Do príchodu eura nižšia daň nebude

Koaličné strany rokovali o znížení dane z príjmu a postavili sa za ministra zdravotníctva Valentoviča. SNS a HZDS-ĽS však odmietli jednu poisťovňu.

Zľava lídri koaličných strán Vladimír Mečiar, Ján Slota, Robert Fico a Rafael Rafaj na TK po rokovaní koaličnej rady 7.mája 2007 v Bratislave.(Zdroj: TASR)
Koaličné strany neplánujú zníženie 19-percentnej sadzby dane z príjmu až do vstupu krajiny do eurozóny, ktorý je naplánovaný na začiatok roka 2009. Vyplýva to z výrokov lídrov koaličných strán po ich dnešnej schôdzke. Premiér Robert Fico povedal, že prednosť by malo dostať zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na ďalšie tovary a služby. SDKÚ-DS podľa expremiéra Mikuláša Dzurindu pripravuje návrh na zníženie daní, na jeho presadenie však opozícia nemá dosť hlasov.

"Nie je táto vec (znižovanie dane z príjmu) zo stola, nie je na stole dnes. (...) Všetky sily treba vrhnúť na euro," povedal šéf Ľudovej strany-Hnutia za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) Vladimír Mečiar.

Slovensko by tento rok malo splniť aj rozpočtové kritérium pre prijatie eura, podľa ktorého schodok verejných financií nesmie prekročiť tri percentá výkonu ekonomiky. Plnenie inflačnej podmienky sa očakáva v druhej polovici roka, ďalšie tri kritériá pre vstup do Európskej menovej únie už krajina spĺňa.

Fico sa vyslovil skôr za zníženie DPH na ďalšie tovary a služby než zníženie sadzby dane z príjmu. "Pokiaľ to umožní finančná situácia a prísne kritériá Maastrichtu, tak by sme radi uvažovali o knihách, internete," povedal Fico. Súčasná koalícia už skôr presadila zavedenie DPH vo výške desať percent na lieky a vybrané zdravotnícke pomôcky.

Podľa Dzurindu jeho strana dokončuje návrh na nižšie dane, detaily však neprezradil. "Naše kalkulácie ukázali že priestor na zníženie daní tu je, ale aký veľký a na ktorej strane, to ukážu práve práce, ktoré finišujú. Máme záujem predložiť návrh zákona na júnovú schôdzu," povedal expremiér novinárom v Košiciach.

O prípadnom znížení sadzby dane z príjmu na 15 až 17 percent hovoril minulý týždeň šéf Slovenskej národnej strany Ján Slota. Dnes však povedal, že tým nemyslel konkrétne daňové zmeny v tomto či budúcom roku.

Jednotnú 19-percentnú sadzbu dane z príjmu aj dane z pridanej hodnoty (DPH) presadila bývalá Dzurindova vláda. Podľa ekonómov vtedajšie zmeny v daňovom systéme podporili príchod nových investorov do krajiny.

Koalícia podržala Valentoviča

Lídri troch vládnych strán sa dnes postavili za ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča. Ten v posledných týždňoch čelí kritike, že nevie presadiť zmeny v zadĺženom rezorte. Predseda Smeru-SD a premiér Robert Fico súčasne nepresvedčil koaličné strany SNS a ĽS-HZDS, aby súhlasili s prechodom na systém jednej zdravotnej poisťovne. Aktivity vlády v zdravotníctve dnes kritizovala SDKÚ-DS expremiéra Mikuláša Dzurindu.

"Valentovič má dôveru koaličných partnerov," vyhlásil Fico. Platí to aj napriek tomu, že najmä predstavitelia SNS minulý týždeň prácu Valentoviča kritizovali.

Šetrenie v zdravotníctve by okrem zmien v zdravotných poisťovniach mali priniesť podľa koaličných lídrov aj ďalšie Valentovičove opatrenia. Bližšie ich však nespresnili. Bude sa nimi podľa Fica najskôr zaoberať vláda.

Pôvodne chcel minister presadiť, aby štát počas celého roka platil za svojich poistencov vyššie príspevky, niektoré nemocnice zanikli a predal sa prebytočný majetok. Ani jeden z návrhov Valentovič zatiaľ nezrealizoval.

"Pokiaľ vás zaujíma otázka, či sme sa dohodli na jednej zdravotnej poisťovni, odpovedám nie," vyhlásil šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.

Za prijateľnú považuje predseda HZDS-ĽS koncepciu dvoch zdravotných poisťovní (ZP), a to jednej štátnej a jednej súkromnej.

Myšlienka jedinej štátnej poisťovne bola podľa jeho slov na dnešnej Koaličnej rade zamietnutá. Rovnako tak nebude platiť ani povinné prepoistenie štátnych zamestnancov vo verejnoprávnej poisťovni. "Išlo by o dve navzájom konkurujúce a o vplyv súťažiace poisťovne, disponujúce zdrojmi ale s jednou štátnou zdravotníckou politikou, pod jednou právnou úpravou a daňovou kontrolou", povedal Mečiar.

Podľa šéfa HZDS by mal mať každý možnosť rozhodnúť sa sám, do ktorej ZP vloží svoju dôveru. Šéf HZDS si tiež myslí, že existencia poisťovní, ktoré majú kmeň 50 tisíc poistencov, nemá logiku a preto by chcel minimálne počty klientov zvýšiť. "Za mojej vlády bola hranica 300 tisíc poistencov. Možno to bude toto číslo, možno väčšie," dodal.

Od zníženia počtu zdravotných poisťovní si premiér sľuboval, že v zdravotníctve pribudnú financie. Očakával, že peniaze, ktoré používajú štyri súkromné zdravotné poisťovne na svoju správu a prípadný zisk, by mohli byť použité napríklad na preplácanie liečby.

"Rešpektujem názory obidvoch partnerov. Zbytočne budeme nasilu pretláčať riešenie, ktoré nemá podporu," reagoval Fico. Naďalej si však myslí, že ak by namiesto súčasných šiestich zdravotných poisťovní pôsobila na Slovensku len jedna - štátna, prinieslo by to viac výhod ako nevýhod. Otvorenou je podľa predsedu SNS Jána Slotu aj alternatíva, že by existovala jedna štátna a jedna súkromná zdravotná poisťovňa.

Politici naznačili, že by mohli presadzovať prísnejšie kritériá pre hospodárenie zdravotných poisťovní. Poslanci terajšej koalície už vlani na jeseň schválili, že poisťovne môžu na svoju správu použiť maximálne štyri percentá zo svojich zdrojov. Po novom by to mohlo byť menej, povedal Fico.

Peniaze by malo podľa Mečiara ušetriť aj to, keby sa niektoré nemocnice z nevyhovujúcich priestorov presťahovali do nových. V súčasnosti by totiž na ich prevádzku nestačili akékoľvek dotácie, dodal Mečiar. Predseda SNS Ján Slota potvrdil dlhodobé stanovisko svojej strany, že časť ošetrení by nemala byť preplácaná z povinných zdravotných odvodov, ale prostredníctvom komerčného pripoistenia.

Aktuálne diskusie vládnych strán svedčia podľa opozičnej SDKÚ-DS o tom, že nemajú predstavy, ako vyriešiť rastúci dlh nemocníc a zlepšiť starostlivosť o zdravie. "Vláda je v súvislosti s problémami v zdravotníctve absolútne bezmocná. Vie tak akurát robiť ľúbivé kroky, zrušiť 20 a 50-korunáčky, ale nevie riešiť problémy," vyhlásil dnes bývalý premiér. Práve počas jeho vlády začali pacienti za návštevu ambulancie platiť 20 Sk a za pobyt v nemocnici 50 korún denne. Poplatky zrušila Ficova vláda krátko po svojom nástupe.

Zdravotné poisťovne by tento rok mali rozdeliť asi 90 miliárd korún, čo je podľa niektorých odhadov asi o deväť miliárd Sk viac, než vlani. Napriek tomu sa dlh nemocníc na konci marca prehĺbil na viac než sedem miliárd korún a zdravotníci požadujú zvýšenie miezd na úrovni 30 percent.

Csáky: Koalícia sa zosmiešnila - Valentovičovi dala niekoľko posledných termínov

Predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Pál Csáky je toho názoru, že súčasná koalícia sa zosmiešnila, keď dala ministrovi zdravotníctva Ivanovi Valentovičovi niekoľko posledných termínov na prípravu koncepčného materiálu v oblasti zdravotníctva.

Skonštatoval, že výstupy z dnešnej koaličnej rady svedčia o tom, že vládne strany nemajú žiadnu víziu o tom, ako riešiť tento problém. Podľa neho sa potvrdila téza opozície, že za krízovú situáciu v zdravotníctve nesie politickú zodpovednosť premiér Robert Fico a celá vládna koalícia.

"Ako sa vyjadrili predsedovia HZDS a SNS k tejto téme, znovu sa ukázalo to, že tieto dve strany sú len do počtu v koalícii. Predseda vlády a politická strana Smer ich pokojne použije ako kus handry a ich verejné vyhlásenia majú nulovú hodnotu," povedal pre TASR Csáky. Dodal, že obaja politickí partneri najsilnejšej vládnej strany dali dnes jasný dôkaz o tom, že nevedia ovplyvniť žiadnu vážnejšiu situáciu v koalícii.

Sklamanie z toho, ako krátko vydržali zmysluplné návrhy koaličných partnerov Smeru pri riešení otázky zdravotníctva a znižovania daní, vyslovil predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Pavol Hrušovský.

"Na druhej strane ma teší, ako rýchlo premiér opustil myšlienku jednej zdravotnej poisťovne. Zabránil tak znevýhodneniu poistencov v súkromných zdravotných poisťovniach," uviedol pre TASR Hrušovský.

ĽS-HZDS a SNS odmietli zjednodušiť sledovanie hovorov

Predsedovia menších vládnych strán SNS a ĽS-HZDS sa dnes postavili proti tomu, aby sa štátnym bezpečnostným službám uľahčil prístup k sledovaniu telefonátov. Predpokladala to novela zákona o elektronických komunikáciách. Podľa nej by polícia a tajné služby mohli získať údaje o hovoroch a elektronickej pošte aj bez povolenia súdov.

Podľa premiéra a predsedu Smeru-SD Roberta Fica jeho kolegovia namietli, že úprava zasahuje do základných práv a slobôd. "Je to vážna výhrada, ktorou je treba sa vážne aj zaoberať," povedal Fico novinárom po skončení dnešnej koaličnej rady.

"To by nemohlo prejsť cez nás. Ak to robili doteraz sudcovia, tak to budú robiť ďalej sudcovia," povedal predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Podľa šéfa SNS Jána Slotu by jednoduchšie odpočúvanie "v žiadnom prípade" nepodporili ani poslanci národniarov. Námietkami oboch strán by sa malo zaoberať ministerstvo vnútra, ktoré zmeny navrhlo.

Návrh novely vychádza zo smernice Európskej únie. Tá predpokladá sledovanie komunikácie najmä na boj proti terorizmu. V polovici apríla predlohu vrátil minister spravodlivosti Štefan Harabin na dopracovanie. Predtým ju kritizovali najmä telekomunikační operátori a opozícia.

Koalícia v parlamente podporí novelu Zákonníka práce

Koaličné strany podporia v parlamente návrh novely Zákonníka práce. Dohodli sa na tom koaliční lídri na dnešnom rokovaní. "Dohodli sme, že spoločne podporíme v prvom čítaní návrh novelizácie Zákonníka práce," uviedol na tlačovej besede po rokovaní koaličnej rady premiér Robert Fico. V druhom a treťom čítaní na parlamentnej pôde je podľa neho záujem ešte urobiť také technické úpravy, ktoré "budú presne zodpovedať tomu, čo sa hovorí v programovom vyhlásení vlády."

Návrh novely Zákonníka práce členovia vlády jednomyseľne schválili v polovici apríla. Navrhované zmeny majú podľa vlády zlepšiť postavenie zamestnanca v pracovnoprávnych vzťahoch. Ide napríklad o zadefinovanie závislej práce, ktorá sa môže vykonávať len zamestnancami, či vyplácanie odstupného súčasne s čerpaním výpovednej lehoty pri prepustení zamestnanca z organizačných dôvodov. Do Zákonníka práce by sa mala vrátiť možnosť uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti s rozsahom do 10 hodín týždenne na obdobie jedného roka. Upraviť by sa tiež mali ustanovenia Zákonníka práce, ktoré sa týkajú noriem spotreby práce. Na normách spotreby práce by sa mali dohodnúť zamestnanci s odborármi. Ak by takáto dohoda medzi zamestnávateľom a odborármi nebola možná, o normovaní spotreby práce rozhodne inšpektorát práce.

(Bližšie informácie k Zákonníku práce nájdete TU)

Stav koalície je podľa Fica veľmi dobrý

Zdravotný stav koalície je podľa premiéra Roberta Fica z politického hľadiska i z hľadiska vzťahov vynikajúci. "Stav vládnej koalície je veľmi dobrý," vyhlásil dnes Fico na tlačovej besede po rokovaní koaličnej rady.

Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar v súvislosti s blížiacim sa júnovým snemom strany vyhlásil, že poslanecký klub ĽS-HZDS je pevný a jednotný a bude plniť záväzky, ktoré mu vyplývajú z koaličnej zmluvy.

ĽS-HZDS a SNS na koaličnej rade prezentovali výhrady k novele zákona, ktorý má dať policajtom väčšie kompetencie pri odpočúvaní telefónov. "V žiadnom prípade nebudeme tento návrh podporovať," vyhlásil predseda SNS Ján Slota. Fico ho doplnil s tým, že príslušný minister bude musieť výhrady partnerov do tejto novely zapracovať.

Izák a Jureňa majú premiérovu podporu

Postup ministra životného prostredia Jaroslava Izáka a ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu v súvislosti s ťažbou kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách má plnú podporu premiéra. Podľa neho na dodržiavanie zákonov v tejto oblasti je kompetentná inšpekcia životného prostredia. Fico upozornil, že existujú dva extrémy. Jeden nedotýkať sa Vysokých Tatier a druhý postaviť všade hotely. Zároveň zdôraznil, že vláda sa musí sústrediť na ochranu životného prostredia, ale musí sledovať aj ekonomické záujmy. Upozornil, že v Tatrách sa nerúbu zdravé stromy, ale ide len spracovanie kalamitného dreva, ktoré môže spôsobiť ťažkosti.

Fico nenachádza rozpor medzi svojimi vyhláseniami a vyhláseniami ministerstva zahraničných vecí (MZV) k umiestneniu rakiet a radarov na území Poľska a ČR. Zdôraznil, že sa vyjadroval len k bilaterálnej dohode, ktorú ponúkli USA Českej republike a Poľsku, a MZV sa vyjadrovalo k aktivitám NATO. Fico tiež zdôraznil, že Slovensko bude rešpektovať všetky záväzky, ktoré nám vyplývajú z členstva v Severoatlantickej aliancii. Slota pripomenul, že SNS ako prvá protestovala proti návrhu USA rozmiestniť rakety a radary v Poľsku a Českej republike. Podľa neho nemajú v hlave všetko v poriadku tí, ktorí tvrdia, že Severná Kórea bude strieľať rakety na USA alebo západnú Európu cez celé Rusko.

aktualizované 17:21

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 9 384
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 6 551
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 5 154
 4. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 045
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 426
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 285
 7. Kam do tepla v januári? 2 288
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 996
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 894
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 153

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov a ničí mimovládky

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov, médiá aj zahraničné organizácie. Vzoprieť sa mu vie málokto.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.

KOMENTÁRE

Milujeme Slovensko

Vieme, že na to máme vo všetkých možných disciplínach.

Neprehliadnite tiež

Košickí policajti na diaľnici pri Poprade havarovali

Zrazili sa s cestárskym pluhom, jeden skončil v nemocnici.

Anketa: Ako Kaliňák pomohol Rómom?

Minister vnútra Robert Kaliňák ohlásil ďalšiu rómsku reformu. Odborníci odpovedajú, ako si počínal s rómskou problematikou

Kaliňák chcel „robiť poriadok v osadách“, no zatiaľ v nich robí len marketing

Rómska reforma, ktorú nedávno ohlásil minister vnútra, je už niekoľkou v poradí počas jeho desaťročného ministrovania. Odborníkom chýbajú výsledky.

Podľa štátu si príroda sama s prasacím morom neporadí

V čase, keď sa pri slovenských hraniciach objavil africký mor prasiat, zaznamenali aj premnoženie diviakov, ktoré ho prenášajú.