Bratislava 4. mája (TASR) - Zmluvy štátu s verejnoprávnymi médiami sú štandardným nástrojom vo viacerých krajinách Európskej únie a užitočné môžu byť aj na Slovensku. Uviedol to generálny riaditeľ Slovenskej televízie (STV) Radim Hreha v reakcii na medializovaný zámer Ministerstva kultúry (MK SR) legislatívne pripraviť do 30. júna 2008 návrh zmlúv medzi štátom a verejnoprávnymi médiami.
"Principiálne tento návrh podporujem, STV je už od svojho vzniku finančne poddimenzovaná," reagoval Hreha s dodatkom, že napríklad pôvodná tvorba pre deti vo verejnoprávnej televízii takmer zanikla. "Pokiaľ sa bude tento inštitút využívať podobne ako vo Francúzsku či Veľkej Británii, nevidím v ňom žiadne riziko ohrozenia nezávislosti verejnoprávnych médií," uzavrel Hreha.
Ak Národná rada (NR SR) schváli zákon o Tlačovej agentúre slovenskej republiky (TASR) v pripravovanom znení, mala by sa podľa ministra kultúry Mareka Maďariča tiež pretransformovať na verejnoprávnu inštitúciu. V prípade TASR sa však príprava zmluvy so štátom neplánuje.
Ako uviedol riaditeľ TASR Jaroslav Rezník, takéto zmluvy sú dôležité najmä z hľadiska výroby pôvodnej domácej tvorby v STV a SRo, pre agentúrny servis nie sú kľúčové. "Plánujeme transformovať agentúru na verejnoprávnu inštitúciu, služby verejnosti bude poskytovať omnoho intenzívnejšie ako doteraz, bez toho, aby opustila svoj priestor na trhu, kde pôsobí v konkurenčnom prostredí," povedal s dodatkom, že 15-20% rozpočtu by TASR pokrývala formou zmlúv so štátnymi inštitúciami. "Závisí to od toho, ako bude vyzerať finálna verzia zákona, ale nepredpokladám, že by sa muselo ísť cestou zmluvy medzi štátom a tlačovou agentúrou," uzavrel Rezník.