Bratislava 7. mája (TASR) - Lídri oboch združení síce priznali, že príjmy do obecných pokladníc boli po fiškálnej decentralizácii vyššie než očakávali, no na druhej strane ich v najbližších rokoch očakávajú výdavky, ktoré hlboko načrú do obecných rozpočtov.
Na mimoriadne výdavky pri zavedení eura začiatkom roka 2009 už obce upozorňuje Národná banka Slovenska. Predseda ZMOS-u Michal Sýkora avizuje prvé mimoriadne výdavky pri zaškolení pracovníkov miestnych samospráv. Tie ďalšie predpokladá pri prechode na euro nielen v rámci obecných úradov, ale aj nimi riadených neziskových organizácií, akými sú školy, zdravotnícke a sociálne zariadenia. Sýkora pre TASR dnes uviedol, že bremeno týchto výdavkov budú musieť niesť predovšetkým obce, ale na druhej strane očakáva aj pomoc štátu.
Prezident ÚMS Štefan Bošnák taktiež tvrdí, že prechod na euro bude obce a mestá niečo stáť. Zdroje budú musieť hľadať predovšetkým vo vlastných rozpočtoch. Kým podnikatelia si zvýšené výdavky budú môcť premietnuť do vyšších cien tovaru a služieb, mestá touto cestou ísť nemôžu. Ani zvyšovanie miestnych daní z nehnuteľností nepomôže, lebo už dnes sú neraz na hranici únosnosti. Preto v súčasnosti nadsadenými príjmami budú môcť mestá a obce kompenzovať mimoriadne výdavky v budúcnosti, domnieva sa Bošnák.
eg pa