Bratislava 7. mája (TASR) - Od roku 2003, kedy bola v Bratislave zriadená Tajpejská reprezentačná kancelária, udelila taiwanská vláda štipendiá 11 slovenským vysokoškolákom.
Dnes o ďalších možnostiach hovoril aj rektor Národnej Chung Cheng Univerzity profesor Ren C. Lung. Tamojšie Ministerstvo školstva ponúka v rámci Taiwanského štipendijného programu štúdium v tejto ázijskej krajine trom našim študentom. V súčasnosti v rámci tohto programu študuje v Taiwane päť mladých ľudí.
Výskumná univerzita, pomenovaná po bývalom prezidentovi Chiang Kai-šekovi, vznikla v 80-tych rokoch minulého storočia a v súčasnosti jej sedem fakúlt ponúka študijné možnosti na 28 bakalárskych, 43 magisterských a 29 doktorandských odboroch 12 tisíc študentom. V budúcom akademickom roku ponúkne zahraničným študentom 19 programov.
Hoci štúdium prebieha v anglickom jazyku, ministerstvo odporúča absolvovať aj jednoročnú prípravku čínštiny, ktorá je v krajine oficiálnym jazykom. Ako povedal profesor Lung, jednoročná intenzívna výučba poskytne študentovi dobré základy tohto jazyka, čím si zjednoduší komunikáciu so spolužiakmi, v škole, na internáte i v bežnom živote.
Mesačné štipendium je 25 - 30 tisíc nových taiwanských dolárov, z čoho podľa slov zástupcu vedúceho Tajpejskej reprezentačnej kancelárie Josepha Hsu môže študent žiť na slušnej úrovni. Zaujímavosťou možno je, že študenti si nemôžu zarábať popri štúdiu v reštauráciách alebo v baroch, ako je to v iných krajinách. Podľa Hsu však môžu pracovať v "študentskom mestečku" (tzv. campus), alebo pre firmy v rámci svojho štúdia.
V Taiwane je vyše 100 univerzít, každoročne sa zhruba 100 tisíc mladých ľudí uchádza o možnosť vyššieho a univerzitného vzdelania a takmer 90 percent z nich je aj prijatých na college a univerzity.
Počas svojej návštevy sa rektor taiwanskej univerzity stretne aj so zástupcami našich univerzít, s ktorými bude podrobne hovoriť o možnej spolupráci.