BRATISLAVA 4. mája (SITA) - Predseda KDH Pavol Hrušovský sa spolu s europoslancom Miroslavom Mikolášikom obrátia listom na ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča so žiadosťou, aby na rokovaní rady ministrov zdravotníctva Európskej únie (EÚ) 27. mája odmietol návrh nariadenia Európskeho parlamentu (EP) o pokrokových liečebných postupoch, umožňujúcich ničenie ľudských embryí. Informovali o tom na dnešnej tlačovej besede KDH.
Hrušovský považuje spomínané nariadenie za škodlivé nielen pre právne, ale najmä pre vážne etické a morálne výhrady. "KDH vedomé si zodpovednosti za osud ľudstva na celej planéte, nielen v EÚ, je pripravené principiálne a zodpovedne zaujímať stanoviská k takýmto vážnym témam," povedal Hrušovský. Podľa Mikolášika je nariadenie o pokrokových liečebných metódach potrebné pre lekársky pokrok a pre pacientov, ktorí čakajú na moderné technológie. "Doteraz vyvinuté lieky v génovej terapii dospelými kmeňovými bunkami a v terapii pozmenenými tkanivami neboli eticky kontroverzné a ani nie sú doteraz produkty, ktoré by akákoľvek firma vyvinula na báze ničenia ľudských embryí," povedal Mikolášik s tým, že nariadenie, schválené v EP, nedáva istotu pre budúcnosť, že produkty, ktoré prídu na trh, nebudú vyvíjané na báze ničenia ľudských zárodkov, čo bude podľa neho v ostrom protiklade s existujúcim právnym stavom v mnohých členských krajinách. "Na Slovensku je trestným činom vyrábať embryá len za účelom experimentovania a vyvíjania liečiv, je trestným činom terapeutické klonovanie," pokračoval Mikolášik s tým, že práve preto žiadal ako spravodajca k nariadeniu o pozmeňovacie návrhy a preto spolu s Hrušovským žiada Valentoviča odmietnuť nariadenie, lebo odporuje slovenskému právu. Produkcia embryí na ich následné ničenie je podľa Mikolášika možná len vo Veľkej Británii a Belgicku. Nariadenie vstúpi do platnosti až po ratifikácii v rade ministrov, povedal Mikolášik. "Preto žiadame ministra, aby nemlčal a dôsledne rešpektoval súčasný právny stav na Slovensku a zastával záujmy Slovenska," dodal.
"Pre nás ani nie je vážna možná kolízia nášho a európskeho práva, ale či Slovensko bude súhlasiť alebo odmietne tieto moderné medicínske metódy, ktoré sa už dotýkajú ľudskej dôstojnosti, čo je varujúce," uzavrel Hrušovský.
Hrušovský nevidí potrebu zmeny stanov KDH
Súčasné stanovy hnutia považuje predseda KDH Pavol Hrušovský za dobré a želá si len ich minimálnu alebo žiadnu zmenu. Povedal to dnes pre SITA.
Hrušovského teší podpora, ktorú mu vyslovili podpredsedovia KDH. "Beriem to ako výzvu, na predsedníctve som začal rokovanie o personálnych otázkach na nadchádzajúci snem," povedal Hrušovský s tým, že s doterajším vedením KDH vyslovil spokojnosť a zásadný názor na zloženie budúceho predsedníctva vysloví na rokovaní Rady KDH 26. mája. Novela stanov hnutia, ktorú žiada skupina okolo poslanca Petra Gaburu, je podľa Hrušovského úloha, ktorú prijal už predchádzajúci snem KDH pre súčasné predsedníctvo.
"Diskusia prebieha, zatiaľ nemáme definitívny postoj k obsahu navrhovanej zmeny. Ja si želám minimálnu, ak vôbec nejakú. Doterajšie stanovy považujem za dobré, strana môže podľa nich uskutočňovať svoju politickú činnosť," povedal Hrušovský s tým, že vymenoval komisiu aj za účasti zástupcov regiónov, ktorá na zmenách stanov pracuje a na Radu KDH predloží návrh zmeny tak, ako sa predsedníctvo dohodne. Kritiku súčasných stanov, ktorú skupina okolo Gaburu zdôvodňuje ich malou otvorenosťou a nereflektovaním decentralizácie, považuje Hrušovský za ich osobný názor. "Vedieme o tom veľmi zodpovednú vnútrostranícku diskusiu, stanovy sú základným dokumentom strany, preto treba k prípadnej zmene pristupovať zodpovedne," dodal Hrušovský.