TRNAVA 7. mája (SITA) – Pri príležitosti 62. výročia ukončenia druhej svetovej vojny si dnes jej veteráni zhromaždení na Námestí SNP v Trnave zaspomínali na svoje úlohy. Jozef Múčka bol vyzvedačom veliteľa brigády Jána Žišku. „Pamätám si napríklad, že v Horných Našticiach pri Bánovciach nad Bebravou, bolo veliteľstvo výpadových vojsk proti partizánom. A keďže sa zistilo, že o nás veľa vedia, poslal ma veliteľ vysondovať, kto sa stretáva s Nemcami,“ povedal. Podotkol, že po nemecky vedel dobre. „Rozsudok pre toho, čo zrádzal, bolo zastrelenie,“ skonštatoval dnes 83-ročný muž.
Anna Plecitá, ktorá onedlho oslávi 82 rokov, si aj dnes podľa svojich slov predstavuje seba ako mladú ženu, pomocníčku partizánov. „Pomocníci partizánov boli skupina ľudí na dedinách nebojujúci so zbraňami. My sme boli ich zásobovači,“ vysvetlila. Zároveň si vybavila obdobie, kedy jej mama piekla pecne chlebov partizánom a ako prichádzali do ich domu na večeru. Doplnila, že im tiež prali bielizeň a zaobstarávali potrebné oblečenie. „Napríklad bagandže,“ dodala. Do pamäti sa jej vryla i spomienka na obyvateľov obce Košariská na Myjave, kde žila. „Naša jednota spočívala v tom, že by sa nenašiel medzi nami zlý človek, ktorý by bol niekoho zradil,“ zdôraznila.
Utiekol z fašistickej maďarskej armády a spolu so siedmimi ďalšími vojakmi vytvoril skupinu antifašistických bojovníkov, Slovákov žijúcich v Maďarsku. Tak popísal zásadné okamihy svojho života 82-ročný Štefan Potocký. „Založili sme protifašistickú organizáciu, ktorá neskôr vytvorila veľký antifašistický fond Slovanov v Maďarsku,“ spresnil ďalšie kroky spolubojovníkov. Po vojne sa vrátil na Slovensko a od roku 1946 žije s rodinou v Piešťanoch.
Vojnových veteránov žijúcich v Trnavskom kraji dnes vo svojom sídle prijal aj predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš.