Vysoké Tatry 4. mája (TASR) - Do celosvetových výskumných a edukačných aktivít v rámci Medzinárodného heliofyzikálneho roka 2007 sa zapojili aj tatranskí astronómovia. Okrem samotnej vedeckej činnosti je program zameraný aj na popularizáciu vedy a jej výsledkov.
"Máme schválených niekoľko projektov zameraných na širokú verejnosť, osobitne na žiakov základných a stredných škôl. Pôjde o populárne prednášky, audiovizuálne pásma, ale aj návštevy našich pracovísk na Skalnatom plese a Lomnickom štíte," priblížil aktivity svojho pracoviska riaditeľ Astronomického ústavu SAV vo Vysokých Tatrách Ján Svoreň.
Vedúca vedecká pracovníčka Geofyzikálneho ústavu SAV Alina Prigancová na margo vplyvu heliofyzikálnych procesov na životné prostredie uviedla, že v tejto oblasti je stále veľa otáznikov. "Ukazuje sa, že prejavy slnečnej aktivity a následne geomagnetickej aktivity vyvolávajú zmeny fyziologických parametrov, napríklad zmenu reakcie centrálneho nervového systému. Výsledkom je znížená pozornosť, čo môže mať za následok rasť nehodovosti, pracovnej úrazovosti a podobne," spresnila Prigancová.
Pre TASR dodala, že eliminovať tieto negatívne vplyvy možno predpoveďou kozmického počasia. Pripomenula, že v minulosti prostredníctvom rozhlasu informovali verejnosť aj o stave geomagnetického poľa. Ak je porušené, oplatí sa zvýšiť ostražitosť napríklad pri jazde autom.
Ján Svoreň dodal, že Medzinárodný heliofyzikálny rok je spoločnou akciou astronómov, geofyzikov, ľudí, ktorí robia s prístrojmi na družiciach so zámerom dozvedieť sa čo najviac o aktívnych javoch na Slnku, o ich pôsobení na techniku, prípadne na ľudí. Podujatie súčasne pripomína 50. výročie letu prvej družice do vesmíru a začiatky jeho výskumu.