SME

Počet odmietnutých žiadostí o víza do USA klesá

Bratislava 7. mája (ČTK) - Počet zamietnutých žiadostí slovenských občanov o vstupné víza do Spojených štátov klesá. Tvrdí to tajomníčka pre konzulárne záležitosti ministerstva zahraničných vecí USA Maura ...

Bratislava 7. mája (ČTK) - Počet zamietnutých žiadostí slovenských občanov o vstupné víza do Spojených štátov klesá. Tvrdí to tajomníčka pre konzulárne záležitosti ministerstva zahraničných vecí USA Maura Hartyová, podľa ktorej v súčasnosti víza dostane 90 percent slovenských žiadateľov. V rokoch 2002 až 2003 nedostalo podľa nej víza 26 percent záujemcov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Bol zaznamenaný výrazný pokles odmietnutých žiadostí, dnes je to už len asi desať percent," povedala dnes novinárom Hartyová. Doteraz tieto čísla americká vláda podľa nej zverejňovať nechcela i preto, že vedú k nie veľmi šťastným porovnávaniam medzi krajinami.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská vláda sa dlhodobo snaží o zrušenie vízovej povinnosti pre svojich občanov cestujúcich do Spojených štátov. Najnovšie chce spolu s ďalšími východoeurópskymi členmi Európskej únie na amerických kongresmanov zatlačiť aj s pomocou profesionálnych lobistov.

Po teroristických útokoch v septembri 2001 podľa Hartyovej klesol počet žiadostí o víza USA akéhokoľvek druhu. "Je tu snaha dostať sa naspäť, aby sa k nám mohli dostať všetci legitímni cestovatelia," povedala tajomníčka, ktorá by osobne bola rada, keby USA dostávali viac žiadostí od študentov.

Hartyová nevedela povedať, či legislatívu smerujúcu k uvoľneniu vízovej povinnosti pre viacerých spojencov USA a teda i Slovensko, stihne Kongres prerokovať do letných prázdnin. Zatiaľ je však známe vyjadrenie tajomníka ministra vnútornej bezpečnosti Spojených štátov pre zahraničné záležitosti Paula Rosenzweiga, ktorý očakáva, že sa vízový systém uvoľní pred odchodom Georgea Busha z prezidentského úradu v roku 2009.

SkryťVypnúť reklamu

Hartyová upozornila, že špeciálny program USA, v ktorom sa nachádza 27 krajín, neznamená zrušenie víz. Ich občania môžu využívať cestovnú doložku, v iných kategóriách však podľa nej víza pretrvávajú. V programe je z krajín východnej Európy zaradené len Slovinsko.

Tajomníčka dnes v Bratislave s predstaviteľmi slovenského ministerstva zahraničných vecí hovorila aj o tom, že je treba zvýšiť bezpečnosť pasov. USA chcú totiž dosiahnuť, aby sa medzinárodné cestovanie stalo čo najbezpečnejším. Spojené štáty by tiež chceli dostávať zo Slovenska hlásenia o stratených a ukradnutých pasoch. Hartyová tiež apelovala, aby občania svoje víza využívali na to, na čo sú určené.

him fil

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 065
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 375
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 954
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 649
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 102
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 042
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 023
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 1 972
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu