslav Dzirkaln, námestník ministra zahraničných vecí Vladimir Titov a šéf ruských železníc Vladimir Jakunin.

Ekonomickú dimenziu jednodňovej Ficovej návštevy Ruska potvrdil aj podpis Protokolu o vytvorení Slovensko-ruskej podnikateľskej rady. Za Slovensko je jej predsedom Ľudovít Černák, niekdajší minister hospodárstva v prvej Dzurindovej vláde. Minister dopravy Ľubomír Vážny má s riaditeľom ruských železníc Vladimirom Jakuninom podpísať memorandum o výstavbe širokorozchodnej železnice cez Slovensko od ukrajinských hraníc po Dunaj.

Rusko chce modernizovať reaktory v SR

Rusko chce na Slovensko nielen dodávať jadrové palivo, ale podieľať sa aj na modernizácii jadrových reaktorov. Povedal to dnes v Moskve premiérovi Robertovi Ficovi ruský prezident Vladimir Putin. S úrovňou a tempom rozvoja vzťahov Moskvy a Bratislavy v politike a ekonomike je spokojný.

Fico chce, aby ruská firma Atomstrojexport, ktorá v minulosti stavala na Slovensku jadrové elektrárne, dobudovala dva reaktory v Mochovciach. Tie majú postaviť Slovenské elektrárne z vlastných peňazí. Atomstrojexport by sa mohol prihlásiť aj do tendra na dostavbu reaktorov v Bohuniciach.

Putin Ficovi prisľúbil pomoc pri vyriešení problému s Transpetrolom. Slovenský premiér nevylúčil, že by riešením mohlo byť nielen odkúpenie 49 percent akcií Slovenskom, ale že by tento podiel v Transpetrole mohla získať aj iná ruská firma. Dôležité podľa neho je, aby cez Slovensko tieklo ešte viac ropy ako doteraz a nie, aby Transpetrol zanikol. "Rusko môže dodávať ropu aj cez iné krajiny," povedal po rokovaní s Putinom.

Fico pred Putinom zopakoval priaznivý postoj vlády k jadrovej energetike. Verí, že sa podarí Slovenskému plynárenskému priemyslu podpísať dobrú zmluvu o dodávkach plynu z Ruska po roku 2009, keďže súčasná sa v roku 2008 končí. O dodávkach ropy máme s Ruskom zmluvu do roku 2014. Fico podotkol, že v oboch komoditách sme na 98 percent odkázaní na dodávky z Ruska. Ruského prezidenta zároveň ubezpečil, že napriek nedávnym problémom s dodávkami plynu pre spor Ruska a Bieloruska považuje Ruskú federáciu za spoľahlivého a seriózneho partnera v tejto oblasti.

V cenách plynu je premiér Fico optimistický. Vo februári vyhlásil, že ak aj Rusi mierne zvýšia ceny, bude sa to dať zvládnuť bez toho, aby boli ohrozené kritériá na prijatie eura. Dnes Putinovi pripomenul, že cena plynu má na ekonomickú situáciu na Slovensku veľký dopad. Popoludní čaká Roberta Fica premiér Michail Fradkov.

Budaj vyzval Fica na vypísanie referenda o podpore jadra

Známy predstaviteľ nežnej revolúcie z roku 1989 a bývalý poslanec parlamentu Ján Budaj dnes vyzval vládu Roberta Fica, aby vypísala referendum o podpore rozširovania jadrovej energetiky na Slovensku. Ficov kabinet sa netají podporou jadrovej energetiky a prikláňa sa k výstavbe nových atómových elektrární v krajine.

"Je na mieste, aby sa rozpútala verejná diskusia, ktorú by automaticky vyvolalo referendum. Ak sa premiér označil za priateľa jadrovej energetiky, mal by sa na to spýtať aj občanov," vyhlásil pred novinármi Budaj. Slováci by mali sami povedať, či si prajú podporu ďalšieho rastu výroby elektriny z jadra, dodal.

VIDEO: Reportéri SME sa v uliciach Moskvy včera pýtali ľudí, či poznajú premiéra Fica. Redaktor: Mirek Tóda, Kamera, strih: Samo Jaško


aktualizované 17:30

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 2. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 3. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 4. Diplomaciu v praxi na EU v BA otvorila veľvyslankyňa Nórska
 5. Študenti z rôznych kútov sveta prichádzajú študovať na EU v BA
 6. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 7. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 8. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 9. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 10. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 8 807
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 8 592
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 354
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 149
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 593
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 588
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 251
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 986
 9. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 3 780
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 722

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Spasí nás univerzálny základný príjem?

Stroje a automatizácia prinesú v budúcnosti stratu polovice pracovných miest. Spolu s tým príde ešte väčší hnev ľudí bez práce. Bude to znamenať pád demokracie?

AUTO

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie.

ROZHOVOR

Zosnulá Jaroslava Blažková: V Kanade som žila náhradný život

V tomto smutnom svete treba vyhľadávať jagavé momenty.

Neprehliadnite tiež

Exministri SNS z nástenkového tendra sa postavia pred súd

Termín pojednávania vytýčili na budúci týždeň.

Meteorológovia ani hygienici zvýšenú radiáciu nezaznamenali

Namerané hodnoty v niektorých európskych krajinách boli nízke, na hranici detekčného limitu.

Slovensko každoročne navýši výdavky na rozvojovú pomoc, hovorí Lajčák

Udržateľnosť projektov je podľa šéfa diplomacie v Južnom Sudáne veľmi nízka pre našu neprítomnosť.

Šéfku bytovej mafie Znamenákovú poslali za mreže na 25 rokov

Najvyšší súd rozhodoval v prípade úkladnej vraždy majiteľa domu v bratislavskom Prievoze Viliama Andrášika.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop