Žaloby sudcov podľa ministerstva zároveň nemajú nič spoločné s predchádzajúcou diskusiou rezortu spravodlivosti o zrušení Špeciálneho súdu SR. "Niekto sa tu intenzívne snaží zavádzať a klamať verejnosť, ako to bolo napríklad v prípade podsúvania klamstiev okolo rušenia Ústavu pamäti národa," vyjadril sa minister spravodlivosti SR Štefan Harabin. MS SR v otázke budúcnosti Špeciálneho súdu podľa vlastných slov rešpektuje stanovisko premiéra Roberta Fica.
MS SR tvrdí, že súčasné žaloby nemajú s otázkou rušenia Špeciálneho súdu nič spoločné. Vyjadrilo sa, že každý občan má právo obrátiť sa na súd. Harabin vraj o zámere niektorých sudcov vie, nebude však nikoho zastrašovať pri uplatňovaní ústavných práv. "Doba inkvizičného temna a účelovo diskreditačných disciplinárnych stíhaní v rezorte sa skončila. Problém môžu mať len sudcovia, ktorí nepojednávajú a berú plat, skorumpovaní sudcovia," tvrdí Harabin. MS SR nebude tiež vyšetrovať, kto a prečo podal žalobu. Vyšetrovanie využitia ústavného práva by bol podľa neho návrat do 50. rokov minulého storočia.
Informácie TASR poskytol hovorca Ministerstva spravodlivosti SR Michal Jurči.
Sudcom, ktorí sa rozhodli zažalovať štát, sa nepáči, že majú nižšie ohodnotenie ako sudcovia Špeciálneho súdu (ŠS). Žalobu podali proti Národnej rade SR, ktorá v predchádzajúcom volebnom období prijala diskriminačný zákon, informoval dnes denník SME. Sudcovia žiadajú od štátu doplatenie rozdielu v mzde, čo je zhruba stotisíc korún mesačne.
Jedným z iniciátorov žaloby je predseda Krajského súdu v Banskej Bystrici Ján Bobor. O iniciatíve informoval aj ministra spravodlivosti SR Štefana Harabina, ktorý však nemal podľa neho byť pri rozhodovaní o žalobách. Podľa exministra spravodlivosti Daniela Lipšica z KDH je za žalobami ministerstvo, ktoré však tento výrok označilo za fámu s cieľom očierniť ministra spravodlivosti.